“Виставка, яку створила війна”: у Вінниці презентували експозицію “Комунізм = Рашизм”. ФОТОРЕПОРТАЖ

15:00
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні, 9 листопада, у Вінниці на Європейській площі презентували вуличну виставку “Комунізм = Рашизм”. Виставка демонструє схожість злочинів СРСР і сучасної російської федерації через персональні історії жертв цих режимів.

Як розповів на початку презентації директор Архіву національної пам’яті Ігор Кулик, загалом виставка складається з тринадцятьох історій людей, які постраждали від окупаційних радянської та російської влад у ХХ та ХХІ століттях. З його слів, “цю виставку створила війна”.

 

 

 

 

Зокрема, зі стендів, з яких складається виставка, можна дізнатись історії репресованих радянською владою багатого селянина Михайла Ратушняка з Вінниччини та його родини, директора школи Федора Степаненка, науковця Володимира Симиренка та інших жертв комуністичного режиму.

З історії Михайла Ратушняка: “…Перший арешт в 1931 році. Усе майно радянська влада конфісковує, сім’ю висилає на Урал. Потім втеча, переховування від радянської влади, легалізація, вступ у колгосп. Другий арешт мав особистий підтекст: Михайло сподобався місцевій чиновниці, якій відмовив у стосунках.

За сімейними переказами, саме ображена комунiстка посприяла його арешту. Селянина допитали лише раз – він не визнав жодних приписаних йому злочинів. Отримав 10 років таборів. Тавро «ворог народу» ще довго переслідувало його сім’ю…”

 

 

 

 

Поряд з ними – історії сучасних постраждалих від російського вторгнення – зокрема,  фізика Василя Кладька, директорки школи Наталії Косової чи міського голови Мелітополя Івана Федорова.

З історії Ольги Сухенко, старости села Мотижин на Київщині: – Під час окупації Київщини, 23 березня російські загарбники викрали старосту села Мотижин Ольгу Сухенко, її чоловіка Ігоря та сина Олександра з їхнього будинку.

Як стверджує американське видання Wall Street Journal, яке присвятило Ользі Сухенко статтю, вона відмовилася виїжджати з Мотижина пiд час окупації. Організовувала доставку продуктiв односельчанам, евакуацію, повідомляла українській армії iнформацiю про знаходження ворожих військ.

Вже з квітня, після втечі російських військ із Київщини, сім’ю знайшли в братській могилі в лісі за селом. До загиблих застосували тортури – кiнцiвки були переламані, нігті вирвані, черепи пробиті.

Закопали Сухенкiв та ще одного чоловіка просто біля виритого в лісі бліндажу росіян. У ньому окупанти влаштували катiвню. Пізніше поряд знайшли поховання ще однiєï розстріляноï жінки.

 

 

 

 

 

Як зазначають організатори, виставка була створена на основі архівних документів Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Архіву Управління Міністерства внутрішніх справ України (Національної поліції) у Львівській області, державних архівів Вінницької, Волинської, Львівської, Миколаївської областей, сучасних світлин та задокументованих злочинів сучасної російської армії.

Загалом виставка “Комунізм = Рашизм” буде доступна до 24 листопада на Європейській площі у Вінниці. Відвідування вільне.

Автори виставки: директор Архіву національної пам’яті Ігор Кулик та комунікаційниця Архіву Дарина Рогачук.

Фото Зорини Гаджук