Оновлено: 26 Травня 2021, в 12:16
Майбутній Музей Вінниці поки що перебуває на етапі планування і підготовки, а для його експозиції вже передають сотні цікавих експонатів.
Ще в квітні до музейних фондів Центру історії Вінниці підприємцем Вадимом Менчинським за сприяння Віктора Бронюка було передано 94 предмети.
Читайте також: У Вінниці планують створити Музей міста. ГРАФІКА
– Усі речі надзвичайно цінні та стосуються історії нашого міста початку ХХ століття та часів Другої світової війни, – повідомляли тоді спеціалісти Центру історії Вінниці, зазначаючи, що ці речі стануть частиною експозиції майбутнього музею міста.
Нещодавно Менчинський передав ще 10 предметів зі своєї приватної колекції. Серед них – раритетні видання з історії Вінниці, грошові знаки доби Української революції, атестати вінницьких учбових закладів, альбом стоматологів-випускників медінституту, фотографія невідомого вінничанина, туристична мапа міста, значок тощо. Всі вони стосуються історії міста періоду ХХ століття.
Наприклад, атестат на звання вчителя середньої школи, виданий Івану Драчевському в 1933 році дозволяє зрозуміти, як відзначали майбутніх учителів у тогочасному Інституті соціального виховання (теперішній ВДПУ).
– Оце дуже цікаве видання 1960-го року “Винница: из опыта изучения географии города”, видане у Москві. Там є багато цікавих епізодів та моментів, – розповідає директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.
Туристична мапа містить переклади англійською та німецькою мовами, що свідчить про орієнтацію на іноземних туристів. Вона була створена на базі тематичного плану 1968 року. На мапі позначені основні туристичні об’єкти, як наприклад Монастир єзуїтів
– Значок доволі цікавої події для нашого регіону – фестиваль Молоді Вінниччини 1957 року. Історію самого значка та й фестивалю потрібно ще окремо досліджувати.
Особливо цікавими для блоку про історію міста періоду Української революції 1917-1921 років є оригінали паперових грошей. 500 гривень стосуються періоду Української Народної Республіки, а 50 карбованців – Української держави за правління гетьмана Павла Скоропадського (1918 рік).
– Ми чітко усвідомлюємо, що у власності вінничан перебуває величезна кількість фантастичних артефактів, яким досить часто люди не надають великого значення. Наприклад, фотоальбом бабусі, нагороди, значки тощо можуть становити велику цінність для розуміння і сприйняття історії.
Читайте також: ТОП-5 «не форматних» музеїв Вінниці: від єврейського кота до «антиросійських» марок УНР
Загалом для фондів майбутнього музею міста вже зібрано близько двох тисяч екземплярів, які стосуються періоду від кінця ХІХ століття до кінця ХХ століття. Переважно це відскановані фотоматеріали, проте досить багато і предметного ряду.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.