Що спільного в Коцюбинського і Камю: вінничан запрошують на літературну перформанс-дискусію

15:27
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Вінниці до Дня народження видатного українського письменника Михайла Коцюбинського влаштують літературний вечір у незвичному форматі – перформанс-дискусії.

Незвичним зокрема є те, що для проведення паралелей із творчістю Коцюбинського, організатори обрали творчість французького письменника Альбера Камю.

До 154-ї річниці з дня народження Михайла Коцюбинського, 17 вересня, у Вінниці відбудеться захід «L`Étranger: Невідомий, Чужий, Сторонній…». Як зазначили організатори, громадська організація «Культурний Кампус», це буде читання-перформанс новели «Невідомий» Михайла Коцюбинського та роману «Чужий» (L`Étranger) Альбера Камю, а також дискусія довкола філософських і художніх підвалин цих творів.

– Здавалося б, що об’єднує настільки різних за культурним андеграундом та історичним досвідом людей, як Альбер Камю і Михайло Коцюбинський? Уважний погляд виявить, що в творах двох яскравих представників літературного модернізму переплітається несподівано багато деталей, більше того, це можливо і варто доводити навіть сьогодні, – йдеться в анонсі заходу.

  • Ідея, читання: Олег Кавалер, Олег Пенішкевич.
  • Пластичні етюди: Антоніна Єгорова.
  • Компонування текстів: Олександр Вешелені.

– Подія відбуватиметься у кілька етапів: невеликий вступ, розповідь про два тексти і причину того, чому ми обрали таку пару, трохи коментарів з філософії екзистенціалізму, а далі – перформанс у форматі читання фрагментів двома ініціаторами і пластичних етюдів перформерки, – розповів Олександр Вешелені, голова ГО «Культурний Кампус». – Важливо наголосити, що це не інсценізація з акторами і не драматургічне дійство, набагато більше простору залишено імпровізації і можливості вслухатися/вчитатися в тексти і відчути стиль письменників. Але найголовніша частина – це обговорення побаченого і почутого разом з аудиторією: яким є ставлення кожного до героїв і їх вчинків, які проблеми та образи зачепили слухачів і як це співвідноситься з їхнім світоглядом.

Все це вінничани зможуть зробити у понеділок, 17 вересня, в музеї Коцюбинського (вулиця І. Бевза, 15), за гарної погоди – у саду. Початок – о 18:30. Вхід – вільний.

Любителям літератури, для підсилення ефекту і поживи для дискусії, Олександр Вешелені порадив почитати такі новели Коцюбинського, як «Невідомий», «Intermezzo», «Цвіт яблуні» і «Подарунок на іменини», а також роман «Чужий» Альбера Камю (у перекладі Петра Таращука).

Читайте також: Нове життя саду Коцюбинського: у Вінниці облаштують нову мистецьку локацію 

Олександр Вешелені зазначив, що ця подія започаткує у місті новий спецпроект «Масштаб 1:1» – про європейський вимір Вінниці та її уродженців.

– Наша організація прагне періодично (в ідеалі – щомісяця) проводити нестандартні події – як культурні, так і освітні чи дискусійні, в яких широка палітра культурних героїв Вінниці (Коцюбинський, Стус, Свідзінський, Альтман, Костецький та інші) поставали як рівновеликі поруч з провідними митцями Європи, – розповів Олександр Вешелені. – Фактично, це те, для чого був задуманий наш фестиваль «Острів Європа», на якому ми серед іншого говорили про потужну постать Ігоря Костецького та перекладацьку діяльність Василя Стуса – але поза ним ми також хочемо показувати органічну європейськість наших митців з різних гілок.

Це важливо через те, що зараз триває формування кількох програм і проектів по роботі з мистецькою спадщиною міста (реконструкція існуючих і поява нових музеїв і культурних центрів, заснування премій, об’єднання незалежних митців), для яких першочерговим є проговорення і створення нових смислів – чим є Вінниця для нас самих і для світу, яку місію несемо ми сьогоднішні, маючи за плечима досвід масштабних особистостей, і якою може бути подача їхньої творчості у новому тисячолітті для різних поколінь.

Читайте також: У Вінниці хочуть оновити музей Коцюбинського: шукають розробника проекту 

Вінниця 90 років тому: в Мережі опублікували відео відкриття музею Коцюбинського у Вінниці. ВІДЕО 

Фото – з офіційної сторінки заходу у Фейсбук