Протягом 2019 року планується розпочати роботи з розчищення окремих ділянок Південного Бугу та його приток від намулу. Наразі чиновники розробляють проекти, займаються оцінкою впливу від виконання робіт на довкілля та шукають фінансування.
Про це розповіли сьогодні під час наради з питання розчистки річок в облдержадміністрації. За словами директора департаменту агропромислового розвитку ОДА Миколи Ткачука, проект з розчистки річки Десна перебуває на завершальному етапі.
– Зокрема мова йде про перепади ґрунту, які потребують додаткової підсипки. Далі ми маємо завершити роботу, яка пов’язана з формуванням рекреаційних зон. Також, приблизно в березні-квітні, маємо проінформувати про остаточне завершення розчистки основної притоки річки Південний Буг. Йдеться про річку Десна, – зазначає Микола Ткачук.
Читайте також: На Десенці відкопали сотню замулених джерел: вода у річці стрімко піднімається
Розчистка Бугу в Стрижавці
Водночас формується проект з розчистки Південного Бугу в межах Стрижавки. Протяжність річки в межах селища становить 7,4 км, а загальна довжина ділянки Південного Бугу від місця впадіння Десни і до Вінниці – 9 км.
– 1-го лютого відбудуться громадські слухання, де ми будемо доповідати скільки буде зніматись сухостійних дерев у межах Стрижавки. Після цього проект має пройти державну експертизу, – розповідає Ткачук.
Попередньо об’єм розчищених мулових наносів становитиме близько 400 000 метрів кубічних. Роботи виконуватимуться за допомогою земснаряду та екскаваторів. Окрім очистки дна річка планується очистка берегів Південного Бугу та доведення їх до нормативних похилів. Окрім цього проектанти пропонують сформувати прибережний вал, який не опустить змиву мулових наносів назад в річку.
Орієнтовна вартість проекту становить близько 80 мільйонів гривень.
За словами заступника голови ОДА Андрія Гижка, роботи з розчистки Південного Бугу в Стрижавці можуть поділити на декілька етапів.
– Коли ми говоримо про співпрацю з Державним агентством водних ресурсів України, то воно, відповідно до чинного законодавства, може виділяти кошти (на проведення робіт – ред.) лише за межами населених пунктів, – пояснює пропозицію Андрій Гижко.
Розчистка Бугу у Вінниці
В межах Вінниці планується очистка відрізку Південного Бугу довжиною близько 11 км. Наразі проектантами вже проведені всі необхідні вишукування, відібрані зразки мулових наносів для аналізів, а також розраховуються об’єми мулових наносів, які будуть розчищені.
В березні влаштують громадські слухання з приводу знесення зелених насаджень в районі розчистки річки, а тим часом формують акти обстежень дерев, аби зрозуміти скільки саме їх доведеться зрізати. Замість зрізаних дерев планують висадити нові вже після завершення робіт з розчистки річки.
Читайте також: Земснаряд почав очищати Буг: Водоканал планує навести лад в усьому фарватері річки у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ
Орієнтовна вартість розчистки Південного Бугу в межах Вінниці становить 120-150 мільйонів гривень.
Розчистка Бугу в Хмільницькому районі
Наступна ділянка Південного Бугу, яку планують розчистити розташована в Хмільницькому районі. Довжина очистки становитиме 6,7 км, а об’єм – 300 000 метрів кубічних.
– Виконано всі необхідні роботи, сформовано карти намулів і також даний проект підлягає проведенню оцінки впливу на довкілля та державної експертизи, – каже Микола Ткачук.
Минулого року в Хмільницькому районі проводились роботи з розчистки річки Витхла в районі села Великий Остріжок. Виконання робіт було обґрунтовано тим, що Витхла впадає в річку Снивода, яка в свою чергу є притокою Південного Бугу.
Розчистка річок Вільшанка та Рось
Як у випадку з річкою Витхла, розчищатимуть і частину річки Вільшанка на території смт Турбів.
– Акцент на розчистці цієї річки ми зробили у зв’язку з тим, що вона доповнює річку Десенка, яка є основною притокою Південного Бугу. Даний проект вже пройшов державну експертизу і десь протягом трьох тижнів після підписання договорів виконавці приступлять до виконання робіт, – зазначає Микола Ткачук.
Окрім проектів з рочистки Південного Бугу та його приток, готується проект з розчистки русла річки Рось. Вона є притокою Дніпра. Станом на сьогоднішній день проект готовий на 70%. Планується розчистка самої річки, ремонт розташованої там гідротехнічної споруди та благоустрій довколишньої території.
Враховуючи час, необхідний для доопрацювання проектів, пошук фінансування, проведення тендерних закупівель, а також період нересту риби та сезон тиші в лісах, роботи можуть розпочати в червні цього року.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.