Цьогоріч у Вінниці з’являться ще п’ять муралів на фасадах будинків. Наразі оголосили тендер на організацію та проведення проекту стінопису «VIN ART CITY».
На проведення проекту готові надати щонайбільше 283 тисячі гривень. Виконати роботи потрібно у період з 11 вересня до 11 жовтня. Як вказано у тендері, мурали з’являться на будинках за адресами:
– проспект Космонавтів, 39 (стіна 250 кв.м.),
– вул. Стельмаха, 17 (стіна 250 кв.м.),
– вул. Соловйова, 3 (2 стіни та стеля, всього 117 кв.м.),
– два мурали на проспекті Коцюбинського, 49 (всього 90 кв. м – бібліотека №21 та фасад трансформаторної підстанції ВТК поруч).
Щодо муралів за останньою адресою, то у 2015 році на фасаді бібліотеки втілили проект :::стежка::: від агенції АртПоле. Організатори намагались через мистецтво показати неподільність країни й що окупований Росією Крим залишається українським. Мистецький проект проліг крізь всю Україну – від Криму до Карпат.
Фото 2017-го року
Однак вже у 2017 році кримськотатарські орнаменти та цитати з творів Михайла Коцюбинського із циклу його оповідань про Крим на фасаді будівлі утеплили.
Фото 2017-го року
Трансформаторна підстанція поряд із бібліотекою теж свого часу стала частиною мистецького проекту «VIN ART CITY». У 2016 році художник з Луцька Артур Столярук намалював на фасаді підстанції Буг.
Однак цього літа малюнок змінили на інший – з прапорами України та Туреччини (поряд зводять комплекс Turkish City).
Як прокоментував Vежі куратор проекту «VIN ART CITY» Олександр Никитюк, під час цьогорічної мистецької резиденції збираються відновити кримськотатарську тему на будівлі бібліотеки та трансформаторній підстанції.
– Якщо все нормально відбудеться по тендеру, то вирішено повернути малюнок бібліотеки з продовженням на підстанцію (трансформаторну – ред.). Там зараз (малюнок – ред.) Turkish City, але я думаю, що вони не будуть проти. Будівля належить комунальному підприємству міської ради. Ми вирішили, що все ж головним і домінуючим в цьому місці є ідея площі Коцюбинського й творів Коцюбинського, присвячених тематиці кримських подорожей, ніж Turkish City, – пояснив Олександр Никитюк.
Олександр Никитюк
– Минулого року ми відновили малюнок, який зник після утеплення на школі №17. Ми побачили реакцію спільноти й громадян міста. Була позитивна реакція, тому місто вирішило продовжити цю тенденцію і відновлювати те, що подобається вінничанам. Проект :::стежка::: дуже подобався й навіть бібліотекарі постійно згадують, що потрібно відновити. Тому це не лише наша ідея, – додав куратор проекту.
Олександр Никитюк також розповів, що обираючи сюжети муралів, вони радяться з місцевими мешканцями. Наприклад, минулого року мешканці будинку по проспекту Космонавтів навіть надали митцям перелік знаків Зодіаку, які хотіли бачити на фасаді.
Мурал на проспекті Космонавтів 2019 року
Цьогоріч організатори резиденції також спілкувалися з мешканцями й пропонували декілька варіантів того, що може бути зображено на їхніх будинках вже восени.
Зокрема, вінничани, які проживають за адресою на Стельмаха обрали зображення лебедів, як символ благополуччя та добра. На Космонавтів вирішили продовжити космічну тему й наразі обирають між декількома ескізами. В арці будинку по вулиці Соловйова з’явиться орнамент у стилі модерн.
– Будемо й далі дослухатись до думки громадян міста і доцільність малюнку. Будемо узгоджувати всі позиції в процесі роботи. Одним – подобається, іншим – не подобається. Наприклад, минулого року попросили зробити дівчині блакитні очі, а не чорні. Зробили. Й такі деталі здається, що не дуже важливі, але для мешканців тих будинків, які це бачать щодня, це дуже важливо. Ми враховуємо їхню думку та побажання і, звісно, йдемо на зустріч, – додав Олександр Никитюк.
Додамо, що ще з 2015 року виконкомом Вінницької міської ради було прийнято рішення розпочати щорічний проект стінопису «VIN ART CITY» з метою формування креативного міського середовища, туристично привабливого іміджу міста, активізації безпосередньої участі вінничан у трансформації творчого простору м. Вінниці.
– За час проведення проекту було створено понад 25 творчих стінописів художниками з різних міст України та Республіки Чехія. Проект відбувається з нагоди святкування Дня міста у Вінниці, тому його тематика залишається незмінною як присвята місту Вінниця, – вказано у тендерній документації.
Стінопис або мурал — різновид монументального і декоративного малярства, що виконується безпосередньо на стіні або на штукатурці, закріпленій на стіні, в якому фігуративні образи й декоративні орнаменти підпорядковуються архітектурним формам. У стінописі користуються різною малярською технікою.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.