Наступного місяця у Вінниці відкриють паб “з атмосферою визвольних змагань” та з оригінальною назвою “Кінь у протигазі”.
Як повідомляється на фейсбук-сторінці майбутнього закладу, паб з’явиться за адресою вул. Петлюри, 20, неподалік будівлі, де раніше була канцелярія Симона Петлюри.
Канцелярія Симона Петлюри у Вінниці
“Це місце вабить і гостей, і мешканців міста над Бугом атмосферою, яка схожа то на комікс про Перші Визвольні змагання, то на славні посиденьки в стилістиці епохи, коли у Європі гримів джаз, а в Україні — гармати союзників”, – так автори закладу описують місце, де невдовзі відкриється “визвольний” паб. За переказами, приблизно в цьому місці “були кінські стайні часів, коли Вінниця встигла побути столицею Директорії”.
Дивну назву нового закладу пояснюють також військовою тематикою:
Чому «кінь»?
Втім коні — на відміну від панцерників, автомобілів чи біциклетів — були віддавна супутниками українських вояків. Чи то були вояки Запорізької Січі, чи реєстрового козацтва, чи усуси, чи передові загони УГА, чи оборонці Крут, а чи «чорні запорожці» та добровольці зимових походів доби перших Визвольних змагань — скрізь бійці покладалися на силу, витривалість та відданість бойового коня. Та суттєво ускладнилася справа верхової їзди й бойового злагодження ще до того, як визвольні змагання огорнули терени неньки-України.
Чому протигаз?
У Першій Світовій багато речей сталися теж вперше — зокрема, й газові атаки. Ні, це не коли у ваших сусідів щось із газовою колонкою — виглядало все це, м’яко кажучи, жахливо. Ділянку фронту поблизу бельгійського містечка Ленґемарка на річці Іпр захищали близько 15 тис. новобранців з Алжиру – тодішньої французької колонії. 22 квітня 1915 року о п’ятій опівдні на них випустили 180 т хлору з 5730 балонів. На горизонті виросла жовто-зелена хмара. 6-кілометрова курява заввишки сягала 6-поверхового будинку. Солдатів охопив біль у грудях та очах, вони почали тікати. Близько 5 тис із них загинули. Від отруйних бойових газів гинули не лише солдати, але й їхні супутники — собаки та коні. Саме тоді довелося швидко винаходити захист.
У російській царській армії кінський протигаз розробив ветеринар Лавринович. Маску, що повністю закривала морду коня, шили з двох шарів тканини. А між ними – шар сіна, обробленого хімічним розчином, що поглинав гази. Та перші експериментальні зразки коні з”їдали. Тож дно почали робити округлим, щоб тварина не могла дістати його язиком чи зубами. Кінський протигаз став схожий на невелике відро. Згодом схожі зразки використовувала й армія на теренах УНР, України часів Гетьманату Скоропадського та Директорії Петлюри.
До речі, як саме виглядає протигаз для коня, можна побачити в ще одному комерційному закладі, розташованому поблизу ставки Гітлера “Вервольф”, що в Стрижавці під Вінницею.
Власники майбутнього закладу поки тримають в секреті меню “Коня в протигазі”, але натякають, що там можна буде скуштувати коктейлі на кшталт «Сльози Пілсудського» чи наливки «Перша Гетьманська» або «Похмілля Грушевського».
Нагадаємо, що нещодавно на вулиці Пирогова відкрився “Білий налив”: перший у Вінниці заклада у форматі “One euro bar” від відомого столичного ресторатора Дмитра Борисова. Окрім того вінницька гастрогід Олена Павлова в інтерв’ю Vежі нещодавно анонсувала відкриття у Вінниці нового закладу, який спеціалізуватиметься на єврейській кухні.
Карасі, вареники та 50 відтінків вінницького сала: як ми шукали подільську кухню у Вінниці. ОГЛЯД
Дякуємо!
Тепер редактори знають.