Як звітують депутати Вінницької міськради: результати дослідження звітності за 2019 рік

19:19
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Лише 22 з 51 депутата Вінницької міської ради прозвітували за свою діяльність за 2019 рік, натомість 17 чиновників навіть не мають розділу “Звітність” у своїх профайлах на сайті міськради.

Про це сьогодні, 8 вересня, у Вінницькому прес-клубі розповіли представниці ГО “Центр громадської активності “Результат”, який є учасником громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”. Відтак активісти пропонують долучитись до кампанії “Вимагаємо звіту”.

Як стало відомо, впродовж останніх місяців громадські активісти з ГО “Результат” за підтримки Комітету виборців України зробили моніторинговий звіт щодо звітності нинішнього депутатського корпусу Вінницької міськради. Йдеться про 51 депутата (зазначимо, що при моніторингу звітності за 2018 рік оцінювалися звіти 54 депутатів).

Особливу увагу щодо саме звітності депутатів вирішили приділити через те, що скоро спливає строк повноважень обранців. Відтак готовність депутата виконувати свої обов’язки, зокрема щодо звітування, буде особливо корисною, якщо депутат чи депутатка збирається брати участь у місцевих виборах. До того ж депутат зобов’язаний звітувати щонайменше один раз на рік. Робити це можна за допомогою публічних звітів, звітування на сайті міськради тощо.

Що таке звіт депутата?
Звіт депутата є інформацією про підсумки його діяльності протягом певного періоду. Звіт зокрема має містити інформацію про роботу депутата в міській раді, в різних органах та комісіях, до яких він був обраний; про рішення, які приймала місцева рада для вирішення проблем громади; про особисту роль депутата в прийнятті та виконанні рішень місцевої ради (які пропозиції ним були надані, чи були враховані та чому); скільки до депутата було надіслано скарг та звернень, пропозицій, а також, чи вдалося депутату вирішити ту чи іншу проблему.

Звітування депутатів Вінницької міськради

Якщо брати до уваги ситуацію в областях, то лише Харківська міська рада прозвітувала повністю за 2019 рік. А ось за результатами комплексної персональної оцінки депутатів Вінницької міської ради VII скликання відкритості, прозорості, добропорядності та підзвітності жоден із депутатів не набрав у підсумку найвищої оцінки “5”.

Олена Гуменна зазначила, що не всі звіти депутатів ВМР відповідають нормам закону, оскільки часто у звітах відсутня  інформація про нормотворчу діяльність. Загалом список депутатів та їхнього звітування представлено на цій частині спеціальної брошури:

 

Тетяна Красновецька, виконавча директорка ГО “Центр громадської активності “Результат”, розповіла:

– На сайті Вінницької міської ради є розділ “Інформація про депутатів”, є підрозділ щодо звітності депутатів. І на сьогодні за 2019 рік таким чином (опублікувавши звіт на сайті ВМР – авт.) прозвітувало лише 20 з 51 депутата. Підрозділ про звітність кожного депутата існує доволі давно, але в 17 депутатів (у їхніх профайлах на сайті ВМР – авт.) немає навіть самого розділу “Звітність”.

Зокрема такого підрозділу “Звітність” у профайлі на сайті ВМР немає в таких депутатів як: Степан Бессолов, Олександр Колісник, Юрій Максименко, Володимир Околіта, Олег Ткаченко, Вадим Кудіяров, Григорій Ткачук, Михайло Лепей, Олена Лепей, Денис Мазуренко, Євгеній Стукаленко, Володимир Базелюк, Людмила Кондратюк, Віктор Мартинюк, Василь Паненко, Олександр Семененко, Дмитро Уманець.

За 2019 рік перед початком карантину публічно прозвітували про свою діяльність п’ятеро депутатів: Алла Власюк,
Володимир Онофрійчук, Антоніна Іващук, Василь Терліковський та Ганна Давиденко. З початком карантину представники ГО “Результат” надіслали депутатам інструкцію про те, як можна прозвітувати онлайн. Втім, каже Красновецька, ніхто з депутатів такою можливістю не скористався.

Для порівняння: станом на станом на кінець серпня-початок вересня на сайті ВМР свої звіти за 2018 рік оприлюднили 32 з 54 депутатів. Також в цей же період публічно прозвітували 11 депутатів.

Олена Гуменна каже, що на сайті міськради в багатьох випадках вказано неактуальні електронні пошти та номери телефонів приймалень депутатів. Активісти ще до карантину надсилали депутатам листи із проханням зазначити, коли ті будуть звітувати, проте відповіді отримали лише в декількох випадках (і йшлося про те, що звіт лише планується або ж що він вже представлений).

– Тому ми не знаємо, наскільки активно і точно депутатів не провели публічні звіти. Ми орієнтуємось на ті дані щодо звітів, які опубліковані на сайті міської ради, та те, що ми змогли знайти у відкритих джерелах. Також ми надсилали запити до політичних партій, представники яких є депутатами ВМР, з проханням надати нам перелік депутатів, які прозвітували публічно (а ми, можливо, просто не знайшли у відкритих джерелах). Але жодна політична партія нам не відповіла, – зазначила Олена Гуменна.

Звітування – це обов’язок або “Вимагаємо звіту”

Олена Гуменна також нагадала, що звітування – це не право, а обов’язок депутата. Тож депутат-порушник може бути просто відкликаний за народною ініціативою.

“Є норма в законі про те, що місцеві ради надають фінансування на звітування депутатів в межах конкретних цільових видатків. З офіційної відповіді з міської ради нам відомо, що жоден депутат в 2019 році не звертався до міської ради з проханням надати йому, наприклад, приміщення для проведення його звіту” – каже Гуменна.

Враховуючи доволі низьку активність звітування депутатів в 2019 році, ГО “Результат” спільно з організаціями з 17 областей України під керівництвом Одеського обласного комітету виборців України започаткував громадську кампанію “Вимагаємо звіту!”.

Як пояснила Гуменна, громадяни можуть долучитися до кампанії, щоб спонукати депутатів прозвітувати. Зокрема для цього було виготовлено інформаційні буклети, де вказано повноваження депутатів місцевих рад, пояснено, що таке звіт депутата, в якій формі та коли його треба подавати, хто з депутатів міської ради вже прозвітував тощо.

Також буклет містить QR-код з посиланням на форму, яку необхідно заповнити, щоб повідомити місцевих депутатів про свою зацікавленість у звіті депутата. Представники громадської ініціативи обіцяють вимоги громадян передати місцевим депутатам.

 

 

З електронною версією буклету можна ознайомитись на сайті громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад». Наразі буклети доступні на у Вінниці такі брошури є у:

– Вінницькій міській раді (вул. Соборна, 59, інформаційна стійка біля адміністратора);

– Вінницькому обласному молодіжному центрі “Квадрат» (вул. Театральна, 15);

– Адвокатському об’єднанні “ВІНПАРТНЕРС” (вул. Соборна, 72);

– Вінницькому прес-клубі (вул. Соборна, 68, другий поверх);

– Асоціації ОСББ Вінниччини (вул. Пирогова , 4, третій поверх)

– Центр реабілітації “Гармонія” (вулиця Володимира Винниченка, 5).

Про “”Атестацію депутатів місцевих рад”

Олена Гуменна, яка була координатором цього проекту, розповіла, що Громадська кампанія “Атестація депутатів місцевих рад” розпочалася в 2016 році за ініціативи за ініціативи одеської організації Комітету виборців України та поширювалася спочатку всього на декілька міст на Одещині. Згодом кампанія розширилась і ось з 2018 року вона охопила моніторинг роботи й Вінницької міськради.

– Ось вже як два роки ми проводимо моніторинг діяльності депутатського корпусу нашої міської ради. В рамках цієї компанії ми моніторили багато компонентів, які відносяться до безпосередніх повноважень та обов’язків депутатів міських рад. В тому числі – це й оприлюднення своєї біографічної інформації на сайті міськради, інформації про місце та час проведення прийому, номери телефонів та електронні пошти, куди можуть звернутися мешканці міста. Також це моніторинг оприлюднення декларації депутатів, моніторинг відвідування сесій та комісій, до складу яких входять кожен депутат; слідкування за голосуванням в умовах конфлікту інтересів, якщо він є чи може бути наявний, а також практика персонального голосування в раді. Великий блок – моніторинг оприлюднення звітів та взагалі практика звітування депутатів.

Що стосується останнього, звітування, то воно може бути у різних варіаціях: оприлюднення звіту на сайті міськради, публічне звітування, представлення результатів роботи перед громадянами та перед міськрадою.

– По тому, як депутати звітують, ми можемо відстежити їх відповідальність і бажання комунікувати з виборцями, показати свою діяльність, зібрати думки громадян про свою діяльність (..) та наскільки депутат відповідає тим очікуванням, які виборці покладають на того чи іншого депутата.

Читайте також: Місцеві вибори призначені на 25 жовтня: Верховна Рада ухвалила постанову

Читайте також: На Вінниччині утворили десять виборчих округів для виборів до облради. ПЕРЕЛІК

Читайте також: Як перевірити, змінити або визначити свою виборчу адресу: інструкція “ОПОРИ”

Фото автора

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.