Оновлено: 17 Жовтня 2018, в 21:23
Єдиний музей Української марки відкрили сьогодні, 16 вересня, у Вінниці. В експозиції є унікальні марки з Ростова-на-дону, погашені українським тризубом – свідчення того, що колись це була українська територія.
Музей розташувався у центрі міста – по вулиці Соборній, 22. Перед входом під час урочистого відкриття відвідувачів музею зустрічали вартові, одягнені у форму війська УНР. Усе тому, що музей носитиме ім’я Якова Балабана. Він був уродженцем Вінниччини, служив свого часу сотником армії УНР. Нині в Нью-Йорку проживає його син – Олександр Балабан. Чоловік все життя присвятив колекціонуванню українських марок та вивченню свого українського коріння. Відкриття музею марки на землі свого батька було давньою мрією Олександра, і сьогодні вона здійснилася.
- – Тут представлено менше 1% колекції, яку маю у Нью-Йорку. У мене квартира від підлоги до стелі заставлена альбомами з марками. Я й не знаю, скільки їх там є. Кажуть, що більше 10 тисяч. Вже й навіть у кілька мільйонів доларів колекцію оцінили. Та я не бажаю її продавати – я хочу залишити по собі пам’ять та зберегти пам’ять свого батька. Бо він багато пережив – брав участь у бою під Крутами, був сотником армії УНР. Доля його змусила емігрувати – так він опинився у США. І я своє українське походження почав вивчати саме завдяки маркам – на одній з них я побачив тризуб. І тоді я захотів зібрати всі українські марки – так і почалося моє захоплення. Та це тоді було небезпечно – мало хто знає, що за це колись могли навіть розстріляти, якщо знаходили марки з тризубом, – розповів Олександр Балабан, котрий прибув зі США на відкриття музею.
За його словами, нині у Вінниці в експозиції представлені одні з найцікавіших марок, деякі з них є лише в одному екземплярі. Є марки вживані в Одесі, радянські марки та навіть ті, на яких згадано Голодомор. У повній колекції пана Олександра є марки, датовані від 1850 року, гашені в різних українських містах. Найстаріший конверт з поштовим штемпелем датований 1830 року. До слова, є також марка з нині білоруського міста Гомель, погашена українським тризубом.
- – За марками можна вивчати історію. Нaприклaд, тут я побачив є мaркa з Ростовa-нa Дону, погaшенa тризубом. І нехaй нaм хтось розповідaє, де які укрaїнські землі є, і хто в кого що зaбрaв, – сказав міський голова Сергій Моргунов.
Разом із Олександром Балабаном він перерізав символічну червону стрічку, відкриваючи музей. Також відбулося урочисте погашення фірмового конверта спеціальним штемпелем, який до свята виготовила «Укрпошта».
Відвідати музей, придбати листівки та погасили цим же унікальним штемпелем можна буде щодня, окрім понеділка, з 10-ї до 18-ї години. Школярам та студентам вхід безкоштовний.
Меморандум про створення музею у Вінниці підписали 2 липня 2015 року між Вінницькою міською радою та Міжнародним благодійним фондом «Музей української марки ім. Якова Балабана».
Яків Балабан народився у селі Писарівка-Волоська біля Ямполя, що на Вінниччині. Покинув дім, коли був у 7 класі, – у 1917 році. Був сотником Армії УНР. Після поразки війська УНР був у повстанському русі. Зокрема, брав участь у битвах під Бродами, під Крутами – де був офіцером артилерійського відділу, у «Зимовому поході» у 1918 – 1919 рр. Зимовий похід завершився трагічно, коли з чотирьох троє солдатів помирало від тифу, спричиненого виснаженням. Балабан вижив після тифу, але був одним з небагатьох, кому пощастило вціліти. Згодом він емігрував до Чехословаччини. Потім переїхав до Сполучених Штатів Америки, де помер в 80-річному віці.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.