“За вуха нікого не тягнемо”: на Вінниччині юнаки стали охочіше йти до військкоматів

12:40
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

На Вінниччині протягом осіннього призову планують набрати на строкову службу 965 чоловік. Зробити це мають до 30 грудня (саме стільки триватиме призов), але сподіваються впоратись до 25 листопада.

Як розповіли під час прес-конференції представники вінницьких комісаріатів, зокрема військовких набиратимуть до лав Збройних Сил України (505 чоловік), Національної Гвардії (410 осіб), Державної служби спеціального транспорту (30 чоловік) та Державної прикордонної служби (20 чоловік). На Вінниччині загалом підлягає призову 16 тисяч осіб, а у самій Вінниці – 4 тисячі 534 чоловіка, з яких врешті і планують обрати 965 найкращих.

– При відборі призовників буде враховуватись рівень фізичної підготовки, наявність повної середньої освіти, ділові якості людини, – каже Олег Вінницький, Військовий комісар Вінницького обласного військового комісаріату. – На строкову службу призиваються придатні за станом здоров’я до військової служби чоловіки віком від 20 до 27 років (з 19 років – якщо самі виявили бажання).

Призовники, які отримали повістку, зобов’язані звернутись до військового комісаріату протягом 10 днів. За ухилення від проходження строкової військової служби передбачена відповідальність – обмеження волі на строк до трьох років та накладення штрафів. Проте, за словами військових комісарів, протягом останніх трьох призовів спостерігається “оздоровлення” чоловіків призовного віку. Так, як зазначив Михайло Дзигаленко (начальник відділу комплектування Вінницького обласного військового комісаріату), протягом останнього часу взагалі не траплялося випадків, коли молодь “тягнули за вуха” до армії.

– Багато призовників виявляють бажання служити у спецпідрозділах, зокрема йдеться про морську піхоту, – каже Дзигаленко. – Також важливо, що наприклад, спостерігається тенденція до збільшення кількості чоловік, які після проходження строкової служби, переходять на службу за контрактом. Весною 2017 це було 26% військових, восени – 32%, а протягом цього року, який ще не завершився – вже є 16%, але думаю, цей показник складатиме понад 40%.

Що стосується певною мірою кумедних випадків, як ось наприклад одруження юнака з бабусею, то останнім часом такого не трапляється. “Через паркани також ніхто не тікає” – каже Дзигаленко.

Адже нагадаємо, що юнак з Вінниці отримав повістку з військкомату. Втім вирішив «відкосити» та одружився зі своєю бабцею-інвалідом, за якою відтепер має доглядати.

Читайте також: Офіційно – це любов: шлюб вінницького призовника з бабусею визнали дійсним

Водночас, тимчасово виконуючий обов’язки міського комісара Вінниці Ігор Ліщук зауважив, що військкомати виконали велику частину роботи, щоб донести до призовників інформацію про важливість служби, а також про те, що при прийомі на службу враховуються особливості деяких призовників. Наприклад, якщо громадянин має певні релігійні переконання, через які не може взяти до рук зброю, то є можливість проходження призовником альтернативної служби.

Також комісари розповіли, що час проходження військової служби зараховується до загального стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Зокрема громадянам, які звільняються з роботи у зв’язку з призовом або прийняттям на військову службу, виплачується допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів, робоче місце та заробітна плата зберігається на весь період служби. При звільненні зі строкової служби, органами соціального захисту виплачується матеріальна допомога у розмірі середньої зарплати на день призову (для громадян, які працювали) чи мінімальної заробітної плати, для громадян, які до призову не працювали.

До речі, призова цієї осені має відмінності від попередніх. Якщо раніше термін, протягом якого набирали юнаків, тривав 2 місяці, то нині це відбувається протягом трьох місяців. Інша особливість цього призову – раніше призивалися юнаки віком від 18 до 27 років, а нині – від 20 років (та від 19 – за власним бажанням). Це пов’язують із реформування Збройних Сил та збільшенням кількості частин та підрозділів, а отже й потреби у військовослужбовцях.

Відтак, військові комісари попросили вінничан, які підлягають призову, бути патріотами своєї країни та не ухилятися від служби в армії. Тим паче, що ніхто юних хлопців не відправлятиме до зони ООС, а служитимуть вони в частинах на мирній території.

  • Думаю, ми потроху повертаємось у ті часи, коли про людей, які умисно уникають служби, ставилися не дуже добре. Бо вважалося, що в армії не служать чи ті, хто мають проблеми зі здоров’ям – фізичним чи психічним, – кажуть комісари.

Фото автора