“Зробити все, аби подібне не повторилося”: у Вінниці відкрили виставку про “польську операцію” НКВС. ФОТО

12:46
Автор: Vежа
Become a Patron!

Сьогодні в холі міської ради влаштували виставку, присвячену сталінським репресіям проти польського населення України в 1937-1938 роках. Подію відкривали представники польського Інституту Національної Пам’яті, міський голова Вінниці та історики, які створювали виставку.  

Перед виставкою, початок якої було заплановано 11-ту, представники польської делегації спільно з мером Вінниці Сергієм Моргуновим та місцевими істориками, поклали квіти спершу до пам’ятника Симону Петлюрі на однойменній вулиці, а згодом – до меморіальної дошки Юзефу Пілсудському.

Офіційні особи цього разу обійшлися без промов, лише схиливши голови перед меморіалами. Цікаво, що від пам’ятника до пам’ятника польські гості спільно з українськими колегами пересувалися пішки. Тож на шляху від Петлюри до Соборної ще й послухали невелику екскурсію від очільника Центру історії Вінниці Олександра Федоришена.

Зокрема, минаючи готель “Савой”, історик розповів, що саме в цій будівлі відбувся спільний обід Петлюри та Пілсудського, а зупинившись біля будинку міської думи згадали, що з балкону цієї споруди отаман звертався до мешканців Вінниці.

Окрім того міський голова під час прогулянки вкотре висловив наміри створити всередині Вежі Артинова інтерактивний музей, присвячений історії міста.

Тим часом, в холі міської ради, ще перед початком виставки зібрались десятки людей, які спілкувались між собою, розглядали стенди з фотографіями та інформацією про репресованих.  

Загалом на виставці встановили вісім двосторонніх чорно-червоних стендів з чорно-білими світлинами. На одних йдеться про “польську операцію” НКВС загалом, а інші розповідають історії окремих репресованих. Не забули і про “архітекторів злочину” на зразок Йосипа Сталіна та Миколи Єжова.

Польський Інститут Національної Пам’яті спільно з Державними архівами Вінницької, Хмельницької та Одеської областей готував виставку півроку. Протягом цього часу здійснювався пошук матеріалів архівістами, всю зібрану інформацію опрацьовували та продумували в якому саме вигляді її подати.

Подія розпочалась з вітального слова вінницького міського голови Сергія Моргунова:

– Я думаю, що саме ця виставка нагадає нам про те, що являє собою тоталітарний режим, що являє собою окупація, фактично Росією, України свого часу і які наслідки  та скільки людей різних національностей загинуло внаслідок цих репресій.

Мер також зазначив, що важливо продовжувати досліджувати свою історію та не повторювати помилок минулих поколінь.

Після цього слово взяв директор ІНП Польщі Ярослав Шарек:

– Сьогодні ми зустрілись, аби будувати краще майбутнє, як Польща і як Україна. Ми проходимо зараз тим історичним шляхом, яким йшли сто років тому Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський. Їхній тодішній союз є для нас великим натхненням сьогодні. Юзеф Пілсудський гарно про це сказав: “Немає вільної та незалежної Польщі без вільної та незалежної України”.

Пан Шарек також зазначив, що Україна стала жертвою радянського тоталітаризму про що свідчать “мільйони відомих і невідомих могил”. Постраждали і поляки, які проживали на території СРСР, адже жертвами “антипольської операції” НКВС стали більше 111 тисяч поляків. А загалом було заарештовано близько 140 тисяч осіб. Серед жертв репресій були не тільки поляки, а й представники інших національностей та етнічних груп, в тому числі українці. 

 

– Про це ми знаємо тільки з документів, а насправді жертв було набагато більше. А потім був період, коли ми про ці жертви не пам’ятали, але треба пам’ятати і саме для цього працює ця виставка.

Цією виставкою ми засвідчуємо, що пам’ятаємо. В подальшому плануємо спільні публікації, аби не просто пам’ятати, а й поширювати інформацію про ці події на заході Європи. Сьогодні ми вільні в Польщі та в Україні, але в нас є обов’язки перед тими, хто цієї свободи не дочекався.

Тоталітарна система починається тоді, коли ми починаємо боротись з минулим, – каже Ярослав Шарек.  

 

Генеральний консул Польщі Дамян Цярцінські акцентував увагу на тому, що потрібно робити все можливе, аби ті страшні речі не повторились.

– Ця виставка дуже важлива сьогодні в Україні, коли на сході відбувається війна. Сьогодні зранку чули, що черговий українських солдат загинув і ми знаємо, що також сигнал для Європи – треба все зробити, щоб таких конфліктів не було.

 

Виставка функціонуватиме в холі Вінницької міської ради до 19 квітня.

Фото: Андрія Завертаного та Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.