“22 рідних загиблих з Небесної Сотні вже не дочекались вироку”: у Вінниці вимагали звільнити керівництво правоохоронних органів. ФОТО

21:33
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні, 20 лютого, Україна відзначає День Героїв Небесної Сотні. Вже зранку біля “Дерева Свободи” відбувались покладання квітів до “Дерева Свободи” та “тиха акція” на честь Героїв Небесної Сотні.

Однак цього вечора біля пам’ятника кілька десятків вінничан зібрались не лише згадати Небесну Сотню, а й висунути вимоги до влади, пов’язані з нерозкритими справами Майдану.

  

Дізнавшись про акцію “Майдан. Боротьба триває” та підійшовши до площі Небесної Сотні о 19:00 ми подумали, що помилились – біля пам’ятника стояли представники “Едельвейсу”, які організаторами акції не значились. Як з’ясувалось, вони тут мали свою акцію, тож організаторам та учасникам “Майдан. Боротьба триває” довелось зачекати.

  

Організаторами акції виступила Всеукраїнська ініціатива “Майдан. Забуттю не підлягає”, співорганізатором – Всеукраїнська громадська організація “Основа Майбутнього”.

Але вже о 19:15 з мікрофоном до менш як двадцяти вінничан вийшов Давид Пшеничний, керівник вінницького осередку “Суспільства майбутнього” та попросив вшанувати героїв хвилиною мовчання. Після цього він взяв слово.

– Зараз у нас є дві основні проблеми. Перша – розслідування справ Майдану саботують. Найактивніша фаза почалась восени 2019 року, коли не могли сформувати відділ розслідування ДБР. Врешті-решт, його сформували лише під тиском громадськості.

     

Прокурорів та слідчих ГПУ, які найефективніше займались розслідуванням справ, просто не хотіли переводити до новоствореного відділу ДБР. Частину з них звільнили, частина – звільнилась сама.

Ні Президент, ні Верховна Рада, ні Кабінет Міністрів, ні ГПУ, ні ДБР не змогли врегулювати це питання. Що ми маємо? Зараз не ведеться жодної справи розслідувань справ Майдану. Відповідальним за це поставили адвоката Януковича, який казав, що справа проти експрезидента (Януковича – авт.) є просто політичним переслідуванням. 

Також згадаємо історію з ексберкутівцями. Їх обміняли без вироку на наших полонених, тим самим розваливши цю справу та інші, які з цим пов’язані. 

Друга проблема – почався дискурс на рівні владних верхівок, а саме, що розстріл Небесної Сотні не є таким однозначним. Що існує ще й “поліцейська тисяча”, якій також треба ставити пам’ятники та шанувати. 

Нам треба перебити цей дискурс та показати, що й після шести років це залишається для нас важливою подією. Ми не дамо паплюжити імена наших героїв та прославляти убивць!… – зазначив Давид Пшеничний.

Увесь цей час поряд з пам’ятником стояла група з кількох молодих вінничан, які тримали плакати “ДБР зламалось, несіть нове”, “Вільні творять майбутнє”, “Справи Майдану – перевірка на гідність”, “Не ЗЛИй справи Майдану” та іншими.

На заміну Давиду вийшла волонтерка Юлія, яка, ледь стримуючи сльози, зазначила. що шість років тому багато українців бачили вбивства, каліцтва та горе, яке тільки починалось. Крім цього, вона передала вдячність присутнім від Зої Кузьменко, матері Максима Шимка, за те що “не забуваєте”.

Тому що на сьогодні 22 рідних загиблих з Небесної Сотні вже не дочекались вироку, а ці люди (винні у смертях майданівців – авт.) ходять просто вулицями – зі сльозами завершила Юлія.

Нагадаємо, під час подій на столичному Майдані загинуло троє людей, які були родом з Вінниці та області: Максим Шимко, Валерій Брезденюк та Леонід Полянський. На честь загиблих майданівців було створено скульптуру у вигляді вишні, з якої опадають 107 квіток (за числом вбитих протестувальників під час Революції Гідності) – “Дерево свободи”. Бронзовий меморіал висотою п’ять з половиною метрів встановлена 23 лютого 2018 року на постаменті у вигляді мапи України.

У грудні 2019 року Київський апеляційний суд звільнив з-під варти Сергія Зінченка – екс-беркутівця, який звинувачується у вбивстві учасника Революції Гідності, вінничанина Максима Шимка.

 

Після коротких промов однієї з організаторок Владислави та парамедика Ярослава Пашкевича про важливість цього дня, слово знову взяв Давид Пшеничний, зачитуючи вимоги, адресовані українській владі посередництвом Вінницької обласної ради.

Зокрема, в зверненні, яке зачитав активіст, були наступні вимоги:
1. Звільнити керівницю ДБР Ірину Венедиктову, “яка вимагала скасувати закон про амністію учасників Революції Гідності”.
2. Скасувати призначення Олександра Бабікова, ексадвоката Януковича, з посади першого заступника керівника ДБР.
3. Привести Закон “Про ДБР” у відповідність до рішення КСУ, зокрема, щодо призначення директора ДБР.
4. Забезпечити неупереджене розслідування справ Майдану.
5. Звернути увагу на діяльність Андрія Портнова, який “за інформацією журналістів, є частим гостем Офісу Президента і при цьому погрожував учасникам Революції Гідності, впливає на суддів та прокурорів”.
6. Здійснити переатестацію правоохоронних органів, “звільнити начальника Департаменту превентивної діяльності національної поліції Ігоря Бабича, його заступника Андрія Серединського, офіцера національної гвардії Володимира Гриняка, керівника полку особливого призначення Руслана Цекалюка та інших скандальних злочинців”.

  

 

Далі Давид Пшеничний запросив присутніх поставити лампадки до пам’ятника загиблим героям, а організатори запропонували усім охочим підписати вимоги, які вони завтра передадуть до обласної ради.

        

“Небесна Сотня” — прийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Євромайдану (Революції Гідності) у грудні 2013 — лютому 2014 року.
_
21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього дня на Майдані відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали “Небесною сотнею”. Під час прощання із загиблими зі сцени Майдану 21 лютого 2014 року звучала жалобна пісня “Пливе кача…”, що стала неофіційним реквіємом “Небесної Сотні”.
_
У липні 2014 року з офіційного звіту слідчої комісії Верховної Ради стало відомо, що у справі про розстріл людей на Майдані вже за нового керівництва МВС було знищено всі докази. У звіті ТСК зроблено висновок, що докази втрачено безповоротно саме через злочинну недбалість нового керівництва МВС.(Джерело – uk.wikipedia.org).

Нагадаємо, позавчора у Вінниці відкрилася виставка художніх робіт одного з героїв Небесної Сотні та відбулося вшанування пам’яті загиблих на Майдані.

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: “Янголами полетіли на небо”: у Вінниці влаштували “тиху акцію” на честь Героїв Небесної Сотні. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: “Гарячі серця проти БТРів”: у Вінниці вшанували пам’ять героїв Небесної Сотні. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: ВІННИЦЯ: РЕВОЛЮЦІЯ

Читайте також: Шимко, Брезденюк, Полянський: у Києві на Майдані вшановують вінницьких героїв Небесної Сотні. ФОТО

Читайте також: Суд випустив на волю “беркутівця”, якого звинувачують у вбивстві вінничанина Максима Шимка. ФОТО, ВІДЕО

Читайте також: Екс-беркутівця, якого звинувачують у вбивстві вінничанина Максима Шимка, передали окупантам

Читайте також: “Якщо вони не почують нас на площах, ми постукаємо їм у двері”: у Вінниці згадували початок Майдану і готувались до нового. ФОТО

Читайте також: «Мені було 15, коли я приїхав на Майдан. Піду знову, як стане потреба»: спогади вінничан про Революцію Гідності

                                             

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.