У Вінниці в неділю, 27 серпня, відбувся третій, завершальний, день благодійного мистецького вікенду “Ticket to the SUN 2023”, що тривав на території колишнього дитячого санаторію імені Коцюбинського. Програма третього дня мала потужну лекційно-акційну частину вдень та лірично-фолькову музичну частину увечері, таким чином ніби взаємодоповнюючи одна одну.
Прибирання малої річки, готовність до блекауту та інвентаризація дерев: лекції та екологічні акції третього дня “Ticket to the SUN 2023”
Так, о 12-ій годині, від початку програми третього дня, на “Території SUN” стартувало прибирання ставків, розміщених поруч. Раніше на цій території протікала мала річка Перемиля, що впадає в Південний Буг. Активісти зібрали до 10 мішків зі сміттям, а задля того, аби дістати найглибші “артефакти” колишнього санаторію, – скористалися надувним човном. Серед знайденого – і будівельне сміття, і залишки меблів (як от каркас ліжка), і навіть мертва тварина в мішку, яку, вочевидь, невідомі не знали, як інакше поховати…
Крім того, на позначення малої річки тут встановили дві таблички з QR-кодом, за яким можна дізнатися координати водойми. Фактично, таким чином річці повернули історичну назву. Як відзначають спеціалісти КП “Інститут розвитку міст”, що саме назву Перемиля мала річка на старих мапах міста. Зараз її часто називають Лісовою.
На завершення акції, перед лекцією керівника “Промавтоматики” Михайла Ганчука, керівниця відділу інфраструктурних проєктів “Інституту розвитку міст” Янна Чайковська вручила найактивнішим учасникам прибирання худі з тематичними принтами.
Наступним етапом освітньої програми стала лекція Михайла Ганчука щодо ризиків блекауту в осінньо-зимово-весняному періоді 2023-2024 років та як до нього підготуватись. За словами фахівця, проблематика відключень може полягати в тому, що вони будуть, можливо, рідшими. Але набагато довшими. Як наслідок, очільник “Промавтоматики” порадив присутнім прорахувати кілька сценаріїв: якщо відключення триватиме близько 2-4 годин і якщо воно триватиме до двох тижнів. Лекція від Ганчука заслуговує на окремий текст, тому тут розпишемо коротко основні поради щодо збереження тепла та виживання в умовах тривалих відключень.
Так, однією з порад було… за можливості виїхати в село. Або просто в приватний будинок, де є піч або так звана груба. Таким чином, за наявності дров, можна буде тепло перезимувати на час довгих відключень. Якщо ж такої можливості немає, то варіантів декілька, але всі вони мають нюанси різного характеру. Серед них: придбання генератора (який в умовах квартири – дуже сумнівний варіант), зарядної станції (але тут виникає логічне питання: чим її заряджати, коли розрядиться і вона), поєднати два апарати (генератор + зарядна станція) або встановити сонячні панелі (що теж може бути дещо складно, хоч і не настільки, як раніше, в умовах багатоквартирного будинку). Головна порада Ганчука: не зволікати та не відтягувати рішення на останній момент, а починати розглядати ймовірні сценарії та шляхи їх вирішення якомога скоріше.
Далі відбувся воркшоп щодо інвентаризації дерев на “Території SUN”. Воркшоп – фактичне продовження лекції “Екосистемні послуги деревних насаджень. Визначення їх важливості для громади”, яка відбулась днем раніше та де йшлось про важливість збереження деревних насаджень у громадах. Так, на прикладі звичайного (насправді, не такого вже і звичайного) дубу учасники воркшопу спільно з екологинею Олександрою Машталер визначали користь від 270-річного дуба, що росте на території колишньої бази відпочинку.
Паралельно на “Території SUN” в напрямку лісу облаштував собі мінісцену харківський DJ Андрій Орлов з організації “Коло лісу” та заграв діджей-сет. Цього разу Forest Stage “переїхала” ближче – її облаштували відразу на іншому березі ставка. Відразу ж після воркшопу відбулась лекційно-практична презентація арбориста з Харкова (від лат. arbor – дерево) Сергія Рубця. Він поділився досвідом догляду за деревами, а потім і продемонстрував процес роботи на прикладі однієї липи.
Фольк від “Zgarda”, романтика від “Очеретяного кота” та класична (і не дуже) поезія від “Пирога і Батога”: вечір третього дня
Поки тривали лекції, на сцені вже розігрівались музиканти. І ось, близько 17:00 на сцену вийшов дует Романа Кріля та Миколи Доляка з “Очеретяного кота”. “Діди” вітчизняної сцени з перших акордів дали зрозуміти, що вечір буде ліричним та з народними мотивами.
Наступними на сцену вийшли львів’яни з гурту “Пиріг і Батіг”. Вперше вони виступили у Вінниці саме на “Ticket to the SUN 2021”, і цього разу публіка на них чекала з неабияким ентузіазмом.
Гурт в цікавій манері поєднує тексти українських класиків XX-го століття з унікальним акустичним звучанням. Так, фронтмен гурту Мар’ян Пиріжок в декількох піснях використовує гітару не просто як струнний інструмент, а як смичковий інструмент.
Так, серед іншого, прозвучали пісні на вірші Павла Тичини, Миколи Хвильового та інших. Під кінець же, коли музики вирішили зіграти на біс, публіку неабияк розпалила авторська пісня гурту “Танго смерті” – створена у відповідному музичному стилі та присвячена вправності бійців ЗСУ, завдяки чому в українській землі опинились сотні тисяч російських окупантів. Чого вартий лише приспів: “Смерть нагострила косу – не встига за ЗСУ”.
Далі, перед виступом хедлайнерів вечора, зі сцени “Ticket to the SUN 2023” розіграли тубус від 155-міліметрового снаряду. Отримані кошти спрямують на потреби аеророзвідників. Відтак, з “молотка” тубус пішов за 7 тисяч гривень. Також розіграли футболку з “Ticket to the SUN 2021”.
Останніми на головну сцену цьогорічного “Квитка до Сонця” вийшов київський гурт “Zgarda” – фолк-бенд, створений у 2018 студентами-музикантами. Творчість гурту заснована на переосмисленні українського музичного фольклору. В репертуарі є цікаві обробки автентичних пісень з різних куточків України, подані в сучасному акустичному саунді та приправлені ніжно-запальним вокалом.
І, варто відзначити, що кияни припали до смаку вінницькій публіці. Під пісні “на біс” під сценою почалися майже купальські танці.
Наостанок, після завершення основної програми, на локації організації “Коло лісу” відбувся невеличкий джем-сет та презентація ролика Максима Бурлаки, актора, котрий протягом двох днів проводив акторський тренінг “Геометрія руху”. Тренінг направлений був на роботу з тілом, простором та уявою.
Як зазначалось раніше, фестиваль є благодійним. Усі кошти, отримані з продажу квитків, будуть спрямовані на підтримку ЗСУ. Крім того, протягом трьох днів тут тривала також благодійна барахолка.
Фото – автора та з Facebook-сторінки Марини Сербінович
Ознайомитись з репортажами з першого та другого дня вікенду можна за посиланнями нижче:
Дякуємо!
Тепер редактори знають.