100 років Тимчасовій столиці: у Вінниці на День захисника влаштують масштабний історичний фестиваль

13:14
Автор: admin
Become a Patron!

Оновлено: 10 Жовтня 2017, в 13:11

14 жовтня, у День захисника України у Вінниці відбудеться один з найбільших в Україні фестиваль військово-історичної реконструкції “Вінниця – столиця УНР”.

Про це сьогодні, 5 жовтня розповіли організатори фестивалю під час презентаційної прес-конференції в приміщенні Вінницької міської ради. Зокрема як повідомив керівник КП “Центр історії Вінниці” Олександр Федоришен, в рамках фестивалю відбудеться відкриття пам’ятнику Симону Петлюрі біля його колишньої канцелярії у Вінниці (сьогодні – будівля Вінницького обласного радіо), урочиста хода історичних реконструкторів по вулиці Соборній, показові виступи спецпризначенців ЗСУ та реконструкція бою часів української революції початку століття.

Детальний розклад фестивалю:

Субота, 14 жовтня:

12:00 Показовий виступ 8-го окремого полку спеціального призначення Збройних Сил України (площа Василя Стуса, “Книжка”)

14:00 Відкриття пам’ятника Симону Петлюрі (вул. С. Петлюри, 15. Будівля обласного радіо)

14:30 Урочиста хода учасників клубів військово-історичної реконструкції (вул. Соборна)

15:00 військово-історична реконструкція вуличного бою Армі УНР та Галицької армії проти більшовицьких та білогвардійських підрозділів (Європейська площа).

  • Сьогодні ми можемо говорити про наш фестиваль як про один з найбільших в Україні подібного роду: так, у Вінницю прибуде понад сотня реконструкторів з усієї держави, включно з регіонів, які сьогодні перебувають під окупацією. Але там теж є люди, які підтримують нас та розділяють наші погляди – розповів голова ГО “Честь і слава” Віталій Головенько.

Читайте також: Військо УНР вибило росіян з Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ з історичної реконструкції

Директор департаменту культури ВМР Максим Філанчук додає, що окрім реконструкції історичної, в рамках фестивалю відбудеться також сучасна військова реконструкція: о 12:00 на площі Стуса відбудуться показові виступи спецпризначенців ЗСУ.

  • До нас приїдуть бійці 8-го окремого полку спеціального призначення ЗСУ з Хмельницького, відомі участю в бойових діях на Сході, обороні м. Щастя, захисту аеропортів та порятунку людей після авіакатастроф. У Вінниці вони відтворять умовне визволення заручників, захоплених терористами: буде застосовуватися сучасна зброя та амуніція, демонструватиметься сучасна тактика ведення бойових дій, – говорить Філанчук.
  • Цю реконструкція буде дуже добре видно і чутно, тож просимо вінничан зберігати спокій і не думати, що десь щось вибухає, – підкреслив присутній на прес-конференції міський голова Сергій Моргунов.

Парад та реконструкція бою

Що ж стосується власне історичної реконструкції, то колона “військовиків УНР та УГА” пройдуть вулицею Соборною о 14:30, аби вже за півгодини взяти участь у відтворенні вуличних боїв за участю армій УНР, УГА, білогвардійців та більшовиків, демонструючи таким чином події у т.зв. “Чотирикутнику смерті”.

Відео з реконструкції бою, що відбулася 2016-го року

Як і минулого разу, реконструкція відбудеться на Європейській площі біля Вежі Артинова, але вже під час наступного фестивалю організатори планують використати іншу локацію: просторішу та зручнішу для глядачів.

  • Якщо минулого року родзинкою бою-реконструкції був панцерник “Петлюра”, то цього разу ми “беремо на озброєння” гірську гармату зразка 1919-го року, відтворену вінницькими майстрами. Це розбірна гармата, яку можна було перевозити на конях, і яка тоді виконувала функцію сучасного міномету – розповідає Олександр Федоришен.

Читайте також: Панцерник «Петлюра» повернувся до столиці УНР. ФОТОРЕПОРТАЖ

Новий артефакт Вінниці: бойовий прапор Третьої Залізної Дивізії УНР

Окрім того на честь 100-річчя статусу Вінниці як тимчасової столиці, місто отримало нову військову реліквію – копію прапора Третьої Залізної Дивізії, котра отримала таке звання за бої проти більшовицьких військ саме на Вінниччині під Вапняркою.

  • Подібний прапор – це завжди важлива мілітарна реліквія для будь-якого міста, тому що вона демонструє безперервність військових традицій України, – говорить Федоришен. За його словами, оригінал такого прапору зберігається у Національному військово-історичному музеї, одна копія була вручена військовим Президентом України під час цьогорічного параду в Києві на честь Дня Незалежності України, а друга копія тепер перебуває у Вінниці. Історик сподівається, що цей прапор стане окрасою майбутнього Музею Вінниці.

 

 

Відкриття пам’ятнику Симону Петлюрі

Однією з головних подій фестивалю також стане відкриття пам’ятнику Симону Петлюрі на вул. Петлюри на території Вінницького обласного радіо – там, де раніше розташовувалася головна канцелярія Головного Отамана. Учасники прес-конференції підкреслюють, що це буде перший повноцінний та ростовий пам’ятник Петлюрі в Україні.

  • Багато було розмов у попередні роки про те, що Вінниці необхідний такий пам’ятник, говорили про бюст або якийсь інший вигляд, але зрештою домовилися про ростовий памятний знак, створений “за мотивами” найвідомішого портрету Петлюри. Ідеться про фото, де Петлюра сидить на лавці, зроблене в Камянці Подільському коли це місто також було тимчасовою столицею УНР. Це найпопулярніше фото Симона Петлюри, тому за його вирішили взяти як орієнтир для створення монументу, – пояснює Олександр Федоришен. З його слів, невдовзі подібні пам’ятники мають з’явитися у Києві та Полтаві, але Вінниця буде першою.

  • Територія навколо пам’ятника буде обладнана системою відеоспостереження, ми підготуємо додаткову угоду на забезпечення охорони памятника отаману, – підкреслює міський голова Сергій Моргунов.

Детальний розклад фестивалю:

14 жовтня

12:00 Показовий виступ 8-го окремого полку спеціального призначення Збройних Сил України (площа Василя Стуса, “Книжка”)

14:00 Відкриття пам’ятника Симону Петлюрі (вул. С. Петлюри, 15. Будівля обласного радіо(

14:30 Урочиста хода учасників клубів військово-історичної реконструкції (вул. Соборна)

15:00 військово-історична реконструкція вуличного бою Армі УНР та Галицької армії проти більшовицьких та білогвардійських підрозділів.

Фото Андрія Завертаного