-
23 Вересня/ 14:23
Vinnytsia
Публікація23.09.1914:23
З Польщі – до лав ЗСУ: у Вінниці розповіли, як ловлять тих, хто ухиляється від армії
Протягом цьогорічного осіннього призову у Вінниці на строкову службу мають призвати 100 осіб, в області – 720. Про це повідомили у Вінницькому об’єднаному військовому комісаріаті (ВОК) сьогодні, 23 вересня, під час прес-конференції.
Прес-конференція у приміщенні комісаріату відбулась за участю військового комісара Олександра Данилюка, голови призовної комісії міста Вінниці Станіслава Музиченка, заступника військового комісара обласного військового комісаріату підполковника Гончарука, заступника військового комісара ВОК підполковника Ігоря Ліщука та представника Київського відділення поліції Михайла Лапая.
Спершу представники комісаріату повідомили, що призов на строкову військову службу на території міста та області триватиме з 1 жовтня до 30 грудня. З області планується призвати 720 чоловік, з яких 387 підуть служити в Збройні сили України, 235 – до лав Національної Гвардії, 48 служитимуть в прикордонній службі та ще 50 осіб будуть призвані до спеціальної державної служби транспорту. Комісари зазначили, що минулоріч в цей же період до лав ЗСУ було призвано 965 чоловік. Нині загалом по Україні планується призвати 15 200 осіб.
Військовий комісар Олександр Данилюк зазначив, що призиватимуть юнаків віком від 20 до 27 років, які за станом здоров’я придатні до несення служби та не мають права на відстрочку.
Право на відстрочку мають студенти вищих навчальних закладів та професійних технічних навчальних закладів, які не досягли 21-річного віку, а також одружені призовники, які мають дітей, котрим не виповнилося три роки, або ж понад три дитини, або ж вагітну дружину.
Водночас, голова призовної комісії міста Вінниці Станіслав Музиченко зазначив, що навіть якщо громадяни призовного віку не отримали повістку, вони зобов’язані прийти до призовної дільниці в десятиденний термін від початку призовного періоду (нині – 1-10 жовтня). Це потрібно для визначення, чи перебуває особа на обліку або ж для відправки громадянина до військ.
Комісар нагадав, що призовників у зони бойових дій не відправляють. Водночас, була інформація про такий випадок, але, за результатами перевірки, з’ясувалося, що чоловік сам підписав контракт та вирішив нести службу в ООС.
– Термін проходження строкової служби – 18 місяців для тих, хто не має повної вищої освіти, та 12 місяців для тих, хто має навчальний ступінь “магістр” та “спеціаліст”, – зазначив Ігор Ліщук. –
За призовниками зберігається робоче місце та середньомісячне грошове забезпечення.
Ухилення від служби
Олександр Данилюк зауважив, що найбільше до військкоматів з’являються юнаки 18-20 років, а ось 27-річних “спіймати” найважче. Були випадки виїзду призовників до інших міст та навіть за кордон. Та досі найрезонанснішим є випадок, що трапився ще наприкінці 2017 року. 22-річний вінничанин уклав шлюб з жінкою-інвалідом першої групи, якій на момент одруження вже виповнилося 80 років (детальніше читайте ТУТ).
– Він в серпні приніс нам особисто до військкомату довідку, в якій написано, що він проживає за такою-то адресою разом з дружиною 1938 року народження, яка є інвалідом 1-ї групи та за якою він має доглядати.
Комісари кажуть, що довести, що юнак таким чином “косить” від армії – неможливо. “В законі ж не прописано, якого віку має бути дружина. Він надав ті документи, які мав надати. Тут порушень немає” – кажуть у військкоматі. Водночас відомо, що більше подібних випадків не було.
Як пояснив Vежі Ігор Ліщук, таку довідку юнак приносить щороку, згідно з законом. Таким чином хлопець, як громадянин призовного віку, підтверджує неможливість несення служби у зв’язку з тим, що має доглядати за своєю дружиною.
Деякі призовники все ж просто тікають від представників військкоматів. Наприклад, був випадок, коли бабуся юнака тримала “оборону” біля дверей квартири в той час, коли юнак вистрибував з вікна квартири (на першому поверсі). Інший призовник намагався втекти від служби за кордон, але був спійманий просто на вокзалі.
– Був випадок, коли людина тільки-но приїхала з-за кордону й відразу ж попалася на наряд поліції, яка в той час перевіряла інформацію про замінування об’єкту. З’ясувалося, що юнак призовного віку. Відтак хлопець відразу потрапив з Польщі до Збройних сил України.
Для тих призовників, які ухиляються від служби, передбачена адміністративна (штраф від 85 гривень) або кримінальна відповідальність. Навесні цього року на Вінниччині було сім кримінальних проваджень, що були порушені проти призовників за неявку на відправку.
Водночас, Олександр Данилюк каже, що з року в рік рівень явки до військкоматів зростає. Комісар вважає це проявом підйому патріотичного духу в зв’язку з війною. Він вважає, що оскільки йдеться переважно про юнаків молодшого віку (18-20 років), то у патріотичному вихованні молоді старше 23 року є прогалини. Окрім того, на думку комісара, проблемним є те, що в Указі Президента про призов, що був виданий в січні 2019 року, вказано вік призовників – від 20 до 27 років. “Водночас, в Законі про військову службу йдеться, що вік проходження служби може починатися з 18 до 27 років – я більш схильний до цього закону, бо хлопець, який в 17-18 років закінчив школу і ще не знайшов себе в цьому житті – йому простіше відриватись від цього всього і йти служити” – вважає Данилюк.
– Минулого тижня до мене приходила мати призовника, який навчається в Копенгагені. Вона сказала, що наша молодь, яка там навчається, хоче повернутися до України та розбудовувати її. Це можливо в світлі останніх виборів президента, того, що пішов напрямок на розбудову України, щоб наша країна нарешті стала незалежною і почала розвиватись, а не “шарпатись” в кінці інших європейських держав. Така тенденція є, патріотичний настрій нашої молоді, – кажуть комісари. – Є 18-річні юнаки, які пишуть заяви, що вони не заперечують проти того, щоб їх взяли на службу.
Водночас найближчим часом у військовому комісаріаті збираються зустрітися з головами ОСББ, щоб останні допомогли отримати актуальну інформацію про призовників, які проживають в тому чи іншому будинку.
Фото автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.