“Живі «Розстріляні»”: у Вінниці презентують виставку, присвячену українським митцям часів “Розстріляного відродження”

10:50
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінницькому обласному молодіжному центрі “Квадрат” (вул. Театральна, 15) завтра, 1 червня, презентують виставку “Живі «Розстріляні»”, створену письменником та волонтером Мартином Якубом через використання штучного інтелекту (ШІ). На презентованих портретах – відтворені образи митців часів українського “Розстріляного відродження”: Миколи Зерова, Михайля Семенка, Миколи Хвильового та інших. 

Як йдеться в анонсі події на Facebook, початок – о 12:00.

– Письменник Мартин Якуб пропонує глядачам зануритися в атмосферу двадцятих років минулого століття, коли видатні українські письменники, представники “Розстріляного відродження”, зустрілися у затишному барі, обговорювали літературу та пили різні напої. Автор ідеї виставки, письменник та волонтер Мартин Якуб, за допомогою штучного інтелекту відтворив неіснуючі фотографії видатних діячів того часу, таких як Валер’ян Підмогильний, Валер’ян Поліщук, Вероніка Черняхівська, Володимир Свідзінський, Ґео Шкурупій, Євген Плужник, Майк Йогансен, Марко Вороний, Микола Зеров, Микола Куліш, Микола Хвильовий, Михайло Драй Хмара, Михайль Семенко, Олена Теліга та Юрій Вухналь. На виставці можна побачити портрети письменників у вигаданому середовищі, де вони сидять у барі, спілкуються та посміхаються, власне те, чим вони і займалися у вільний від роботи час. Ці зображення є результатом творчих експериментів Мартина Якуба, який намагається популяризувати українську культуру за допомогою інструментів сучасного світу, – вказано в анонсі. 

Зазначено, що виставка вже відбулася у Києві, Житомирі, Хмельницькому та інших містах України.

– Зокрема варто відмітити, що пости Мартина Якуба у соцмережах, де він публікував деякі роботи з виставки, стали і справді вірусними та отримали тисячі схвальних відгуків, а коментарі та інтерв’ю про виставку брали провідні медіа: “Суспільне”, “ВВС Україна”, “Укрінформ”, “Сніданок 1+1” та інші. Мартин Якуб розповідає, що хоче змінити сприйняття письменників того періоду як лише “розстріляних”, акцентуючи на їхній життєвій енергії та творчості. Він наголошує на тому, що до страшних репресій кінця 30-х років минулого століття їхнє життя мало відрізнялося від тих же американських письменників того часу: вони святкували, закохувалися, творили. Мета виставки полягає в тому, щоб нагадати про той період, коли вони були живими, та дати можливість побачити їх у реальному житті, яке їм так брутально забрали, – підсумовується в дописі. 

Зазначимо, що автор чи не вперше опублікував фото українських митців, створені завдяки ШІ, в лютому цього року. Зокрема, на опублікованих світлинах були відтворені образи Михайля Семенка, Миколи Зерова, Миколи Куліша, Майка Йогансена, Миколи Хвильового, Євгена Плужника та Валер’яна Підмогильного. Власне, з саме образу Валер’яна Підмогильного почалися публікації перших фото митців “Розстріляного Відродження”, створених через ШІ. Згодом ідея переросла в повноцінну виставку.

У Вінниці експозиція “Живі «Розстріляні»” діятиме до 15 червня.

Михайль Семенко

 

Микола Зеров

 

Микола Куліш

 

Валер’ян Підмогильний

Фото – з анонсу події на Facebook та сторінки Мартина Якуба

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.