Альпійська гірка й полатаний дах: на Вінниччині люди самотужки рятують Тиманівську садибу. ФОТО, ВІДЕО

10:49
Автор: Vежа
Become a Patron!

У селі Тиманівка Тульчинського району місцеві жителі власним коштом ремонтують маєток графа Шереметьєва. Там підлатали дах, відновили штукатурку, а на території поблизу будівлі створюють альпійську гірку.

Маєток графа Шереметьєва – це занедбаний палац, якому вже понад 200 років, нині пам’ятка архітектури місцевого значення, яка потребує реставрації.

Як повідомили у виданні “#шотам“, ще декілька років  тому історичну будівлю неможливо було розгледіти серед кущів та сміття. 200-річна садиба десятки років стояла захаращена та нікому не потрібна, але все змінилося, коли місцеві активісти вирішили взятися за неї власноруч.

У повідомленні йдеться, що люди організували толоки та скинулися грошима. Підлатали дах, що геть протікав, відновили штукатурку, а місцеві підприємці допомогли із матеріалами.

– Скільки там грошей у селян, але робили, що могли, – розповів волонтер та наглядач садиби Олександр Безбах.

 

Нагадаємо, що місцеві жителі сподіваються відкрити у відреставрованому палаці музей пожежного мистецтва, адже граф Шереметьєв, який і почав будувати садибу, займався пожежною справою. Такий музей, за словами Олександра Безбаха, хочуть робити за грантові гроші, для чого вже почали писати проєкти.

Утім, як розповів раніше фахівець обласного управління культури і мистецтв Михайло Потупчик, перш ніж починати реставрацію, потрібно подумати над тим, як зробити палац туристично привабливим.

 

Саме тому місцеві самотужки намагаються підтримати палац від ще більшої руйнації, і намагаються зробити так, щоб про нього почули українці й почали заїжджати до села. Зараз, наприклад, на території поблизу садиби Олександр  Безбах створює альпійську гірку.

Альпійська гірка (альпінарій) ділянка, на якій вирощують рослини, характерні для альпійського і субальпійського поясу, а також рослини-літофіти (що ростуть на камінні чи скелях). Зазвичай у середині альпійської гірки встановлюють великий камінь, що символізує гірську вершину, навколо нього розміщують камені меншого розміру, між ними висаджують рослини. Іноді для альпійських гірок використовують не лише гірські, але й інші рослини, схожі на гірські (джерело – uk.wikipedia.org).

 

 

 

Також навкруги садиби розташований парк Графа Шереметьєва. Колись там посадили рідкісні породи дерев та кущів, окремі з яких збереглися до наших днів.

Зі слів Олександра Безбаха, зараз цей парк унікальний тим, що в ньому можна знайти цікаві безхлорофільні (вовчок, петрів хрест) та рідкісні рослини (анемона діброва), а неподалік навіть дикі орхідеї (зозулинець).

 

 

 

Будівництво палацу у селі Тиманівка розпочалося наприкінці ХVІII століття. Фундамент та підвальні приміщення були закладені та вимуровані відомим на Поділлі магнатом князем Готфридом Богумілом Святополком Четвертинським. Далі будівництво перейшло до наступного власника садиби – князя Олексія Миколайовича Бахметєва-Протасова. Саме останній завершив будівництво палацу, надавши йому дещо непритаманний для цієї місцевості стиль неоготики – покрівля була увінчана гострими шпилями.
_
На початку ХХ століття, коли власником Тиманівки став великий землевласник, почесний мировий суддя Київського та Ямпільського округів Володимир Іванович Толь, за фахом інженер – будівельник, до палацу зробили бокову прибудову з арковою та терасою, що плавно східцями переходила у парк до штучного водограю. Існують перекази, що господар разом із домочадцями полюбляв у теплу пору року тут обідати. Варто зазначити, що в той самий час В.І. Толь побудував у селі фільварок, школу з курантами на баштовій надбудові та лікарню, які збереглися до наших днів.
_
Останнім власником села Тиманівки був граф Олександр Дмитрович Шереметьєв (1859 – 1931 рр.) – внук Миколи Шереметєва та співачки Парасковії Жемчугової, генерал-майор, музикант і великий шанувальник мистецтва. Він розбудував садибу, встановив чавунний ґанок з колонами на парадному вході до палацу, а також збудував каретну майстерню. Велика увага тоді приділялася культурному життю: створюється церковний хор, який виконував передові твори відомих авторів, стіни палацу прикрашали картини відомих живописців, а сам господар нерідко розважав гостей професійною грою на роялі.
_
За часів графа Шереметьєва активно розвивалася й економіка – з’явилися пивоварний і спиртовий заводи. Саме у графському палаці вперше було встановлено водогін та каналізацію, застосовано електрогенератор для освітлення маєтку та будинків селян, а також створено пожежну команду. (Інформація – Людмили Щербань, провідної спеціалістки відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Тульчинської міської ради)

Фото – з фейсбук-сторінок Людмили Щербань і Олександра Безбаха

Читайте також: На Вінниччині шукають кошти на реставрацію занедбаної Тиманівської садиби

Читайте також: Садиба Стаховського у Вінниці: “Рідна хата” української армії та місце порятунку від хвороб

Читайте також: “Красний гєнєрал” та більшовицький “бал”: історія вінницької садиби Ґрохольських. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.