Болі в серці – лише «верхівка айсбергу»: кардіолог у Вінниці розповів про те, коли варто звертатися до фахівця

13:38
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Раніше вважалось, що кардіологи – це лікарі людей похилого віку. Сьогодні, на жаль, хвороби серця все частіше турбують молодь, а інфаркти все частіше трапляються в 30-річних людей. «Додав роботи» кардіологам COVID-19. За статистикою, кожен третій вінничанин, що перехворів на коронавірусну хворобу, «бонусом» отримав ще й ускладнення серцево-судинних хвороб: аритмію, гіпертонію, серцеву недостатність.

Інколи пацієнти не відчувають тривожні симптоми: інсульт може «наздогнати» навіть здорову на вигляд людину. Однак, найчастіше, навіть попри видимі й відчутні симптоми, які свідчать про проблеми із серцем та судинами, пацієнти не йдуть до кардіолога. Доводять себе до передінфарктних станів і лише потім розпочинають пошуки свого лікаря-кардіолога.

Як себе уберегти, своєчасно виявити загрози й вжити необхідних профілактичних заходів, ми запитали лікаря-кардіолога лікувально-діагностичного центру МЕДІЛЮКС Віталія Миколайовича Кашубу.

Консультація кардіолога: що очікує пацієнта на першому прийомі?

Для початку, лікар-кардіолог проведе вам первинний огляд, виміряє тиск, пульс, сатурацію. Також оцінці підлягає індекс маси тіла та ризик серцево-судинних ускладнень. Обов’язково лікар має зібрати детальні скарги пацієнта. А потім, призначити діагностику та додаткові лабораторні та інструментальні методи обстеження. Якщо вистачає часу, можна під час першого прийому зробити УЗД серця, поставити холтер (зробити електрокардіографію, результати якої збираються протягом однієї доби), якщо є на це необхідність і на основі цього всього призначити первинне лікування.

Чи правда, що зайва вага та зміни шкірного покриву можуть сигналізувати про проблеми із серцем?

Так, це правда. Якщо людина має порушення роботи щитоподібної залози і як наслідок зайву вагу, або навпаки – її вага занадто мала –  так звана кахексія – варто звернутись до кардіолога. Також дійсно дуже важливо звертати увагу на стан шкіри: якщо вона занадто суха, бліда; якщо шкіра ніг має темно-фіолетові плями чи атрофічні виразки… Все це свідчить про можливі порушення роботи серця. Шкіра обличчя теж є добрим лакмусовим папірцем для серцево-судинних захворювань. Обличчя наших потенційних клієнтів можуть раптово ставати яскраво-червоними, або синюшно-блідими. Також лице може «горіти» – це все сигналізує про короткочасні підняття артеріального тиску. Це ті сигнали, на які важливо першочергово звертати увагу.

Які ще симптоми можуть привести людину на прийом до лікаря-кардіолога?

Насправді симптомів є чимало, а болі в серці та перебої його роботи – це лише «верхівка айсбергу». Часто людині не вистачає повітря, з’являється так звана задишка – кардіологи її називають «тривогою» серця. Трапляється відчуття завмирання серця, відчуття різкого удару в грудях, здається, що горло та груди здавлює «ком». Про серцево-судинні захворювання можуть також свідчити швидка втома, дезорієнтація та розгубленість, коли не вдається нормально сконцентруватись. Як тільки всі ці симптоми мені перераховує пацієнт, я вже знаю, що на моніторі тонометра буде перекреслене сердечко, що свідчить про тахікардію, аритмію чи недостатність частоти пульсу. 

Для чоловіків 45-50 років, ознакою того, що їм час до кардіолога, є швидка втома під час сексу. Для жінок більше характерні набряклі ноги, які увечері не вміщаються в взуття, сліди від шкарпетки. 

Як правильно підготуватись до першого прийому кардіолога? Що першочергово запитає лікар у свого потенційного пацієнта?

Я завжди запитую своїх пацієнтів на першому прийомі: що вас змусило звернутись до мене? Бо, зазвичай, наші пацієнти відсиджуються, поки не дочекаються інфарктів чи інсультів. Жінки більш скрупульозно ставляться до свого здоров’я, а от чоловіків, найчастіше, «ніколи нічого не турбує». Тому й по статистиці, в кардіолога більше пацієнтів жіночої статті. Вони й не запускають своє здоров’я, як це роблять чоловіки, доводячи себе до передінфарктних станів. Що стосується підготовки до прийому в лікаря-кардіолога, то варто прийти натщесерце, адже може бути додаткова діагностика  й мати з собою кошти на незаплановані обстеження. Пацієнту необхідно взяти свою медичну книжку чи останні анамнези, щоб кардіолог знав, яке лікування вже приписувалось, або які  медичні препарати він наразі приймає, щоб не приписати йому несумісні ліки. Також ідеально було б, якби пацієнт приніс триденний моніторинг артеріального тиску та пульсу – такий собі щоденник, де фіксуються ранішні, обіднішні та вечірні заміри. Це дасть змогу лікарю оцінити реальну ситуацію та прояснити картину.

З якого віку варто починати відвідувати лікаря-кардіолога на регулярній основі?

Відповідь на це питання вам не дасть жоден кардіолог. На жаль, хвороби молодшають: інсульти на інфаркти – хвороби не лише старшого покоління. На днях я приймав чоловіка 34-х років з підтвердженим інфарктом. Сьогодні був 38-річний пацієнт з ішемією, а це передінфарктний стан. Тому, навіть якщо вас ніколи не турбували серцеві болі, але ви жінка старше 50 років або чоловік, старше 40, вам рекомендується звернутися до лікаря-кардіолога заради профілактики. 

Якщо є проблеми із серцем, то пацієнт приходить раз в три місяці.  Комусь треба прийти раз в пів року, комусь раз в рік. Все залежить від стану пацієнта. Жінки найчастіше звертаються в посткліматичному стані, а менопаузи можуть розпочатись в 50 років, а можуть в 40 і навіть раніше. Тут найголовніше – це звертати увагу на симптоматику, на сигнали організму і в разі чого – одразу йти до кардіолога, а не чекати, коли трапиться інсульт чи інфаркт.

Чи потребують люди, які перехворіли COVID-19, реабілітаційних заходів з боку серцево-судинної системи?

Так. А ще потребують додаткової діагностики. Сьогодні кожен третій пацієнт – пацієнт, що перехворів коронавірусом. Навіть ті люди, які не знали, що таке тиск, після COVID-19 дізнаються про це. «Постковідний» синдром зачепив усіх. Серцева аритмія, серцева гіпертензія, серцева недостатність – це найпоширеніші серцеві захворювання «післяковідних» пацієнтів. Але це знову ж таки тільки верхівка айсбергу, а порушень після вірусу безліч. Найважче перенесли COVID-19  гіпертоніки. Тому, навіть, якщо, на перший погляд видається, що ці симптоми не стосуються серця, як от недостача повітря – вам  важко дихається, треба йти до кардіолога.

Декілька рекомендацій для профілактики хвороб серця.

Поки вінничани не зрозуміють всю важливість профілактичних заходів хвороби серця, вони не прийдуть на прийом. Що ми тільки їм не обіцяли: безкоштовні прийоми, різні бонуси – не йдуть. Поки не припече, поки вже зовсім не залишиться сил, поки не трапиться інфаркт… Звичайно, я рекомендую не палити, не вживати алкоголь, а натомість займатись спортом, правильно харчуватись та уникати стресу. Але! Будь ласка, як тільки ви стали частіше звертати увагу на тонометр і вже були виклики «швидкої допомоги», бо серце давало збій – негайно, просто терміново, зверніться до кардіолога. Шановні вінничани, не ускладнюйте собі життя, серцево-судинні хвороби – лідери серед захворювань, що призводять до смерті.

Приймає лікар-кардіолог Віталій Кашуба в лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС.

Записатись на прийом можна за телефоном: 0 (800) 33-01-30