Сьогодні депутати Верховної Ради України ухвалили низку законопроєктів у військовій, економічній та соціальній сферах. Зокрема, було ухвалено рішення про передбачення бойового імунітету для військових, визнання добровольців тероборони ветеранами війни, а також виділення на потреби армії додатково 67 мільярдів гривень.
Про це повідомили народна депутатка Лариса Білозір на своїй Facebook-сторінці та нардеп Ярослав Желєзняк в своєму Telegram-каналі.
Загалом було ухвалено 21 законопроєкт. Серед них:
Законопроєкт №7151.
Передбачає визнання добровольців ТРО ветеранами війни. Так, окрім того, що добровольці тероборони зможуть отримати звання учасника бойових дій, також зможуть визнаватися особами з інвалідністю внаслідок війни. Також запроваджується соцзахист нової категорії осіб – сім’ї загиблих (померлих) захисників та захисниць України. Рішення підтримали 344 депутати.
Законопроєкт №7140-1.
Передбачає спрощення варіанту звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та осіб, які доглядають за особами з інвалідністю і хворими дітьми. Рішення підтримали 344 нардепи.
Як йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту, “від військової служби (строкової, під час особливого періоду та мобілізації) окремі категорії військовозобов’язаних із числа осіб з, а також тих, які доглядають за особами з інвалідністю та недієздатними, чи утримують дітей з інвалідністю, дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітей, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, при перетині ними держаного кордону України за умов правового режиму надзвичайного або воєнного стану, а також посилення контролю за виїздом за межі України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку та проживають або зараховані до закладів різних типів, дітей, які не мають такого статусу, дітей, які виховуються в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, під опікою, піклуванням в умовах введення на території України надзвичайного або
військового стану”.
Законопроєкт № 7145.
Передбачає закріплення поняття “бойового імунітету” – правовий захист військового командування, військовослужбовців, ТРО, працівників правоохоронних органів. Підтримали проєкт 344 депутати.
Як йдеться на сайті партії “Слуга народу”, рішенням визначаються діяння, вчинені в умовах воєнного стану, які не будуть вважатись кримінальними правопорушеннями. Це, зокрема, стосується і випадків заподіяння шкоди життю та здоров’ю окупанта. Також особа не підлягає кримінальній відповідальності за застосування зброї (озброєння), бойових припасів або вибухових речовин проти окупантів.
Крім того, запроваджується, власне, поняття “боєвий імунітет”. Бойовий імунітет – це звільнення військових, тероборони та правоохоронців від відповідальності за втрати особового складу, бойової техніки чи іншого військового майна, а також наслідки застосування сили під час відсічі агресії окупанту. Це не стосується порушення правил ведення війни.
Законопроєкт № 7149.
Передбачає можливість скасування запобіжного заходу або тримання під вартою для призову такої особи на військову службу. Підтримано 341 голосом.
Законопроєкт № 7130.
Прискорює вступ в дію закону щодо військового капеланства. Тепер він одразу вступає в силу від дня його підписання.
Законопроєкт № 7161.
Передбачає збільшення в особливий період загальної чисельності Державної прикордонної служби України на 7 000 військовослужбовців.
Законопроєкт № 7167.
Передбачає збільшення на 67 млрд видатків на армію, перерозподіл обсягів надання державних гарантій в межах граничного розміру гарантованого державою боргу, та обмеження використання коштів дорожнього фонду.
Законопроєкт № 7147.
Передбачає певні особливості діяльності та додаткові повноваження поліції в умовах воєнного стану. Рішення підтримали 343 депутати.
Як повідомляє “Інтерфакс-Україна”, документ передбачає внесення змін до декількох статей закону “Про Національну поліцію”. Доповнення, зокрема, стосуються взаємодії органів та підрозділів Нацполіції з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними особами державної форми власності, зокрема щодо військовополонених, забезпечення конвоювання та тримання затриманих осіб, розмінування та допуску поліцейських до проведення спеціальних вибухотехнічних робіт, а також представництва Нацполіції в Інтерполі та Європолі. Крім того, передбачені зміни стосуються розширення підстав для зупинки та перевірки поліцейським транспортних засобів, їхніх водіїв та пасажирів. Також закон доповнює дисциплінарний статут Нацполіції новим розділом, який визначає особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану.
Законопроєкт № 7133.
Йдеться про гарантії держави, що в умовах воєнного стану вчителі не звільняються з роботи, їм гарантується заробітна плата та інші гарантії. Також гарантії держави щодо організації освітнього процесу у формі, найбільш безпечній для життя і здоров’я людей. Передбачено часткову передачу повноважень від Міносвіти до ВЦА. Підтримали – 341 нардеп.
Як йдеться на сайті Верховної Ради, ключовим завданням законопроєкту є надати на час війни здобувачам освіти, працівникам закладів, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які були вимушені змінити своє місце проживання, залишити робоче місце, місце навчання, такі державні гарантії:
– організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
– збереження місця роботи, середнього заробітку, виплата стипендії та інших виплат, передбачених законодавством;
– місце проживання (пансіон, гуртожиток тощо) та забезпечення харчуванням (у разі потреби).
Законопроект надає відповідні повноваження органам державної влади та органам місцевого самоврядування для реалізації цих державних гарантій.
Окрім того, законопроєктом пропонується одноразову зміну, виключно на 2022 рік, алгоритму вступу до закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої освіти та звільнення здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, від проходження ДПА. Вступ до закладів фахової передвищої освіти та університетів буде здійснений в особливому порядку, який визначить Міністерство освіти і науки України, без використання результатів зовнішнього незалежного оцінювання, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування.
Раніше в Міносвіти запропонували скасувати складання державної підсумкової атестації (ДПА), зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), єдиного вступного іспиту (ЄВІ) та єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) як конкурсний критерій доступу до освітніх послуг.
Законопроєкт № 7160.
Йдеться про лібералізацію трудового законодавства в умовах воєнного стану. Як зазначила народна депутатка Лариса Білозір, рішенням запроваджується гнучка система взаємовідносин між роботодавцем і працівником під час війни – фактичний перехід на індивідуальні договори.
Законопроєкт №7038д.
Йдеться про збільшення ренти на видобуток газу на час воєнного стану та надзвичайного стану. Рішення підтримали 270 депутатів.
Законопроєкт №7137д.
Передбачає додаткові податкові стимули для підтримки бізнесу під час війни. В тому числі, скасування оподаткування пального та запровадження пільгового режиму для підприємців (2% від обороту). Діє під час військового та надзвичайного стану. Рішення підтримали 340 депутатів.
– […] Сподіваюся, найближчим часом ціни на заправках опустяться нижче 40 грн за літр, – прокоментувала рішення Лариса Білозір.
Законопроєкт №7157.
Передбачає розширення дії Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” на території, які були тимчасово окуповані Російською Федерацією з початку війни.
За повідомленням “Інтерфакс-Україна”, згідно з законопроєктом, в умовах воєнного стану правовий режим тимчасово окупованої території визначається, змінюється та скасовується за рішенням РНБО і вводиться в дію указом президента.
У законі з’явилася і нова стаття, згідно з якою вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, місцеві та будь-які інші референдуми, проведені на тимчасово окупованій території, зокрема за сприяння або участі державних органів і органів місцевого самоврядування, утворених відповідно до Конституції та законів України, є недійсними й не мають правових наслідків.
З повним переліком ухвалених рішень можна ознайомитися за ЦИМ посиланням.
Окрім того, за словами Ярослава Желєзняка, одіозний депутат Ілля Кива від ОПЗЖ – вже не депутат.
– Надійшла його заява про добровільне складання мандату, і сьогодні останнім голосуванням 335 депутатів підтримали це рішення (навіщо йому мандат у в’язниці). А фракцію ОПЗЖ залишило 4 депутата: Абрамович, Плачкова, Столар та Фельдман, – коментує нардеп.
Нагадаємо, також сьогодні Верховна Рада продовжила воєнний стан в Україні ще на 30 діб – до 25 квітня.
Ілюстративне фото – rada.gov.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.