Єдиний музей української марки відкрив у Вінниці американець з місцевим корінням

15:41
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

Оновлено: 17 Жовтня 2018, в 21:23

Єдиний музей Української марки відкрили сьогодні, 16 вересня, у Вінниці. В експозиції є унікальні марки з Ростова-на-дону, погашені українським тризубом – свідчення того, що колись це була українська територія.

Музей розташувався у центрі міста – по вулиці Соборній, 22. Перед входом під час урочистого відкриття відвідувачів музею зустрічали вартові, одягнені у форму війська УНР. Усе тому, що музей носитиме ім’я Якова Балабана. Він був уродженцем Вінниччини, служив свого часу сотником армії УНР. Нині в Нью-Йорку проживає його син – Олександр Балабан. Чоловік все життя присвятив колекціонуванню українських марок та вивченню свого українського коріння. Відкриття музею марки на землі свого батька було давньою мрією Олександра, і сьогодні вона здійснилася.

img_6473

  • – Тут представлено менше 1% колекції, яку маю у Нью-Йорку. У мене квартира від підлоги до стелі заставлена альбомами з марками. Я й не знаю, скільки їх там є. Кажуть, що більше 10 тисяч. Вже й навіть у кілька мільйонів доларів колекцію оцінили. Та я не бажаю її продавати – я хочу залишити по собі пам’ять та зберегти пам’ять свого батька. Бо він багато пережив – брав участь у бою під Крутами, був сотником армії УНР. Доля його змусила емігрувати – так він опинився у США. І я своє українське походження почав вивчати саме завдяки маркам – на одній з них я побачив тризуб. І тоді я захотів зібрати всі українські марки – так і почалося моє захоплення. Та це тоді було небезпечно – мало хто знає, що за це колись могли навіть розстріляти, якщо знаходили марки з тризубом, – розповів Олександр Балабан, котрий прибув зі США на відкриття музею.

img_6417

За його словами, нині у Вінниці в експозиції представлені одні з найцікавіших марок, деякі з них є лише в одному екземплярі. Є марки вживані в Одесі, радянські марки та навіть ті, на яких згадано Голодомор. У повній колекції пана Олександра є марки, датовані від 1850 року, гашені в різних українських містах. Найстаріший конверт з поштовим штемпелем датований 1830 року. До слова, є також марка з нині білоруського міста Гомель, погашена українським тризубом.

img_6400

  • – За марками можна вивчати історію. Нaприклaд, тут я побачив є мaркa з Ростовa-нa Дону, погaшенa тризубом. І нехaй нaм хтось розповідaє, де які укрaїнські землі є, і хто в кого що зaбрaв, – сказав міський голова Сергій Моргунов.

img_6477

Разом із Олександром Балабаном він перерізав символічну червону стрічку, відкриваючи музей. Також відбулося урочисте погашення фірмового конверта спеціальним штемпелем, який до свята виготовила «Укрпошта».

img_6462

Відвідати музей, придбати листівки та погасили цим же унікальним штемпелем можна буде щодня, окрім понеділка, з 10-ї до 18-ї години. Школярам та студентам вхід безкоштовний.

img_6410

Меморандум про створення музею у Вінниці підписали 2 липня 2015 року між Вінницькою міською радою та Міжнародним благодійним фондом «Музей української марки ім. Якова Балабана».

Яків Балабан народився у селі Писарівка-Волоська біля Ямполя, що на Вінниччині. Покинув дім, коли був у 7 класі, – у 1917 році. Був сотником Армії УНР. Після поразки війська УНР був у повстанському русі. Зокрема, брав участь у битвах під Бродами, під Крутами – де був офіцером артилерійського відділу, у «Зимовому поході» у 1918 – 1919 рр. Зимовий похід завершився трагічно, коли з чотирьох троє солдатів помирало від тифу, спричиненого виснаженням. Балабан вижив після тифу, але був одним з небагатьох, кому пощастило вціліти. Згодом він емігрував до Чехословаччини. Потім переїхав до Сполучених Штатів Америки, де помер в 80-річному віці.

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.