За рік після вибухів на військовому арсеналі біля Калинівки, що на Вінниччині, залишилося мало видимих слідів тієї катастрофи.
Абсолютна більшість хат у селі Павлівка, що найбільше постраждала від розльоту снарядів, візуально виглядають відновленими. Вже не видно дірок у шифері на дахах, а у вікнах – нові шибки замість пластикової плівки, як це було за місяць після вибухів.
Особливо привертає увагу сільська школа – повністю відновлена завдяки бюджетним коштам та західній допомозі, а ще – руками самих селян. Біля школи – вражаюча велопарковка, де завжди – десятки, якщо не сотні велосипедів: учнівських та вчительських.
“Почекайте ще тиждень-два”: за рік компенсації досі отримали не всі
Попри видимий благоустрій та вже спокійне життя, не всі павлівчани задоволені тим, як місцева влада допомогла у подоланні наслідків НП, зокрема, що стосується відновлення осель. Місцеві скаржаться: минув рік, але досі не всім компенсували витрати на відновлення помешкань, а деякі будинки лишаються пошкодженими.
“Ви шістьом (постраждалим – ред.), купили хати, а що інші? У мене в домі було 10 комісій, всі дивилися на пошкодження, є висновки експертів. Спочатку нарахували компенсацію 250 тисяч, потім сума зменшилася до 180 тисяч, а тепер мені кажуть – якщо отримаю 90, то й те добре!”, – емоційно говорить місцева мешканка Юлія Мазур, звертаючись до заступника голова ОДА Андрія Гижка, який саме сьогодні біля павлівської школи давав спеціальний брифінг.
Жінка стверджує, що будинки, котрі не мають видимих пошкоджень, все одно потребують відновлення. Зокрема йдеться про вікна, які хоч і не повилітали, однак була порушена їхня герметичність.
– Ви пропіарилися на будинку Ковальчуків і все, – підсумовує п. Юлія, однак зрештою передає чиновнику списки людей, які, з її слів досі не отримали компенсації.
До Юлії Мазур приєднується інша жінка, котра стверджує, що саме в ніч вибухів, яку вона мусила пережити у підвалі, у неї почалися перейми. Вона запевняє, що також отримала не всю компенсацію:
– Мені б сьогодні готуватися до дня народження дитини, а я мушу оббивати пороги кабінетів, аби мені повернули ті нещасні 10 тисяч, – говорить жінка.
Витримавши натиск місцевих, голова РДА Гаврилюк відповідає та зізнається, що влада не приховує інформацію про те, що не всі кошти досі виплачені.
– Ми 400 будинків обійшли з рулеткою, є ще 100 будинків, по яким складені акти, а кошти досі не виплачені. Ми це не приховуємо. Ідеться про ще близько мільйона невиплачених коштів, – говорить чиновник.
У цей час заступник голови ОДА не втримується і “контратакує”:
– Так, є проблеми. Але чому ви не говорите про те, що в 1147 будинках замінено шифер та вікна? Це не важливо? Ну, нехай так.
Водночас на запитання “чому з виділених 100 мільйонів гривень на ліквідацію наслідків катастрофи, область освоїла лише 35 мільйонів”, чиновник відповідає, що “це велике досягнення, що ми змогли стільки зекономити”.
Гижко зазначає, що на випадок подібного НП область тепер підготувалася: має 10 тисяч листків шиферу, тисячі квадратних метрів скла та плівки. Водночас на головне запитання – “Хто винен в катастрофі?” – відповідає розмито:
– Це інформація під грифом “таємно” і “цілком таємно”, – каже чиновник.
Попри те, що сьогодні стало відомо про судову ухвалу, де винуватцями вибухів називаються незаконні збройні угрупування або диверсійні групи збройних сил іншої держави. Неназваної.
“Якби я знала, що так буде з грошима – я б не худла, а навпаки!” – вигукує одна з селянок під час брифінгу
Загалом же село живе вже звичним життям – особливого ажіотажу в річницю катастрофи не відчувається. Вузькими дорогами між хат ходять діти і переважно гуси, хіба спокій порушує незвична кількість автомобілів, зокрема на київських номерах. І лише біля найвідомішої хати села – тієї самої, що колись належала родині Ковальчуків і котра була повністю снищена прямим влучанням снаряду – маса телевізійної техніки. Як і рік тому, знімальна група ТСН влаштувала тут справжню пересувні студію: триває спеціальний телемарафон, присвячений річниці вибухів.
Наразі офіційно “винним” в катастрофі визнано лише одну особу: службовця військової частини, який нібито порушив пропускний режим.. На нього накладено стягнення у розмірі трохи більше двох тисяч гривень, його понижено у званні. Усе це – за збитки, оцінені в суму близько 800 мільйонів доларів.
Як підготувалися до наступних атак “іноземних диверсантів”.
Водночас військові звітують: арсенал зробив висновки з катастрофи і підготувався до наступної ймовірної “атаки” неназваних диверсантів. Зокрема тут оновили огорожу, встановили відеоспостереження та спеціальне обладнання, яке має перешкоджати польотам над арсеналом дронів.
Окрім того, в частину закупили нові пожежні машини, які тепер не лише можуть нести на борту вдвічі більше води, але й керуються дистанційно, а відтак зможуть впритул наблизитися до пожежі, якщо це буде потрібно.
Через рік після катастрофи розмінування на території військового арсеналу триває: військові говорять про 77% очищеної території. Водночас десятикілометрову зону навколо арсеналу, куди потрапляють постраждалі села, військові оголосили повністю розміновані. Хіба з часом можуть траплятися окремі снаряди, які земля має здатність “виштовхувати наверх”.
Читайте також:
Дякуємо!
Тепер редактори знають.