Сьогодні, 12 червня, під час позачергового засідання Кабінету міністрів ухвалили зміни в межах адміністративно-територіальної реформи.
Так, під час засідання уряду затвердили список 129 районів в Україні замість 490 існуючих. Новий проект районування областей буде направлено до Верховної Ради на голосування.
– Зараз існує на мапі 490 районів, їх пропонується укрупнити та створити втричі менше. Існуючий районний поділ був утворений ще при СРСР, у першій половині минулого століття. Це не відповідає сучасним стандартам адміністративно-територіального поділу на субрегіональному рівні, тому треба наводити порядок. Сьогодні, для прикладу, є райони, де проживає п’ять тисяч людей, та є райони, де проживає 180 тисяч людей. Великі “перекоси” у субвенціях, дотаціях, в спроможності цих районів. Відповідальність у таких районах однакова, а навантаження різне, – сказав Шмигаль.
На засіданні були присутні очільники обласних державних адміністрацій та представники профільних міністерств.
Очільник Вінницької ОДА Владислав Скальський запропонував внести зміни по двох громадах Вінницької області. Зокрема йдеться про вилучення громади з однієї ОТГ та передачу її в іншу ОТГ.
– В мене є пропозиції по двох громадах: зміна віднесення територіальної громади Лісово-Лисіївської Калинівського району – вилучити з однієї громади (з Турбівської – авт.) і передати в іншу (в Калинівську – авт.). Бо це повністю відповідає очікуванням людей. Це не змінює перелік громад, це змінює виключно перелік тих територіальних громад, які входять до однієї та іншої. І в Шаргородському районі: Федорівську територіальну громаду Шаргородського району вилучити з Шаргородської територіальної громади і включити зазначену територіальну громаду до Мурафської об’єднаної територіальної громади Шаргородського району, – сказав Скальський.
Міністр регіонального розвитку Олексій Чернишов сказав: “Дякую за пропозицію, як-то кажуть, в останній момент. Ми опрацюємо цю пропозицію і додамо”. Скальський відповів, що ці пропозиції було надіслано ще 9 червня.
Натомість Прем’єр-міністр Денис Шмигаль звернувся до Владислава Скальського та очільників інших ОДА:
– Шановні голови, питання в наступному: ви ж подали свої пропозиції, вони пройшли всі опрацювання, відпрацював профільний комітет, робоча група. Сьогодні на засідання Кабміну це завершальна стадія затвердження фактично тих речей, які ви подавали. Неможливо технологічно, законодавчо неможливо сьогодні внести ці зміни. Тому не треба зараз з себе знімати відповідальність перед громадами за те, що вже зроблено і перекидати її зараз в нікуди. Бо Ви її зараз в нікуди перекидуєте, – сказав Денис Шмигаль.
Він ще раз наголосив, що сьогодні на засідання Кабміну відбувається остаточне затвердження громад і на засідання Кабміну технологічно неможливо вносити зміни. “Почуйте це. І прохання таких питань не задавати” – сказав Шмигаль.
Голова профільного комітету Андрій Клочко натомість зазначив, що доопрацювання можливе.
– Ми підтримуємо ці зміни, ми розуміємо ці запізно подані документи, але вони важливі для тих громад, які дійсно звертаються. І я думаю, що ми з Міністерством розвитку громад і територій зможемо доопрацювати. В одноденний термін. Ми згодні, ми погодили ці позиції.
Шмигаль прокоментував позицію Андрія Клочка (щоправда, через відключений мікрофон коментар не було чутно), а Клочко у свою чергу сказав:
– Все, тоді, Денисе Анатолійовичу, ми Вас почули. Тоді ми затверджуємо в тому, як є, все.
Натомість заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода зауважив, що пропозиції дійсно надходили в Міністерство, але вже після того, як проекти були в Кабінеті міністрів.
– Тому вони реальні й ми їх сьогодні можемо врахувати в разі підтримки урядом, і вони є логічними. По них все відпрацьовано, просто надали їх буквально на днях, після того, як рішення було направлено в Кабмін. Але ми з головою Вінницької облдержадміністрації зустрічались, з головою Житомирської. Ми відпрацювали, і з комітетом відпрацювали. Там все буде добре, – сказав Негода.
Тож було представлено проект поділу Вінницькій області на райони: Вінницький, Гайсинський, Могилів-Подільський, Тульчинський та Хмільницький. Відповідну карту було представлено на екрані.
Врешті Кабмін затвердив новий проект постанови Верховної Ради про утворення та ліквідацію районів. Ним передбачено створення 129 районів замість 490 існуючих. Шмигаль сказав, що після внесення технічно-юридичних правок проект направлять у Верховну Раду.
У постанові передбачається формування такої кількості районів:
АР Крим – 10 районів;
Вінницька область – 5 районів;
Волинська область – 4 райони;
Дніпропетровська область – 6 районів;
Донецька область – 8 районів;
Житомирська область – 4 райони;
Закарпатська область – 5 районів;
Запорізька область – 5 районів;
Івано-Франківська область – 5 районів;
Київська область – 6 районів;
Кіровоградська область – 4 райони;
Луганська область – 8 районів;
Львівська область – 7 районів;
Миколаївська область – 4 райони;
Одеська область – 6 районів;
Полтавська область – 4 райони;
Рівненська область – 4 райони:
Сумська область – 5 районів;
Тернопільська область – 3 райони;
Харківська область – 7 районів;
Херсонська область – 3 райони;
Хмельницька область – 5 районів;
Черкаська область – 4 райони;
Чернівецька область – 3 райони;
Чернігівська область – 4 райони.
Нагадаємо, що раніше 27 районів Вінниччини планували обєднати у три райони. Згодом йшлося про створення п’яти об’єднаних районів.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.