Жінкам десятків професій доведеться стати на військовий облік. Пояснюємо деталі

17:20
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Міністерство оборони розширило перелік професій, представниці яких мають братися на військовий облік військовозобов’язаних. Перелік містить 35 фахових напрямків – від видавництва та поліграфії до юриспруденції та журналістики.

Про це повідомляється у наказі Міноборони, що набрав чинності 17 грудня.

Які жінки наразі мають стати військовозобов’язаними?

Як зазначається в ч.11 ст. 1 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу“, “жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних”.

Раніше окремі спеціальності (зокрема, медична) також зобов’язували жінок ставати на військовий облік. Однак тепер цей перелік професій значно розширили.

Так, наразі до переліку “споріднених” спеціальностей належать, зокрема: “Харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва”, “Облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка”, “Журналістика, професійна освіта (за спеціалізацією), спеціальна освіта”, “Психологія, соціологія, політологія, соціальна робота, соціальне забезпечення”, “Музичне мистецтво, сценічне мистецтво, менеджмент соціокультурної діяльності” тощо. Загалом – 35 спеціальностей та близько 80 категорій професій, з якими можна ознайомитись ТУТ.

Жінки цих спеціальностей/професій будуть служити?

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави лише у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

Як жінкам стати на облік?

Якою буде процедура взяття жінок на облік, роз’яснять згодом:

– Я подзвоню у кілька військкоматів та дізнаюся, чи є у них план дій, бо кожен військкомат самостійно визначає алгоритм, як стати на облік. Думаю, що ми розробимо алгоритм і до кінця наступного тижня він буде на сайті військкоматів.

…Якщо буде можливість, то на облік можна буде стати електронно, — щоб ви надіслали свої дані онлайн. Подивимося, чи буде це можливо з точки зору безпеки. Я поговорю з військкоматами, щоб ми розробили швидку процедуру, щоб не всі разом прийшли ставати на облік, — розповіла “Громадському радіо” радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова.

ОНОВЛЕНО: Як зазначив військовий комісар Київського обласного територіального центру комплектування та соцпідтримки Валерій Куценко на брифінгу, процедура постановки на військовий облік жінок така сама, як у чоловіків.

Зі слів Куценка, жінка протягом 2022 року має написати заяву до місцевого військкомату, надати копії і оригінали паспорту, ідентифікаційного коду, свідоцтв про одруження, народження дітей і закінчення навчання, довідки з роботи.

Після цього військкомат вивчає документи, зокрема довідку з місця роботи на предмет того, чи входить вона до переліку жіночих професій, споріднених з відповідною військово-обліковою спеціальністю.

Згодом комісія має ухвалити рішення, чи ставити жінку на військовий облік, і направляє її на медкомісію за місцем проживання.

Що буде, якщо не стати на військовий облік?

Штраф, щоправда лише з 2023 року. Так, як вказує Інформагентство Міноборони Армія.Inform згідно зі ст. 210 КУпАП за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку загрожує адмінштраф до 1700 гривень.

Натомість, для уповноважених осіб роботодавця (керівника або іншої уповноваженої ним особи), як зазначає Армія.Inform, “щодо їхнього сприяння «ухилянткам» або бездіяльності, коли йдеться про взяття їх на військовий облік, а це пряме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, адмінштраф встановлює стаття 210-1 КУпАП”. Цей штраф становить до 8500 гривень.

ОНОВЛЕНО: Як зазначив Валерій Куценко в коментарі УП, “усі штрафи в питанні постановки на облік військовозобов’язаних жінок, бо по чоловіках це вже працює, ми перевіряємо підприємства, – у 2022 році діяти не будуть”. З його слів, розмір штрафу для українок складатиме від 850 гривень, для підприємств – від 5500 гривень.

– У 2022 року ми будемо їх тільки приймати на військовий облік. Надавати допомогу керівникам підприємств і організацій ми будемо тільки з 2023 року.

З 2023 року підприємства не мають права брати необлікованих жінок на роботу. Підприємства і так ведуть цей облік для чоловіків, тепер будуть і для жінок, – зазначив комісар.

Що повинен буде контролювати роботодавець?

Як пояснює Армія.Inform, роботодавець контролюватиме наявність документів про перебування на військовому обліку у вже працюючих та новоприйнятих працівниць, так само, як і військовозобов’язаних чоловіків, якщо робота на посаді (професія) є в зазначеному вище Переліку. Прийняти їх на роботу він має право лише за наявності військових квитків або тимчасових посвідчень, що визначено п. 37 Порядку №921. Отже, оформлення таких самих документів слід вимагати і від жінок, які працюють.

Ілюстративне фото –  Фокус