Ініціатори встановлення меморіалу Небесній Сотні спростували закиди протестувальників та пояснили концепцію пам’ятника. ЗАЯВА

21:11
Автор: admin
Become a Patron!

Благодійний фонд “Подільська громада”, котрий виступив ініціатором спорудження меморіалу героям Небесної Сотні у Вінниці, виступив з офіційною заявою з приводу ситуації, яка склалася навколо встановлення пам’ятника.

Зокрема у своїй заяві Фонд зазначає, що меморіал вже готовий на 75% та має бути встановлений до 20-го лютого. Раніше зазначалося, що його вартість становить близько 500 тисяч гривень, а кошти зібрані завдяки благодійним пожертвам.

Окрім того у своїй заяві фонд детально пояснив концепцію дизайну меморіалу: “Пам’ятний знак «Дерево свободи» – це Вишня, яка квітує і відроджується, продовжує народжувати своїх Героїв, а опалі 107 квіточок символізують Героїв Небесної Сотні, які загинули під час Революції Гідності”, – ідеться в заяві.

Крім того, в заяві ще раз наголошується, що за встановлення меморіалу висловилася абсолютна більшість представників вінницької громади, а ГО “Родина Небесної Сотні” заявила, що протестує проти поєднання пам’ятника Небесній Сотні з будь-якими іншими фігурами чи постатями.

Водночас Фонд зазначає, що заяви протестувальників про “знесення пам’ятника Шевченку” не відповідають дійсності, позаяк монумент Кобзарю, як і раніше, перебуває на площі, названій на його честь.

Що ж стосується гіпсового погруддя, встановленого стихійно кілька років тому на Майдані Небесної Сотні (колишній Театральній), то воно перенесено в музей “З Україною в серці”, присвячений Революції Гідності та подіям в АТО, що розташований у вінницькій школі №22.

Наприкінці документу “Подільська громада” заявляє, що вважає “неприпустимими дії невеликої частини представників громади міста Вінниці у підбурюванні на протиправні дії та повній зневазі до думки іншої частини громади міста Вінниці, яку висловлювали понад 20 громадських організацій та майже весь склад депутатського корпусу міської ради. Ми поважаємо думку кожного члена громади, але думка має підкріплюватись конкретними справами, участю у питанні вшанування наших Героїв, відповідними рішеннями та конструктивним діалогом, а не лайками, бійками і обливанням брудом”.

Нагадаємо, що конфлікт навколо спорудження у Вінниці пам’ятника героям Небесної Сотні виник вчора, 24 січня, коли територію, де має бути розташований пам’ятник, загородили будівельним парканом. Близько двох десятків протестувальників принесли туди металеві діжки та встановили намет.

Пізніше активісти погрожували будь-якими способами, в т.ч. незаконними, не допустити спорудження на цьому місці меморіалу на честь Небесної Сотні.

Сьогодні, 25 січня, охоронці майданчику, де планується встановлення меморіалу, заявили про напад на них з боку протестувальників.

Повний текст заяви – нижче:

Заява благодійного фонду «Подільська громада» з приводу подій у місті Вінниця щодо встановлення пам’ятника Героям Небесної Сотні.

Благодійна організація благодійний фонд «Подільська громада» та понад двадцять неурядових громадських організацій міста і області після Революції Гідності задекларували свою готовність працювати над тим, аби гідно вшанувати пам’ять загиблих Героїв Небесної Сотні. Ми розуміємо, що подвиг, який вони здійснили, є неоціненним для нас усіх, а пам’ять про цей подвиг має бути вічною.

Керуючись Указом Президента України №69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні», людською мораллю перед Небесними Героями, БФ «Подільська громада» спільно з родинами Героїв України Вінниччини, БФ «Пам’яті Небесної сотні» було розпочато роботу над питанням вшанування Небесної Сотні.

Під час роботи над програмою, в  пошуках ідей,  партнерств, ресурсів, нам було запропоновано до розгляду ідею та проект скульптурної композиції «Дерево Свободи», художника-скульптора та автора композиції – Бориса Данилюка, який побажав подарувати місту свою роботу. Після представлення вигляду, філософії та ідеї скульптурної композиції представникам більш як 20 громадських організацій  міста ідея «Дерева Свободи» стала їм до вподоби. Свою позитивну думку та повну підтримку проекту висловили і родини Героїв Небесної Сотні з Вінниччини.

Вибір місця, де може бути встановлена ця композиція, також підтриманий громадськістю та очевидний. Майдан Небесної сотні у Вінниці, де проходили всі події Революції Гідності, звідки проводжали в останню путь Героя Максима Шимка – вже є уособленням цієї пам’яті.

Звернувшись до депутатів Вінницької міської ради та Вінницького міського голови, ми отримали позитивне рішення на встановлення «Дерева Свободи» на Майдані Героїв Небесної Сотні, за що проголосували 48 з 50 присутніх на сесії 27 жовтня 2017 року депутатів. Окрім того, більшість депутатів висловили свою готовність взяти участь у фінансуванні цього проекту.

На виготовлення пам’ятника «Дерево Свободи» спільними зусиллями зібрані благодійні кошти, за які і виготовляється композиція, яка сьогодні має 75% готовності. Саме згідно спільного рішення пам’ятник загиблим патріотам ми маємо намір встановити на четверті роковини розстрілів на Майдані, а саме 18-20 лютого 2018 року.

Однак в силу певних політичних амбіцій прихильники погруддя Тараса Шевченка, яке було встановлене без відповідних дозволів та рішень органів місцевого самоврядування, висловлюють позицію поєднання пам’ятника Тарасу Шевченку, Героям Небесної Сотні та іншим історичним подіям та постатям в житті нашої країни. Саме принципова незгода встановлення пам’ятника Небесній сотні на однойменному Майдані Небесної Сотні у Вінниці, спричинила велику кількість бруду та протестів невеликої частини громадськості, які навмисно почали спекулювати думкою громадськості, що у Вінниці знищили пам’ятник Тарасу Шевченко.

Саме тому хочемо звернутись до громади міста Вінниці та жителів усієї України:

  • Пам’ятник Тарасу Шевченко у Вінниці є, він з 2014 року встановлений на площі Шевченка, і ніхто його не знищував і не збирається цього робити;
  • Гіпсове погруддя Тараса Шевченка, яке знаходилось на Майдані Небесної Сотні, було демонтоване та передане у музей Революції Гідності та АТО однієї з шкіл міста Вінниці;
  • Пам’ятний знак «Дерево свободи» – це Вишня, яка квітує і відроджується, продовжує народжувати своїх Героїв, а опалі 107 квіточок символізують Героїв Небесної Сотні, які загинули під час Революції Гідності.
  • Громадські організації, вінничани, підприємства долучились до збору благодійних коштів для виготовлення пам’ятника Небесній Сотні;
  • Композиція «Дерево Свободи» обговорювалась з громадськістю, відповідно, після цього було підготовлене спільне звернення до депутатів Вінницької міської ради, як представників усієї громади з проханням прийняти або відхилити дану пропозицію;
  • Прихильники поєднання у композиції Тараса Шевченка та Героїв Майдану отримали відповідь від ГО «Родина Небесної Сотні» про те, що організація не підтримує поєднання різних важливих історичних подій та постатей в одному пам’ятнику, а питання місця та форми має вирішувати громада. Представниками усієї громади є депутати місцевої ради, яким делеговані відповідні повноваження усією громадою;
  • Депутати Вінницької міської ради майже одноголосно підтримали проект пам’ятного знаку «Дерево свободи» та надали відповідні дозволи на встановлення пам’ятника на Майдані Небесної Сотні» у місті Вінниці. Саме ці дозволи і погодження надали нам можливість активізувати збір коштів та розпочати виготовлення пам’ятника «Дерево Свободи»;
  • Для того, щоб встановити «Дерево Свободи» у лютому 2018 року, були оформлені відповідні дозволи та погодження в усіх інстанціях, укладено угоди з підрядними організаціями;
  • 24 січня 2018 року розпочато підготовчі будівельно-монтажні роботи.

Враховуючи вище викладене, вважаємо неприпустимими дії невеликої частини представників громади міста Вінниці у підбурюванні на протиправні дії та повній зневазі до думки іншої частини громади міста Вінниці, яку висловлювали понад 20 громадських організацій та майже весь склад депутатського корпусу міської ради.

Ми поважаємо думку кожного члена громади, але думка має підкріплюватись конкретними справами, участю у питанні вшанування наших Героїв, відповідними рішеннями та конструктивним діалогом, а не лайками, бійками і обливанням брудом.

 

З повагою до усіх,

ФГ «Подільська громада»