Сьогодні, 13 жовтня, у Вінницькому міському суді обрали запобіжний захід активісту Андрію Вербецькому. Через нову підозру – в умисному тяжкому тілесному ушкодженні прихильника “Партії Шарія” – його взяли під нічний домашній арешт.
Нагадаємо, що йдеться про справу побиття Вадима Шмагалова, прибічника проросійського блогера Анатолія Шарія, що сталося 1 липня на проспекті Коцюбинського. За повідомленням поліції, тоді четверо осіб з хуліганських спонукань кинули 53-річного вінничанина на землю та побили ногами на очах у перехожих.
Одним із підозрюваних став 27-річний лідер “Національних дружин” на Вінниччині Андрій Вербецький, якого затримали наступного дня після нападу за участі спецпідрозділу КОРД. Зауважимо, що інших підозрюваних у цій справі немає (особи не встановлені).
Раніше йому вручили підозру за ч. 2 ст. 296 (“хуліганство, вчинене групою осіб” – до 4 років позбавлення волі). А сьогодні у поліції повідомили, що після проведення всіх необхідних експертиз дії підозрюваного слідство додатково кваліфікувало за ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України – умисне тяжке тілесне ушкодження, вчинене групою осіб (від 7 до 10 років позбавлення волі). Відтак, 9 жовтня йому оголосили про підозру, а в суд скерували клопотання про обрання запобіжного заходу.
“Свободу Вербецькому!” під стінами суду
Андрій Вербецький припускав, що його можуть відправити в СІЗО, й у зв’язку з цим анонсував пікетування під міським судом.
Сьогодні о 14:00 до стін міського суду прийшли кілька десятків активістів з різних патріотичних організацій. Також перед будівлею суду на вулиці Грушевського зібралася велика кількість правоохоронців з різних підрозділів, а всередині будівлі – працівники судової охорони та поліції. Цього разу вони були без щитів та собак, але з касками, кайданками та кийками.
Саме засідання було призначене на 15:00, і до того часу активісти влаштували пікет: розгорнули банери: “Свободу Андрію Вербецькому” і “Свободу патріотам”, та гучно вмикали українські патріотичні пісні. Також скандування було чути, коли суддя пішов у нарадчу кімнату. Загалом все минуло спокійно і сутичок не сталося.
Судове засідання
Єдиною новою обставиною у справі, на яку посилається сторона обвинувачення, є висновок експерта про тілесні ушкодження потерпілого. Він і став приводом для вручення Вербецькому нової підозри та зміни йому запобіжного заходу. Примітно, що результати цієї експертизи, зі слів прокурора, вони отримали 30 вересня, але висновок експерта датується 11 вересням. А з 1 жовтня до Вербецького взагалі не було застосовано жодного запобіжного заходу (його просто не продовжили).
– Внаслідок умисних дій Вербецького та трьох невстановлених осіб, Шмигалову, відповідно до висновку експерта від 11 вересня 2020 року, заподіяно тілесні ушкодження у вигляді закритої травми грудної клітки з переломами 5-го, 6-го, 7-го, 8-го, 9-го, 10-го та 11-го ребер зліва зі зміщенням; контузії і розриву нижньої частини лівої легені, множинними неповними розривами лівого купола діафрагми, яка викликала масивну крововтрату (було виявлено 1200 мілілітрів крові у лівій плевральній порожнині), – зазначив прокурор Олег Чайка, і наголосив, що це все є тяжкими тілесними ушкодженнями, оскільки були загрозливими для життя.
Адвокат підозрюваного Андрій Кадочніков каже, що ця експертиза жодним чином не доводить винуватість Вербецького, і стверджує, що за три з половиною місяці сторона обвинувачення не здобула жодного доказу, який би підтверджував відношення його підзахисного до цього злочину.
З його слів, лише наявність схожих червоних кросівок, як на відео, стало однією з причин затримання Вербецького за підозрою у вчиненні нападу. Тому захист взагалі просить скасувати першу підозру (цю справу наразі розглядають в апеляційному суді).
Адвокат також розповів, що є протокол огляду відеозапису з камер спостереження магазину, де видно, яка з чотирьох осіб які тілесні ушкодження завдавала. Водночас ні в підозрі, ні в клопотанні не зазначено, ким з осіб, зафіксованих на відео, може бути Вербецький. Сам Вербецький каже, що якби він когось бив руками чи ногами у ті дні, це було б видно під час медогляду.
– Коли мене закривали в ІТТ, везли в лікарню, проводили повністю обстеження, чи є якісь зовнішні ушкодження. В мене жодних пошкоджень не було. Це як мінімум означає, що я за ті декілька днів нікого не бив, – зазначив підозрюваний.
Вручення ж нової підозри Андрій Вербецький пов’язав з тим, що “в деяких ешелонах влади у Вінниці засіли конкретні проросійські сили”, а він “бореться з проросійськими силами”. Зокрема днями взяв участь у блокуванні автопробігу Шарія у Вінниці. Відтак, зі слів Андрія Вербецького, ця справа є політичною.
Натомість сторона обвинувачення має іншу думку.
Зі слів прокурора, вина підозрюваного доводиться заявою потерпілого Шмагалова, протоколом допиту потерпілого, протоколом затримання Вербецького, протоколом допиту свідків, протоколом обшуку від 2 липня та іншими матеріалами. Крім того, існують ризики переховування Вербецького, оскільки той усвідомлює тяжкість покарання. Зокрема Олег Чайка сказав, що Вербецький може впливати на свідків чи залякувати потерпілого.
Втім, на запитання судді чи порушував Вербецький запобіжні заходи раніше, і чи були факти впливу на підозрюваного, прокурор і слідчий відповіли, що ні.
– Було звернення потерпілого про вчинення тиску в серпні, тому в жовтні йому було обрано заходи забезпечення у вигляді особистої охорони, – розповів слідчий Павло Новіков. – Потерпілий після закінчення дії заходу забезпечення звернувся з повторним клопотанням у якому повідомив, що ризики його життю і здоров’ю не зникли… Він вказує, що це здійснюють невідомі особи, але він переконаний в тому, що вони діють спільно з Вербецьким.
Також прокурор сказав, що в рамках цієї справи ще триває судово-комп’ютерна технічна експертиза відео з камер спостереження, а інформація, а отримана від мобільних операторів, потребує аналізу. Однак адвокат стверджує, що відсутність висновків цих експертиз лише підтверджує те, що вручення підозри Вербецькому є поспішним, а оскільки “все робиться швидко і необґрунтовано”, це є “відвертим політичним переслідуванням”.
Строк досудового розслідування в цій справі продовжили до 1 грудня 2020 року. Відтак прокурор просив на цей час застосувати до Вербецького запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави. Натомість сторона захисту просила відпустити Вербецького під особисте зобов’язання.
Вислухавши усі сторони та через пів години перебування в нарадчій кімнаті, суддя Вінницького міського суду виніс рішення: застосувати до Андрія Вербецького запобіжний захід у вигляді нічого домашнього арешту до 1 грудня включно.
– Чи будемо ми оскаржувати рішення суду, чи не будемо, наразі ми ще не обговорили. Але як ми бачимо з практики, сторона обвинувачення всі рішення на нашу користь оскаржувала, тому ми очікуємо як мінімум скарги з їхнього боку, – зазначив адвокат Вербецького.
Нагадаємо, що Андрія Вербецького затримали на наступний день після побиття прибічника проросійського блогера Анатолія Шарія. Це сталося вранці 2 липня, з обшуком і залученням бійців КОРДу. Вже третього липня за участі протестувальників та великої кількості поліції у Вінницькому міському суді йому обрали запобіжний захід – 60 діб під цілодобовим домашнім арештом, хоча прокуратура клопотала про взяття під варту. Пізніше прокурор подав апеляцію, але колегія суддів залишила в силі рішення суду першої інстанції. Згодом до Андрія Вербецького застосували менш суворий запобіжний захід – нічний домашній арешт.
Фото Марини Сербінович
Детальніше про цю справу читайте у наших матеріалах:
Дякуємо!
Тепер редактори знають.