-
16 Квітня/ 21:35
Vinnytsia
Публікація16.04.2021:35
Врятовані писанки: Історики показали збережені подільські замальовки
Напередодні Великодня “Центр Історії Вінниці” поділився історію порятунку подільських узорів на писанках. Їхні зразки збереглися завдяки Ґелені Ґрохольській, яка відмалювала 183 писанки та підписала назви кожного з узорів.
У повідомленні йдеться, що традиція написання писанок давня, проте через крихкість матеріалу, до наших днів дійшло дуже мало оригінальних зразків. Однак Вінниччині пощастило: зразки подільського писанкарства збереглися в альбомі Ґелени Ґрохольської-Бжозовської.
На зображеннях – сучасні замальовки 12 писанок зі збірки Ґелени Ґрохольської-Бжозовської.
– Ґелена неабияк цінувала українську народну культуру, колекціонувала предмети побуту та рукоділля. У 1910-х вона попросила селян у Попелюхах (родинному маєтку чоловіка) принести їй писанки, які ті малювали до Великодня. Так до зібрання потрапило аж 183 писанки з традиційним оздобленням. Пані Ґелена кожну відмалювала і підписала назви узорів, – повідомили у “Центра історії Вінниці”.
– Вже через 10 років родина змушена була тікати від більшовицької окупації на територію Польщі. Велика частина родинної колекції творів мистецтва залишилися на Поділлі, але альбом з замальовками писанок був вивезений і врятований. Після смерті Ґелени альбом завбачливо скопіювала Анна Ревіта-Островська. Оригінальні замальовки авторки, на жаль, згоріли у Варшаві в 1944 році.
Також зазначається, що сучасні ілюстрації 12-ти із цих писанок (для “Центру історії Вінниці”) зробила Олеся Приходько.
Відомо, що у Соколівці дотепер зберігся будинок Ґелени і Яна Беліна-Бжозовсвьких, а їхні нащадки проживають у Варшаві та зберігають пам’ять про свою родину.
Також повідомляється, що нещодавно видали альбом “Подільські писанки” з повною збіркою колекції, родинними історіями та генеалогією.
Ілюстрації – Олеся Приходько для “Центр історії Вінниці”
Дякуємо!
Тепер редактори знають.