-
05 Листопада/ 12:40
Vinnytsia
Публікація05.11.1912:40
Землетрус на Вінниччині скасовується: сейсмологи спростовують фейк, поширений у ЗМІ. ВІДЕО
Днями низка українських, а зокрема й вінницьких ЗМІ поширили інформацію про нібито небезпеку потужного землетрусу з магнітудою поштовхів до восьми балів. Землетрус “очікували” в тому числі й на Вінниччині.
Попри те, що людство поки не вигадало надійного способу передбачати підземні поштовхи, “новина” швидко розлетілася соціальними мережами, а велика кількість журналістів вирішили не перевіряти “гарячу” інформацію, адже подібні заголовки приваблюють велику кількість аудиторії.
Через це багато коментаторів на фейсбуці та в інших соцмережах вже вибудовували версії, в якому саме районі Вінниччини “трусне” найдужче, які при цьому будівлі можуть постраждати та де краще ховатися людям. Якщо про загальну паніку говорити не доводилося, то певна напруженість у “фейсбучному повітрі” відчувалася – ніби перед землетрусом.
Однак не треба бути сейсмологом, аби зрозуміти, що поширена інформація – звичайний фейк.
Звідки ноги ростуть
Українські видання і телеканали, які написали про небезпеку землетрусу найближчим часом, посилалися на матеріал газети “Сьогодні” від 1 листопада 2019 року. У публікації із заголовком “Сейсмологи: Україні варто готуватися до потужного землетрусу” журналісти зазначили, що про це їм повідомив Олександр Кендзера, заступник директора з наукової роботи Інституту геофізики, член-кореспондент Національної Академії Наук України (сейсмологія).
– Сейсмічна активність, яка зачіпає Закарпаття, трапляється, як правило, раз на 100-120 років. Останні поштовхи були зафіксовані 1908 року. За словами Олександра Кендзери з Інституту геофізики НАН України, найближчим часом може статися досить сильний землетрус, – йдеться у матеріалі.
Однак прямої цитати фахівця подано не було, як і згадок про нього більше. Водночас була наведена мапа Інституту геофізики НАН України з “можливими зонами поширення хвиль землетрусу у зоні Вранча по Україні (за аналогією із землетрусами 1940 і 1977 років)”.
Зона Вранча – сейсмоактивна зона розташована на ділянці стикування Південних (Румунія) та Східних (Україна) Карпат у повіті Вранча (Румунія) (джерело – uk.wikipedia.org).
Після цієї публікації протягом чотирьох днів і досі значна кількість ЗМІ публікує фейкові новини на основі речення: “За словами Олександра Кендзери… найближчим часом може статися досить сильний землетрус”. Водночас офіційної інформації про можливий землетрус в Україні не було, як і подібних заяв на сайті Інституту геофізики НАН України.
Примітно, що цей “фейк” спростував сам же Олександр Кендзера. Вчора, 4 листопада, в коментарі одному з регіональних видань (“Ye.ua”) він навіть зазначив, що “інформації про те, що Україну найближчим часом очікує землетрус, він не озвучував”.
– Так, в одному з інтерв’ю йшлося про те, що Закарпаття – сейсмічно активний регіон, в якому магнітуда землетрусу може досягати 7-ми балів. З огляду на це дійсно, землетрус можливий, але це не означає, що він зараз таки відбудеться, – пояснив сейсмолог. – Так само неправильно робити висновки, що якщо 100 років не було землетрусу, то його от-от слід очікувати. Це абсолютно невірно. Ніхто з науковців, які працюють в цьому напрямку, наразі не вважає, що землетруси відбуваються за розкладом. Вони є випадковими подіями, і виникають лише тоді, коли створюються певні умови для цього.
У цьому ж коментарі Олександр Кендзера зазначив, що час виникнення великого землетрусу передбачити неможливо.
– Так, можна говорити, що відбуваються зміни у напружено-деформованому стані геологічного середовища, але це не означає наближення землетрусу. Тож те, що найближчим часом Україну очікують потужні підземні поштовхи – абсолютно неправдива інформація. Принаймні, я такої інформації не озвучував, – заявив сейсмолог.
Більше того, те, що спрогнозувати землетруси нереально, вчений-сейсмолог зазначав у коментарі газеті “Сьогодні” ще кілька років тому.
– Прогнозувати час і силу землетрусів сьогодні не може ніхто. Для того, щоб щось прогнозувати, потрібно мати достатньо надійну модель того, що прогнозується. Якщо землетрус відбувається на глибині 95 км, звідки взяти модель того, що там відбувається? Треба ж знати, в якій точці у нас найменша границя міцності і коли ця межа міцності буде досягнута при існуючій напрузі. Це знати і прогнозувати поки що нереально і неможливо, – казав сейсмолог і жартував, що “прогнозувати землетрус в часі не може ніхто, крім мольфарів”.
Прогноз землетрусів – припущення про те, що землетрус певної магнітуди відбудеться в певному місці в певний час (або в певному діапазоні часу). Незважаючи на значні зусилля сейсмологів у дослідженнях, поки що неможливо дати такий прогноз з точністю до дня чи місяця. Згідно із загальноприйнятою точкою зору землетруси – це стресове розвантаження тектонічних напруг в земній корі, які накопичуються в ній еволюційно у результаті дії тектонічних зусиль. Оскільки до сьогодні ще не існує методів прогнозування точного часу початку землетрусів, всі існуючі методи (шляхом проведення спеціальних науково-дослідних робіт, за допомогою конструкторських технічних засобів, а також передвісників, що побічно вказують на наближення землетрусів) є доповнюючими один одного (джерело – uk.wikipedia.org).
Карта – ukr.segodnya.ua
Фото – nas.gov.ua
Ілюстративне фото – fakty.com.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.