Світлини із зображеннями справжніх українських Героїв – бійців АТО – відтепер можна побачити у Вінницькій бібліотеці імені Тімірязєва. Сьогодні відбулось відкриття виставки житомирянина Леоніда Шрайбікуса «Погляд АТО: 1000 облич».
На відкриття прийшли й самі бійці – зокрема з батальйону «Айдар». А ще – чотирилапа героїня Баді, котра свого часу втратила під час бойових дій трьох господарів та на власні очі бачила війну. Тепер вівчарка їздить разом із волонтерами на передову та у дитячі будинки.
Цей проект об’єднує понад 120 фото бійців, котрі повернулися на мирну територію після участі у бойових діях у зоні АТО. Також із цими фото створено близько 200 календарів, які були подаровані бійцям та їхнім родинам, а також передані у бібліотеки та інші заклади по всій Україні.
Портрети бійців Леонід Шрайбікус – автор виставки – почав знімати ще на початку 2014 року і тоді вважав, що йому вдасться завершити проект за півроку чи рік. Втім, проект продовжився – як і війна.
– Знаєте, де виставка завершиться? У Москві. Коли настане мир, – каже фотограф.
Люди на фото – це бійці АТО, котрі повернулися на мирну територію: зокрема йдеться про десантників 95 бригади, воїнів добровольчих батальйонів «Донбас», «Айдар», грузинського батальйону та інших підрозділів Збройних Сил України.
У рамках відкриття виставки буде презентовано книгу про війну – також від житомирянина, Ярослава Марищенка. Примірник із автографом автора було подаровано вінницькій бібліотеці. Також представникам бібліотеки було вручено календар зі світлинами бійців.
- Книга присвячена 25-річчю 95- бригади та бойовим подвигам солдат та офіцерів, – розповів Леонід Шрайбікус. – Цьому письменнику 65 років, він почав писати останні п’ять років, як вийшов на пенсію. Знаєте, що здивувало: от почалась війна, то інші пенсіонери кажуть: “все тяжко, війна, навіщо нам все це треба?” А він взяв і написав книгу. Я йому подекуди даю «персонажів» із котрими спілкуюсь, а він у свою чергу – тих, кого я міг би сфотографувати.
До речі, на світлинах є багато жінок та дівчат. Усі вони – учасниці АТО, дехто – і станом на сьогодні. Про одну з них розповідає Світлана Бевз, вінницька волонтерка, співорганізаторка виставки та військова батальйону «Айдар»:
- Ось ця дівчина, звати її Юлія Толопа із позивним «Валькірія». Вона приїхала на Майдан спочатку із Росії. 2014 року дівчина брала участь у бойових діях у складі «Айдару». Вона немає громадянства України, до цих пір. Народила дитину – доньку, українку, яка вже має громадянство України, а сама Юля, попри те, що вона досі є учасницею бойових дій і наразі вже була також і у батальйоні «Донбас», і у 43-й бригаді. Зараз вона на фронті та вважається іноземною громадянкою. Ми усі боремося за те, щоб Юля все ж отримала громадянство України, бо вона вже зверталася до Президента України, народних депутатів.
Леонід Шрайбікус розповів про хлопця – Олександра, якому снарядом ледь не знесло половину голови.
- Потім “ескулапи” у шпиталі замість катетера в дихальну трахею, вони вставили катетер в шлунок – перекрився доступ кисню до мозку і хлопець впав у кому. Вже 4 рік батьки боряться за сина: возили і в Ізраїль, і в Америку. Зараз хлопчина лікується в Броварах, але досі він у комі. Такі приголомшливі історії – повсюди.
- Ось інший хлопець, Богун – попав у полон. Перед ямою сєпари поставили йому наш український прапор та змушували його витирати об нього ноги. А вночі він вкрав той прапор, сховав і підшив собі під кітель і весь час його там носив. Сєпарів просто тіпало, бо не могли зрозуміти, де Богун подів той прапор. То його там взагалі убити на місці могли, якби знайшли. Потім вже він повернувся і віддав того прапора до музею. Для мене усі ці хлопці – Герої.
Під час відкриття виставку відвідувачам показали відео про життя бійців на передовій. Як зазначила Світлана Бевз, багатьох із людей з цього відео уже немає в живих.
Леонід Шрайбікус зазначив також, що щонайменше, що звичайні українці можуть зробити для бійців – це підійти до них і сказати «Дякую за службу!» .
У свою чергу представники бібліотеки пообіцяли, що влаштовуватимуть екскурсії на виставку для учнів вінницьких шкіл, студентів та інших закладів.
Запрошені бійці батальйону «Айдар» розповіли кілька історій про те, що насправді відбувається на війні та висловилися з приводу власне виставки.
- На четвертому році війни багато громадян України почав забувати, що у нас на Сході продовжується війна, – говорить один із бійців «Айдару», – Що хлопці продовжують віддавати свої життя та здоров’я задля перемоги над нашим ворогом. Нехай це буде нагадуванням і я хотів би, щоб цю виставку протягом її існування відвідало якомога більше вінничан, побачили обличчя героїчних особистостей, – далі боєць просто подякував за увагу і, вочевидь через хвилювання, завершив промову.
Інший «айдарівець» також взяв слово:
- Потрібно, щоб люди не тільки не забували тих, хто загинув – їм вічна пам’ять – бо вони злягли, щоб захистити наш землю. А й пам’ятати живих. Я пишаюся нашим народом, та особливо – ось цими людьми, які сьогодні готові віддати своє життя за країну. Слава Україні!
Окрім фото на виставці – деякі особисті речей бійців та уламки від броні, гільзи та обереги.
Також Герої залишили свої побажання на українському прапорі, який було подаровано бібліотеці.
Виставка діятиме щонайменше до кінця січня. Адреса бібліотеки: вулиця Соборна, 70, третій поверх. Графік роботи бібліотеки: у будні 10:00 – 19:00, у вихідні – 10:00 – 18:00.
Вхід на виставку вільний. Додаткову інформацію можна отримати за номером (0432) 59-20-55.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.