Сьогодні, 29 жовтня, у Вінниці стартував триденний мультидисциплінарний “AIR Fest Vinnytsia”, який стане в місті духовним наступником відомого “ГогольFest’у”. Розпочався самостійний вінницький фестиваль з панельної зустрічі на базі простору “CHERDAK”, що на Соборній. Загалом же фестиваль за основну локацію отримав територію колишнього кінотеатру “Росія”.
Мета зустрічі полягала в обговоренні переходу від “ГогольFest`у” до “AIR Fest’у”, однак, розмова згодом плавно перейшла в обговорення міських ініціатив загалом.
Зокрема, організатори фестивалю зазначають, що якщо в 2018 та 2019 роках повноформатні фестивалі відбувалися за підтримки команди “ГогольFest’у”, то цьогоріч стартує “самостійний міський фестиваль “AIR Fest Vinnytsa”, підготовлений лише командою вінничан. Загалом, заплановано понад 40 мистецьких подій.
ГОГОЛЬFEST — це фестиваль сучасного мистецтва, який демонструє і поєднує в одному часовому проміжку сучасні театр, музику, кіно, перфоманс, освітню, візуальну та дитячу програми. Фестиваль заснований у 2007 та до 2017 проходив тільки в Києві, а з 2017 почав подорожувати Україною. У 2019 увійшов у п’ятірку найкращих фестивалів Європи (EFFE Awards 2019-2020). Засновано у 2007 завдяки приватній ініціативі режисера та керівника Центру сучасного мистецтва “Дах” Владислава Троїцького.
Від “ГогольFest’у” до “AIR Fest Vinnytsa”
‒ Це була дуже важлива ініціатива, з якої розпочалася у Вінниці ціла епоха розвитку мистецької спільноти, ‒ згадує очільниця ГО “Мистецьке об’єднання “PLAI” Олександра Венславовська. Власне, команда саме цієї організації долучилася до створення у Вінниці попередніх “ГогольFest’ів”, а тепер створює “AIR Fest Vinnytsia”.
За словами директора департаменту культури Вінницької міськради Максима Філанчука, перший фестиваль у Вінниці спровокував жваве обговорення щодо його доцільності. Однак, “ГогольFest” здобув у вінничан “шалений ажіотаж”.
‒ Одного разу, не пам’ятаю, хто мені зателефонував: чи Світлана Ярова, чи Владислав Скальський, і запропонували зустрітись у хабі, щоб поспілкуватися з організаторами фестивалю “ГогольFest”. І ось фестиваль приїхав до Вінниці. Відверто кажучи, досить багато було різних думок. Багато було перипетій. Була навіть така “неординарна дискусія” з приводу того, чи взагалі “ГогольFest’у” у Вінниці бути. Зібрались люди в хабі і говорили, що “нам своїх проєктів вистачає, і що це за проєкт”. На початку навіть була свого роду “мирна агресія”. Ми спілкувалися довго, близько двох годин, і ось ми дійшли спільної думки. Це було влітку, а вже восени відбувся перший “ГогольFest”, який викликав шалений ажіотаж у вінничан, ‒ каже очільник департаменту культури.
Також посадовець висловив сподівання, що в майбутньому в місті ще відбудеться аналогічне зустріч, на якій вже обговорюватимуть історію “AIR Fest’у”.
‒ Сучасне українське мистецтво, можливо, комусь незрозуміле, можливо, комусь не дотичне, комусь не рідне, але воно зародилось у Вінниці і живе. […] І сьогодні ми маємо честь спілкуватись і разом благословляти початок такої гарної події, як “AIR Fest Vinnytsia”, фестиваль сучасного мистецтва. Який, я сподіваюсь, років за 10-15 так само збере нас, можливо, в дещо більшій аудиторії. І ми так само його згадуватимемо, як зараз згадуємо перший “ГогольFest”, ‒ підсумував Максим Філанчук.
Як згодом його доповнила депутатка Вінницької міськради та директорка “Вінницького муніципального центру інновацій” Світлана Ярова, історія фестивалю “розпочалася з чашки кави”. До слова, саме команда “Центру інновацій” наразі займається реконструкцією території заводу “Кристал”, де раніше відбувався “ГогольFest”, а в майбутньому буде облаштований інноваційно-технологічний парк.
‒ Це була чашка кави з Русланою Хазіповою, учасницею гуртів “Dakh Daughters” та “Ragapop”. Я згадую зустріч, про яку Максим Валерійович (Філанчук – прим. авт.) розповідав. Ми з Русланою хотіли поговорити та запросити їхній гурт на фестиваль вуличної їжі. І вона тоді сказала, що в них всі дати зайняті, і вони їдуть в Маріуполь на “ГогольFest”. А для мене “ГогольFest” був тільки про Київ, тільки про “Мистецький арсенал”, бо я саме там з ним познайомилася. І я в неї запитала, чому Маріуполь, а не Вінниця. Потім ‒ чотири місяці переговорів. Плюс виклики, які тоді були, ‒ каже Світлана Ярова.
Так, одним з перших таких “викликів” стала зустріч, коли, за словами депутатки, “місцеве середовище агресивно сприйняло” новину про майбутній “ГогольFest” у Вінниці.
‒ Другий раз, коли знову побоялась, що не вийде, був, коли до міського голови хтось зайшов з інформацією про те, наскільки був скандал в одному з міст, коли гурт “Хамерман знищує віруси” влаштував типовий для них перформанс, і місцева громада негативно це сприйняла. І, звичайно, міський голова не хотів інвестувати в те, що могло б негативно сприйнято громадою. Для нього завжди було важливо підтримувати ті проєкти, які хочуть вінничани. Але, тим не менш, минули ще два місяці переговорів, міський голова отримав більше зворотнього зв’язку і ризикнув. Та і всі ми тоді ризикнули. Ми не знали, чи захочуть вінничани цей фестиваль, чи не захочуть. Чи “зайде”, чи не “зайде”. “Зайшло”. Перший фестиваль зібрав 5 тисяч відвідувачів, ‒ згадує Світлана Ярова.
Як розповіла програмна директорка “ГогольFest’у” Анна Басова, команда фестивалю протягом чотирьох років подорожує містами і намагається “віднайти ту локальну культуру, яка відрізняє місто від міста та, водночас, об’єднує міста в один букет сучасної української культури”.
‒ Для нас це такі роздуми і пошуки сучасних сенсів, навколо чого ми можемо об’єднуватись. Які наші мрії, з чим ми готові миритися, а з чим ‒ не готові. І всі проєкти наші направлені на це. Подорожуючи різними містами, ми не тільки знаходимо це, цей осередок активності, ми ще й намагаємось це поєднати. Дуже класно, коли в місті щось розвивається, але дуже важливо, аби відбувався культурний діалог між містами. Це об’єднує країну, ‒ згадує програмна директорка “ГогольFest’у”.
‒ І ось, коли ми вперше приїхали у Вінницю, в нас було дивне відчуття. Адже була насторожена реакція на те, що ми приїхали. Але я пам’ятаю компанію з чотирьох осіб, які прийшли до нас на лекцію тоді. Серед них була і Саша Венславовська. Але в них так “горіли очі”. Вони хотіли щось нове, щось змінювати. І були, здається, на якомусь інтуїтивному рівні з нами, що такий запит у вінничан є. Що вони хочуть чогось нового, і є потенціал. […] І зараз ми бачимо “Росію”, про яку ми дуже довго говорили, аби спробувати туди зайти. І зараз в команди “PLAI” це вийшло, і це неймовірна перемога. І ми пишаємось Вінницею, адже це перший проєкт, який почав самостійно вибудовувати фестиваль. І вони стають нашими партнерами по нашій концепції, яка покликана саме до того, щоб в кожному місті будувалися такі осередки, і в майбутньому вони б могли об’єднатися в спільну команду чи асоціацію, ‒ додає Анна Басова.
Новому фестивалю ‒ нова локація
Минулого тижня, коли на території майбутнього фестивалю тривали підготовчі роботи, очільниця ГО “Мистецьке об’єднання “PLAI” Олександра Венславовська розповіла Veжі, що територію колишнього кінотеатру “Росія” в якості фестивальної локації розглядали ще в 2019 році, під час підготовки до тогорічного “ГогольFest’у”.
‒ Це взагалі класна локація, це центр міста. Плюс, цього року колишній кінотеатр “Росія” переходить назад в комунальну власність. І, власне, постає питання, що робити з цим об’єктом. Це унікальний кінотеатр радянської інфраструктури, яких є декілька тільки. І це той об’єкт, який може бути чимось на кшталт культурного центру, де могли би розвиватись культурні, креативні індустрії так, як вони повинні розвиватись. Через концепцію, бізнес-план тощо. Тому ми обрали кінотеатр для фестивалю. По-перше, краща ревіталізація простору відбувається завдяки мистецтву, ‒ каже Олександра.
За її словами, мистецтво дає можливість поекспериментувати з простором. А подібні фестивалі ‒ можливість перевірити стару локацію в “новому амплуа”.
‒ Це був просто кінотеатр, де просто є екран, і тут просто бували дискотека і колись там ресторан. А зараз це буде мультидисциплінарний центр, де можуть поєднатися різні програми. І за рахунок цього ми просто подивимось, працює так цей простір чи не працює. Наприклад, кінотеатр на 1200 чи 1100 місць є зараз таким необхідним? Можемо ми заповнити такий простір тільки як кінотеатр? Чи ми можемо використовувати його як майданчик для театральних постановок в тому числі? ‒ розповідає мисткиня.
Однак, на відміну від попередніх “ГогольFest’ів”, тепер фестиваль не обмежується однією локацією. Так, планується спецпроєкт в катакомбах під костелом Діви Марії Ангельської, а також театральна програма в коледжі Леонтовича.
‒ Ми тут теж такий трикутник створили. Подивитись, як працює навігація, як люди зможуть пересуватись між різними точками. Зробили ще й для того, щоб створити простір для людей, які й просто проходять повз. Оскільки в нас одна із задач ‒ популяризувати сучасне мистецтво. І люди мають мати доступ до цього. Мати можливість подивитись і бути в контексті. Треба постійно нагадувати і ділитись тим, що в нас є. Тому ми не бачили інших локацій просто, окрім “Росії”. І ми тут цього року збирали вже дискусію, що з (колишнім) кінотеатром “Росія” робити. Тобто, всі карти зійшлись. І ми вирішили не втратити цю можливість і провести фестиваль, ‒ підсумовує очільниця “Мистецького об’єднання”.
Фото кінотеатру за тиждень до фестивалю
ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ та вартість квитків
День 1. П’ятниця 29 жовтня
Символічне відкриття “AIR Fest Vinnytsia” після дворічної паузи
CHERDAK (вул. Соборна, 24; 8-й поверх ТРЦ SKY PARK)
16:00 – панельна зустріч на тему переходу фестивалю від Гогольфесту до самостійного міського проекту
SPACE Hall колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)
17:00 – запуск візуальної програми (Презентація концепції Олександра Нікітюка)
18:00 – Гриць Семенчук презентація книжки “Згідно з оригіналом”
19:00 – Поезія Лібо – Куценко/Бушинський – особистість раннього середньовіччя
23:00 – MC Брехунець
00:00 – HIBEA
01:30 – Bazaka
Вінницький коледж культури і мистецтв ім. М.Д. Леонтовича (вул. С. Петлюри, 40)
18:00 – Балет “Ми / Паперові тигри” (Baza.art people)
Колишній поштамт (вул. С. Петлюри, 24)
19:30 – site-specific “Get Postal” (перформанс-маппінг)
Main stage – кінозала колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)
20:30 – Dakh Daughters
22:00 – Ragapop
23:30 – Marusyk Live
00:30 – Andrew Nikolnik
Вартість одноденного квитка на п’ятницю станом на 25 жовтня – 250 гривень.
День 2. Субота 30 жовтня
CHERDAK (вул. Соборна, 24; 8-й поверх ТРЦ SKY PARK)
12:00 – відбудеться панельна зустріч “Media art”. Як в сучасному світі поєднуються мистецтво, наука і технології.
13:00 – панельна зустріч NFT і цифрове мистецтво. Як ОпенВеб змінює життя
SPACE Hall колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)
14:00 – Віктор Ошовський. Листи з потойбіччя
15:00 – Олена Герасим’юк. Тюремна пісня
16:00 – Олена Гусейнова, радіо-документорі лекція про постаті української літератури
17:00 – Мар’яна Савка. Радуйся, жінко! Презентація збірки поезій.
18:00 – Тарас Прохасько і Микола Доляк “Так але” і “Але не так”
20:00 – Перформанс Гліба та Катерини Зельгіних “Наскрізь”
23:00 – Ocean Bloom
Вінницький коледж культури і мистецтв ім. М.Д. Леонтовича (вул. С. Петлюри, 40)
17:00 – Вистава “Стус перехожий” (Театр “ДАХ”)
Підземелля капуцинів (вул. Соборна, 12)
13:00 – 21:00 – site-specific проект “МЕТАХРАМ”
Main stage – кінозала колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)
15:00 – Короткий метр
19:00 – The Hypnotunez
20:30 – Стас Корольов
22:00 – Kurs Valut
23:30 – The Psyhotronics
00:30 – Комора + Dj set (Suxxy, Tatie Kru, Maks Advanced)
Підкова (вул. Соборна, 4)
18:00 – “Лісова пісня”
19:00 – Дискотека 60+ (Dj Shemet)
Вартість одноденного квитка на суботу станом на 25 жовтня – 250 гривень.
День 3. Неділя 31 жовтня
CHERDAK (вул. Соборна, 24; 8-й поверх ТРЦ SKY PARK)
11:30 – Панель “Ревіталізація”
SPACE Hall колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)
12:00 – Анастасія Друсінова. Екскурсія Херсоном
13:00 – Ганна Прокаєва. Лекція еко-фейки
14:00 – Блекаути. Дарина і Лесик
15:00 – Юлія Мусаковська
17:00 – МК Гліба Зельгіна – Фанк
18:00 – Вluberry jam
Підземелля капуцинів (вул. Соборна, 12)
12:00 – 21:00 – site-specific проект “МЕТАХРАМ”
Main stage – кінозала колишнього кінотеатру “Росія” (вул. Соборна, 4)
14:00 – фільми
15:00 – фільм “Вусатий фанк”
16:30-19:30 – фільми
Вхід у неділю вільний.
Підкреслюється, що на території основної локації AIR Fest Vinnytsia (Соборна, 4) діятимуть фудкорт та мобільний медпункт.
Вхід на локації фестивалю відбуватиметься за перепусткою (стрічкою-браслетом).
Вартість абонементу на всі дні фестивалю (станом на 27 жовтня) складає 400 гривень. Придбати одноденні квитки та абонементи можна ТУТ (підтвердження придбання квитка чи абонемента організатори не надсилають).
Разом з тим, підкреслюється, що перебування на всіх подіях та локаціях фестивалю можливе за умов використання відвідувачами захисних масок та температурного скрінінгу.
Детальніше про різні програми фестивалю можна дізнатись ТУТ.
Фото – автора та Зорини Гаджук
Дякуємо!
Тепер редактори знають.