3:1 на користь ПЦУ: суди почали підтримувати переходи вінницьких громад Московського патріархату до ПЦУ

20:16
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Вірянам Московського патріархату Вінниччини станом на зараз вдалося оскаржити лише один перехід релігійної громади до ПЦУ. Зокрема, в 37 випадках суди закрили провадження, а в трьох – стали на бік Православної церкви України.

Про це Vежі повідомив Ігор Салецький, начальник Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації.

Так, станом на 30 жовтня 2020 року в області віряни 253 православних громад розпочали процедуру зміни підлеглості та перехід у підпорядкування ПЦУ, з них 209-завершили процедуру зміни підлеглості шляхом реєстрації статуту релігійної громади у новій редакції, у 44 громадах процес ще триває.

У спробах оскаржити перехід в судах різних інстанцій загалом було відкрито 74 провадження (в тому числі в апеляційній і касаційній інстанції). При цьому одна релігійна громада могла оскаржувати перехід до ПЦУ в різних судових установах, наприклад, спершу в адміністративному суді, а потім в цивільному чи господарському, однак в значній частині випадків (зокрема у 37) провадження все ж закривали.

Так, 31 провадження закрили адміністративні суди (з них 5 були закриті Верховним Судом), три позовні провадження закрили господарські суди, три провадження були закриті в межах цивільного судочинства (з них на одну ухвалу про закриття подали касаційну скаргу).

Ще 20 цивільних справ розглядаються у судах загальної юрисдикції Вінницької області, шість цивільних справ – повернуті на розгляд судам першої інстанції.

По одному позовному провадженню (щодо однієї з релігійних громад у Стрижавці) відкрито справу Господарським судом міста Київ та зупинено провадження (до розгляду іншої справи у Верховному Суду).

Нагадаємо, наразі чотири справи уже були розглянуті по суті в судах першої або другої інстанції, про частину з яких ми писали раніше. Так, у цивільній справі за позовом релігійної громади РПЦ у селі Гунча Гайсинського району до Управління у справах національностей та релігій суд став на бік відповідача, а рішення не оскаржувалось.

У справі за позовом релігійної організації “Управління Могилів-Подільської Єпархії Української православної церкви (МП – авт.)” до Управління у справах національностей та релігій та релігійної громади Свято-Успенського храму с. Велика Кісниця Ямпільського району (ПЦУ) Господарський суд Вінницької області став на бік позивача, однак апеляційний суд скасував рішення.

Ілюстративне фото

Нарешті, у господарській справі за позовом однієї з релігійних громад Московського патріархату смт Стрижавка апеляційний суд також став на бік Управління. Наразі прибічники РПЦ оскаржують таке рішення у Верховному Суді.

Разом з тим, у господарському провадженні щодо переходу в смт Вапнярка Томашпільського району Господарським судом Вінницької області скасовано рішення управління щодо реєстрації статуту релігійної громади та перехід у підпорядкування ПЦУ. Апеляційний суд залишив таке рішення без змін, тож в Управлінні подали касаційну скаргу до Верховного Суду.

Таким чином станом на 30 жовтня рахунок виграних/програних проваджень щодо оскаржень Московським патріархатом переходів до ПЦУ становить 1:3 (раніше був 2:1).

Загалом у Вінницькій області діє 2239 релігійних організацій 48 конфесій. Усіх православних релігійних організацій – 1461, з них: УПЦ (МП) – 1024, ПЦУ-408, РСПЦ – 14, незалежні православні громади – 13.

Нагадаємо, 26 грудня 2018 року набрав чинності закон 2662-VIII, згідно з яким Українська православна церква Московського патріархату має змінити назву і вказати свою приналежність до Росії.

Згідно із законом, релігійна організація чи об’єднання, яка є частиною іншої структури, керівний центр (управління) якої знаходиться в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала територію України, зобов’язана у своїй повній назві відображати таку приналежність.

Фото з архіву