Публікації за датами

  • 27 Березня/ 20:30

    Vinnytsia

    Публікація27.03.1920:30

    Автор:Катерина Дядюк

    Як у Вінниці планують реконструювати простір між Будинком офіцерів та “Ювілейним”. ГРАФІКА

В рамках “Вінницької милі” мають реконструювати публічний простір між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний”.

Для цього вже у квітні планують оголосити національний архітектурний конкурс, метою якого буде не перетворити це місце на зручну транспортну розв’язку, а знайти цікаве рішення, створити там нові сенси та функціонал.

Нагадаємо, що організація та проведення цього конкурсу були у планах на 2019 рік новоствореного комунального підприємства “Агенція просторового розвитку”.  І вчора, 26 березня, його працівники, разом із архітекторами, урбаністами, представниками міської влади та місцевими активістами, зібралися в “Aрхіклубі” Вінниці, щоб напрацювати бачення та основні підходи до реконструкції вказаного простору, а відтак – сформувати умови для конкурсу з його перетворення.

Читайте також: Вінницька миля: на залізничному вокзалі відкрили виставку про майбутнє перетворення проспекту Коцюбинського. ФОТО

На графіці видно, що йдеться лише про конкретну частину Площі – простір між Будинком офіцерів та “Ювілейним”.

З основних викликів цього місця учасники робочого обговорення назвали такі:
– площа є транзитною (там немає потреби перебувати більше 10 хвилин);
– зараз це більшою мірою “клубне місце 10 вінницьких таксистів”, а не місце для вінничан (проводили аналіз потоку автомобілів);
– відсутнє відчуття єдиного простору (через проїзд між будівлями);
– незручні та ламані пішохідні переходи і велодоріжки (люди “зрізають” через парковку);
– велика кількість асфальту і мало зелені (там дуже спекотно).

Читайте також: Вінничани називають проспект Коцюбинського “негативним” і намагаються там не ходити (опитування) 

Зі слів Олександра Коротких, головного архітектора “Агенції просторового розвитку”, існує два варіанти вирішення задачі: або це благоустрій території, і тоді не йдеться про реконструкцію публічного простору (для чого власне й організовують архітектурний конкурс), або це все таки намагання створити активний публічний простір, наповнивши його новим сенсом.

– Коли ми це обговорили, з’ясувалося, що назовні такий простір неможливо створити, адже треба закритися від шуму автівок, від спеки, ще від чогось. І виникає потреба у внутрішньому просторі – локації іншого рівня комфорту, яка би компенсувала відсутність бажання там перебувати. З просторової точки зору це інакша задача в принципі, – зазначив архітектор.

Можливе рішення (за підсумками робочого обговорення):
– закрити проїзд, який зараз існує між  Будинком офіцерів та “Ювілейним”, і створити таким чином єдиний великий публічний простір і зручну пішохідну зону, а існуючу парковку, можливо, змістити вглиб (до вулиці Івана Бевза);
– створити посередині цього публічного простору (між Будинком офіцерів та “Ювілейним”) ще один внутрішній, але закритий, прозорий, комфортний, з іншим сенсом і функціоналом – для спілкування і взаємодії.

Щодо публічного простору, то йдеться про павільйон, схожий до тих, які створюють країни-учасники на різноманітних міжнародних виставках. Втім, умова для конкурсантів щодо цього павільйону буде одна – максимально відкритий (прозорий) і функціональний об’єкт в середовищі. А те, як він виглядатиме, мають запропонувати команди-учасники архітектурного конкурсу.

Надія національний павільйон України на 56 й Міжнародній виставці мистецтв у Венеції La Biennale di Venezia

Щодо можливого наповнення для такого публічного місця, більшість учасників дискусії запропонували максимально різноманітні заходи: презентації, виставки, розміщення інформаційних матеріалів про проекти і план розвитку Вінниці, розміщення туристичної інформації, проведення міні-вечірок, подібних до вчорашнього обговорень тощо. Тобто все, що може максимально привернути увагу людей до того, що відбувається у Вінниці. І щоб це було максимально помітно.

– Цей об’єкт має бути візуальним магнітом, який би затягував у місто не лише туристів, а й самих вінничан. Тому робити це в приміщенні “Ювілейного” чи Будинку офіцерів немає сенсу, адже йдеться саме про публічний простір з повною відкритістю: ні стін, ні штор, ні жалюзі. І саме в центрі площі, де всі транзити омивали би його, – пояснив Олександр Коротких.

– Тут цікавий сам факт міської взаємодії, адже ця споруда може формувати інший сенс і  створювати активності навколо себе. Район Замостя – місто в місті, і можливо тут могли би відбуватися локальні події: ярмарки, флеш-моби, народні гуляння…, – зробив припущення архітектор.

Читайте також: Перші хвилини у Вінниці: як виглядають нетуристичні маршрути міста. ФОТО, ВІДЕО

Наразі умови для закритого національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” ще не сформовані, адже це була перша робоча зустріч в рамках проекту, метою якої було з’ясувати поточні питання і те, на що потрібно наголосити в умовах конкурсу. А формуванням програми та, власне, умовами конкурсу будуть займатися представники КП “Агенція просторового розвитку”.

Таким чином уже 10 квітня вони планують оголосити про початок конкурсу, а 25 квітня завершити прийом заявок і відібрати учасників, які протягом травня-червня мають розробити проекти щодо реконструкції публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний”.

– Зараз є дві головні гіпотези для цієї площі, – зазначив Максим Кравчук, в.о. директора “Агенції просторового розвитку”. – Перша – закриття проїзду між будівлями, і друга – розміщення на території цієї площі павільйону для якихось публічних заходів, адже наявність такого об’єкту може надати додаткових змістів при розробці архітектурного проекту всього комплексу цієї площі. Ймовірно, що саме ці гіпотези і стануть завданнями конкурсу. Але рішення, як саме організувати публічний простір і облаштувати цю територію, мають запропонувати команди-учасники конкурсу.

Максим Кравчук розповів, що найкращі із запропонованих проектів буде визначати спеціальне журі, яке складатиметься не тільки з представників “Агенції”, а й з архітекторів, представників громадських організацій та інших. Відтак ті команди, які посядуть перше, друге і третє призові місця, отримають грошові винагороди. Загальний призовий фонд орієнтовно складатиме 250 тисяч гривень, втім, про точні суми поки що не йдеться. Остаточно все це стане відомо тоді, коли оголосять про початок конкурсу, а це орієнтовно 10 квітня.

Нагадаємо,  що у планах КП «Агенція просторового розвитку» на 2019 рік є ще розробка концепції розвитку прибережних територій (алея 12,7 км) зі створенням двох прибережних лінійних парків (лівий берег Бугу від водоканалу до Сабарова), створення моделі розвитку району Замостя та організація експертного семінару за результатами першої черги реконструкції вулиці Замостянської.

Графіка – КП “Агенція просторового розвитку”
Приклад подібного павільйону – pinchukfund.org
Фото – автора

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Катерина Дядюк

Дякуємо!

Тепер редактори знають.