«З головою жартувати не можна» – лікар-невролог розповів, з якими симптомами головного болю варто негайно звернутись до фахівця

10:11
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 9 Липня 2021, в 11:15

На правах реклами

«З головою жартувати не можна» – лікар-невролог розповів, з якими симптомами головного болю варто негайно звернутись до фахівця

Біль у спині, головний біль, втрата свідомості, тремор рук, запаморочення – зазвичай ми пояснюємо цю симптоматику фізичною та емоційною втомою та усуваємо її самостійно. Але, якщо проблема не вирішується знеболювальною пігулкою та відпочинком, варто негайно звернутись до лікаря-невролога. Ці симптоми можуть свідчити про серйозне неврологічне захворювання.

Які ще сигнали організму не можна ігнорувати? Який біль не можна терпіти? Чому вінничани охочіше звертаються до альтернативної медицини, а не до доказової? Чи дійсно інсульт «молодіє», а деменція лишається поза увагою вінничан? Відповідь на ці та багато інших запитань нам надав лікар-невролог лікувально-діагностичного центру «Меділюкс»  Дмитро Фікс.

З якими скаргами треба звертатись до невролога? Які неврологічні порушення найчастіше приводять до Вас вінничан?

Головний біль, запаморочення та болі в нижній частині спини – це найчастіші причини звернень вінничан. На жаль, наші люди з байдужістю ставляться до свого здоров’я й звертаються до невролога вже після кількох місяців самостійної боротьби з болем. Вони звертаються за порадами до знайомих, до аптекарів, а ще частіше – до інтернету. В результаті п’ють жменями знеболювальні препарати, намагаючись заглушити біль, а коли вже нічого не допомагає – звертаються до лікаря. Але такий «залікований» біль не легко зняти навіть фахівцю. Доводиться застосовувати додаткові методи діагностики, щоб підібрати найякіснішу тактику лікування. Певно, не зайве буде наголосити, що будь-яке захворювання при ранній діагностиці лікується легше та швидше, а значить і дешевше у декілька разів для самого пацієнта.

Тому, якщо вас турбує головний біль, запаморочення, тремор, больовий синдром у різних відділах хребта, епілептичні напади, порушення пам’яті, втрата свідомості, порушення координації рухів, хиткість при ході, а також відчуття слабкості рук та ніг – йдіть до невролога. Не чекайте, коли стан погіршиться, неврологічні захворювання можуть бути дуже небезпечними.

Як відбувається прийом у лікаря-невролога? Чи потрібна пацієнту якась спеціальна підготовка?

Пацієнт не потребує жодної спеціальної підготовки перед прийомом. По алгоритму, невролог збирає його скарги, вислуховує анамнез хвороби та життя. Це важливо, адже на розвиток неврологічних хвороб часто впливає генетична схильність, тому з метою успішної постановки діагнозу, лікар обов’язково з’ясовує в пацієнта детальну інформацію про аналогічні захворювання у родичів. Потім відбувається повний неврологічний огляд – дослідження рефлекторної сфери, перевірка всіх видів чутливості, проведення динамічних та координаторних проб. В дію йдуть неврологічний молоточок, яким лікар-невролог перевіряє рефлекси; голка, за допомогою якої виявляються чутливі розлади; камертон, яким перевіряється один з видів глибокої чутливості – вібраційна чутливість; ліхтарик, за допомогою якого можливо перевірити реакцію зіниці на світло.

Далі лікар виставляє попередній діагноз. При наявності підозр на дисфункцію нервової системи, пацієнту необхідно пройти додаткові дослідження, це може бути рентгенологічна діагностика, УЗД судин головного мозку та дуплексне сканування судин шиї, МРТ, КТ. Іноді визначення захворювання вимагає відвідування фахівців інших медичних сфер.  І, врешті, невролог призначає лікування.

Напевно, якраз по частині неврологічних захворювань найбільше використовується альтернативна медицина. Чи дійсно можна собі допомогти голковколюванням, п’явками, фізіотерапевтичними процедурами? Та чи бували у Вашій лікарській практиці «заліковані» пацієнти альтернативною медициною?

Так, дійсно, для профілактики та реабілітації неврологічних захворювань інколи застосовуються безмедикаментозні методи лікування. Це може бути фізіотерапія як от холодні водні процедури чи гарячі ванни, або ж світлолікування – застосування інфрачервоних та ультрафіолетових променів; ультразвукове лікування та інше. Це якщо треба позбутись хронічної втоми, безсоння, нестійкості нервових процесів… При радикулопатіях (застаріла назва – радикуліт – ред.), у міжприступний період можна використовувати фізіотерапевтичні процедури. Голковколювання – застосовують для зняття стресу, депресії, нормалізації сну. Заспокоїти нерви можна й ароматерапією та грязелікуванням. Легкі болі в спині, що з’явились через фізичне навантаження можна зняти за допомогою масажу. Гірудотерапія – питання спірне. Але знову ж таки, психосоматику ніхто не скасовував. Та наголошую, що всі перераховані методи альтернативної медицини можуть застосовуватись у профілактичних діях або ж у реабілітаційний період певних станів. Якщо ж у пацієнта наявна гостра неврологічна патологія, необхідно негайно звернутись до лікаря-невролога для правильної постановки діагнозу та призначення медикаментозного лікування, яке має доказову базу. Болям у спинні чи голові, які вже декілька тижнів псують якість вашого життя, не зарадить тепла ванна чи п’явка, а голковколювання не допоможе виявити причину болю та усунути її. Тут дуже важливо не втрачати дорогоцінний час. «Заліковані» пацієнти, на жаль, далеко не рідкість. Вінничани, які охочіше шукають вирішення своєї проблеми в альтернативній медицині, а не доказовій, самі в себе крадуть дорогоцінний час і шанси на успішне лікування.

Чи можна сказати, що інсульт «молодіє»? Скільки років наймолодшому пацієнту, якого Ви лікували від наслідків інсульту?

Є така невтішна тенденція й інсульт дійсно «молодіє». Як правило, при слові «інсульт» найчастіше ми уявляємо собі немічну стару людину. Але це не так. Точніше, не зовсім так. «Розбиває» інсульт не тільки літніх людей. Інсульт ламає життя і бадьорих та повних сил сорокарічних, і навіть тих, кому трохи за 30.

Я тривалий час працював в обласному інсультному відділені й там лікував саме гострий інсульт – це його прояв у перші години після початку епізоду. Запам’ятався 18-річний пацієнт з ішемічним інсультом, який спровокувала травма шиї. Травмування викликало дисекцію сонної артерії (відшарування внутрішньої стінки артерії), це, в наслідку, призвело до виникнення гострої мозкової катастрофи. На щастя, молодий організм вінничанина чудово відгукнувся на лікування та досить швидко відновився.

В цій конкретній ситуації інсульт було спровоковано травмуванням. Та в більшості випадків інсульт – результат природного плину життя: організм з роками зношується, органи та судини дають збій… Додайте сюди ще погану екологію, неправильний спосіб життя і стреси – все те, що дуже згубно впливає на людей і в першу чергу на їхню нервову систему. Тому під ударом може опинитись будь-хто, незалежно від віку, статті чи соціального статусу.

З якими симптомами варто одразу йти до невролога, оминаючи сімейного лікаря та терапевта?

У неврології існує так звана система «червоних прапорців», яка обумовлює ті симптоми та стани в пацієнта, ігнорувати які – небезпечно для його здоров’я та навіть життя. Насамперед хочу звернути увагу на головний біль, адже він може бути дуже небезпечним. Та й узагалі, з головою жартувати не можна! Гострі, різкі, стійкі та «громоподібні» головні болі; ранішній головний біль, з яким пацієнт прокидається; часті приступи мігрені; головний біль, який змінює свій характер: сьогодні пульсуючий, а завтра – приступоподібний; головний біль, який прогресує, викликає постійні запаморочення, нудоту, блювання… Такі симптоми можуть свідчити про серйозні патології, серед яких – пухлина головного мозку.

Також не можна ігнорувати двоїння в очах, порушення рефлексів, порушення свідомості, психічні розлади, порушення сну, агресивність… на фоні головного болю.

Якщо щемить, ниє, болить у спині, біль прострілюючий та віддає у нижні кінцівки – негайно звертайтесь до невролога. Ця симптоматика може свідчити про такі неврологічні захворювання як радикуліти, артрити, артрози, остеопорози, остеоартрити, кила міжхребцевого диска, протрузії, защемлення та запалення нервового корінця.

Деменцію вінничани лікують? Чи все ще популярна думка, що «старечий маразм» – це вікова норма?

Так, лікують. Однак, звичайно, є вінничани, які вважають, що «старечий маразм» – сумна норма життя, з якою варто змиритись. І поки людина з ознаками деменції не спричиняє своїм рідним незручності – до фахівців звернень немає.

«Старечий маразм» – це збірне поняття, яке містить у собі всі види деменції. Причина в кожному випадку різна. Це може бути судинна деменція, може бути деменція при Альцгеймері, ще може бути деменція при хворобі Паркінсона і так далі.

Вінничани найбільше хворіють на хворобу Альцгеймера – це понад 60% відповідних звернень, на другому місці – діагностують судинну деменцію – 20-25% звернень, решта – змішані деменції.

Хочу сказати, що деменція потребує правильної діагностики, адже існують зворотні форми деменції при пухлинах головного мозку, гіпотиреозі (хворобі щитоподібної залози), тиреотоксикозі (стан, коли в крові підвищена кількість гормонів щитоподібної залози), алкоголізмі, епілепсії, гідроцефалії (іншими словами – водянка головного мозку) та печінковій енцефалопатії (гостре або хронічне ураження головного мозку).  Тому, щоб визначити причину деменції, обов’язково потрібні додаткове інструментальне обстеження – МРТ головного мозку та кваліфікована мультидисциплінарна команда.

А які симптоми свідчать про розвиток деменції?

Одними з перших ознак є труднощі в орієнтуванні на місцевості, забудькуватість, зниження інтересу до роботи та улюблених захоплень. В пацієнтів з деменцією виникають труднощі при вирішенні звичайних побутових питань: прибирання квартири, здійснення покупок, приготування їжі. Раніше людина справлялась самостійно, а тепер не може. Родичі помічають, що вона, наприклад, при готуванні їжі, без розбору кладе в суп продукти, забуває почистити картоплю чи включити газ, або навпаки, поставить на плиту варитися і піде спати… А в більш пізніх стадіях починаються психічні порушення.

Декілька порад від лікаря-невролога для профілактики неврологічних захворювань

Неврологічних захворювань настільки багато, що їхнім профілактичним методам можна присвятити окрему статтю. Не буду оригінальним серед лікарів інших спеціальностей, скажу, що варто вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватись, не вживати алкоголь та не палити. Уникати стресових ситуацій, бо в твердженні, що всі хвороби – від нервів, є велика частка правди. Що стосується головного болю – проводьте більше часу на свіжому повітрі, правильно суміщайте фізичну активність з розумовою. Аби уникнути болю в спині – дозуйте фізичне навантаження. Для профілактики деменції дотримуйтесь гігієни сну (не менше 7-8 годин на добу), корегуйте супутні хвороби – цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, аритмію; дотримуйтесь середземноморської дієти – більше морепродуктів.

Обов’язково в профілактичних цілях відвідуйте невролога мінімум один раз в рік, бо деякі неврологічні захворювання певний час прогресують без наявної симптоматики. Не ставте самі собі діагнози, заручившись допомогою інтернету. Бережіть нерви і будьте здорові!

 

Приймає лікар-невролог Дмитро Фікс у ЛДЦ «Меділюкс», вул. М.Литвиненко-Вольгемут, 5.

Записатись на прийом можна за телефоном: 0 800 33 01 30, або залишивши відповідну заявку на сайті медичного закладу.