Єдині попри все: у Вінниці створили «живий ланцюг» до Дня Соборності України. ФОТОРЕПОРТАЖ

13:09
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Сьогодні, 22 січня, Україна відзначає День Соборності. Вінниця стала одним із міст, де із нагоди свята було утворено символічний Ланцюг Єднання – громадські активісти та звичайні вінничани створили колону і «перев’язали» її двома стрічками -синьо-жовтою та червоно-чорною.

Об 11:30 на Центральному мосту зібралось чимало людей: в руках у них майоріли прапори, а на одязі подекуди було помітно українську символіку. Кілька людей були зодягнені у вишиванки та традиційний український одяг.

 

Втім, більша частина тих, хто формував ланцюг була небагатослівною. Кілька дівчат, що наче соромлячись, й взагалі відмовлялися відповідати на жодні питання. Натомість, жінка, яка тримала прапор із написом «Яворина. Об’єднання українок» виявилася більш говіркою. Вона розповіла, що сама є переселенкою з Донецька, вже два роки живе у Вінниці й відтак про важливість єднання знає з власного досвіду.

  • Я сьогодні своїм дітям влаштую своєрідний кінопоказ, із історичними фільмами та бесідами на історичну тему. Діти мають розуміти важливість цієї події, навіщо ми робимо такі «живі ланцюги», – каже Олена Козаченко, керівниця ГО «Яворина». – Ми вже дивилися разом із дітьми фільм «Кіборги». З першої і до останньої хвилини в усіх нас були сльози на очах, тим паче, що йдеться про наш рідний дім.

Також жінка розповіла про свої спостереження щодо того, наскільки різні між собою Вінниця та Донецьк.

  • Я спілкувалася з різними людьми, вони є різні за своїми поглядами та думками. Знаєте, «руського міра» можуть вимагати будь-де.Так само, коли ми плели маскувальні сітки для хлопців і збирали допомогу на Схід, нам казали «навіщо ви то робите? Якби ви це не робили, вони б там не стояли». Пояснюю, що тоді «рускій мір» був би вже у вашій хаті, і вас би вже там би не було. Люди всюди різні, але попри все ми маємо бути єдині.

Також один із організаторів акції зазначив, що саме таку локацію – міст – було обрано не випадково:

  • Міст – це те, що сполучає правий та лівий берег однієї з найбільших річок України, – каже Віталій Казаков, представник обласної організації «Свобода». – Тому, це найбільш вдале місце для такої локації. До того ж, саме свято символізує те, що українці, як у стрічках «від Сяну до Дону» – поєднані однією ідеєю.

Андрій Гайдай, інший організатор акції, курував створення «живого ланцюга» та підбадьорював людей патріотичними гаслами.

  • Сьогодні ми зібрались, щоб показати, що українці – єдині! – емоційно вигукував чоловік. – Наша національна ідея – єдина! Жодного «руского міра» нам тут й близько не потрібно! Символічно ми об’єднаємо лівий та правий береги Вінниці, щоб усьому світу показати, що ми усі духовно, ментально – разом!

Врешті, коли близько сотні учасників взялися за стрічку, що починалася синьо-жовтою, а продовжувалася чорно-червоною, люди голосно заспівали Гімн України.

 

І хоча подекуди було чутно, як хтось «виходив» з ритму, врешті усі разом в один голос вигукнули «Слава Україні» – «Героям Слава!».

День Соборності та «живий ланцюг Єднання»

Саме 22 січня 1919 року у Києві на Софійському майдані було проголошено Акт Злуки Української Народної та Західноукраїнської Народної республік. У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 року – прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

Свято возз’єднання земель Великої та Західної України відзначається на державному рівні і символізує згуртованість українців з різних куточків держави.

До речі, пeрший «живий ланцюг» було утворено 21 сiчня 1990 рoку: у ньому взяли учaсть 450 тисяч людей, які «зв’язaли» Iвaнo-Фрaнкiвськ, Львiв та Київ. Відтоді трaдицiя пoвтoрюється щорічно у бaгaтьoх мiстaх Укрaїни.

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.