Сьогодні, 5 червня, у середмісті Вінниці відбувся майстер-клас з виготовлення килимки на верстатах. Таким чином команда ініціативи «Vereta» запрошувала вінничан спробувати свої сили у ткацтві, познайомити зі своїм виробництвом, а також проінформувати про переваги свідомого споживання та «повільної» моди.
Для того, щоб поділитися досвідом та показати технологію стародавнього виробництва приїхала Світлана Антонишина з села Стіна, яка й виготовляє екокилими, чохли та косметички з залишків тканин. Тут облаштували один великий та кілька невеличких ткацьких верстатів, на яких бажаючі змогли спробувати ткати. На більшому працювала Світлана, на меншому – її дочка, Надія. Окрім цього, тут також вивісили готові килимки, які можна було відразу придбати.
– Інколи я можу працювати цілий день, зранку до ночі. Візерунки придумую сама, інколи дивлюся в інтернеті. Якось плела один візерунок, а з іншого боку він вийшов навіть кращим, – розповідає Світлана, яка відповідає на питання про свою діяльність усім бажаючим, хто підходить до верстата та цікавиться процесом.
Vereta – це соціальне виробництво, яке займається виготовленням килимів та інших речей на давніх верстатах у селі Стіна, що на півдні Вінниччини. Особливістю виробництва є те, що килимки виготовляють із тканин, які залишаються від пошиву одягу. Вони співпрацюють з брендами Papaya, Bezbrendu, Volodarka, Leroy, Adelia. Також для деяких килимків використовують уживаний одяг, який віддають люди. Таким чином виробництво підтримує ідею свідомого споживання, окрім того, забезпечує жінкам, що виготовляють їх, додатковий заробіток. Ініціатива створена громадською організацією «Наше Поділля».
І діти, і дорослі підходили до верстатів та невпевнено протягували шматочки тканин поміж ниток, натискали педалі та притискали тканину гребінцем. Діти здебільшого займалися на невеличких верстатах і ткали з ниток. Як розповів голова ГО Юрій Степанець, цей килимок, на якому сьогодні тренувалися плести вінничани, продадуть на аукціоні, а гроші віддадуть на благодійність.
Відтак, до точки з верстатом підходили сім’ї з дітьми, власники місцевих кав’ярень та просто перехожі. Також на майстер-клас завітав міський голова Сергій Моргунов та команда “Ukraїner”, яка цими днями їздить з експедицією Поділлям. Серед відвідувачів був чоловік родом з Індії, який розповів, що на таких же верстатах в його країні виготовляють кашемірові накидки.
– У нас температура інколи падає, такі накидки дуже теплі та тонкі, – каже. – Зазвичай їх виготовляють жінки, але на великих виробництвах і чоловіки.
– Сьогодні тут ми хочемо привернути увагу до нашого проєкту, – каже Марія Юзькова, комунікаційна менеджерка. – Бо це старовинні традиції, і вони потихеньку зникають. Якщо людина народжується в місті, в неї немає близького контакту з такими речами, лише в музеях. Тут ми хочемо показати, що це можна відроджувати. Ми хочемо показати і процес виробництва, і самі килимки, які не гірші, ніж інша схожа продукція в магазинах.
– Коли ми починали, думали, що нашими покупцями будуть лише молоді люди, які слідкують за модою екологічного способу життя. Але наші покупці – це переважно люди старшого віку, молоді менше, з різних куточків України. У нас є постійні клієнти, які замовляють кілька позицій і постійно нас цим підтримують. Також, якщо у людини є запит виготовити щось, що ми раніше не робили, ми можемо спробувати, наприклад, накидки на сидіння в авто або килимки з обраних покупцем кольорів.
Такий ж майстер-клас влаштують і на День міста у Вінниці.
Фото – Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.