«Влітку лікувати варикоз не лише можна, а треба. Зволікати варто тільки з дозволу лікаря» – судинний хірург у Вінниці

10:26
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Судинний хірург Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Владислав Прокопенко розповів, звідки з’явилась думка про те, що проводити втручання на варикозно-розширених венах влітку категорично заборонено.

Також лікар розповів, чому не варто, без спеціальної діагностики, позбуватись «судинних зірочок» та що категорично заборонено робити при проявах варикозу.

Відповіді на ці та інші питання про лікування варикозно-розширених вен, в інтерв’ю з лікарем.

Кажуть, що влітку не варто робити операції на венах для лікування варикозу, бо заживання погано відбувається та що можуть виникнути ускладнення. Чи це правда? Звідки взагалі взялась така думка?

Така думка з’явилась не просто так. Її появі сприяли одразу декілька факторів. Раніше операції на венах були дуже об’ємними, розрізи проводились по довжині всієї вени та в паху. Відтак залишались великі рани, вони довго загоювались, перев’язки були частими. Пацієнта доводилось на довго залишати під лікарським наглядом. Коли рани великі, то є велика загроза інфікування та інших ускладнень. Зараз оперативні втручання зовсім інші (хоча дехто з лікарів-флебологів продовжує «рвати вени»). Тепер ми проводимо втручання малоінвазивними методиками. Вена закривається лазером чи радіочастотою, а покручені негарні вени забираються через міліметрові проколи в шкірі, які не потребують зашивання та заживають дуже швидко. Тобто ніяких розрізів!

Другим фактором, через який не робили операції на венах, могли стани літні відпустки судинних хірургів з державних лікарень. Щоб не втратити пацієнтів, які просто могли піти до іншої клініки, їм розказувались «байки» про «літнє нагноєння ран».

Ще одна причина – носіння спеціальних панчіх після втручання. Так дійсно, після втручання на венах потрібно носити еластичний трикотаж (панчохи або гольфи) декілька днів навіть сьогодні, при малоінвазивному лікуванні. І це дійсно не дуже комфортно в теплий період. Але тут простий вибір: або швидкий прогрес варикозу через сповільнений кровотік в пошкоджених венах (який ще більше сповільнюється влітку) і тоді, найпевніше, доведеться лікувати вже не одну чи дві вени, а три-п’ять; або носіння трикотажних панчіх півтора-два тижні після процедури.

Підсумувавши скажу, що лікувати варикоз влітку не лише можна, а й треба.

Єдине, треба врахувати, що оперуватись краще за два-три тижні до активного відпочинку чи відпочинку на морі. Ну, або вже після, якщо, за висновком судинного хірурга, у вас немає нічого критичного і варикоз може ще кілька тижнів «почекати».

Значить відкладати лікування варикозу не варто в будь-яку пору року?

Так, це в інтересах самого пацієнта. Особливо, коли після огляду уражених варикозом вен під УЗД, судинний хірург побачив покази до втручання. Якщо є покази до операції, то це значить, що можуть бути ускладнення варикозу – безповоротна пігментація, тромбоутворення, дерматосклероз, атрофія дерми, трофічні виразки та ін., можуть виникнути вже “завтра”. Це великий ризик. Це, можна сказати, «життя на пороховій бочці». До того ж, якщо лікувати варикоз з перерахованими вище ускладненнями, то гарного косметичного ефекту вже не буде. Лікуванням досягнути хорошого результату можливо, але темна шкіра, через пігментацію, рубці через трофічні виразки… вже нікуди не дінуться.

Є чимало випадків, коли втручання можна перенести і ми про це пацієнту обов’язково повідомляємо. Тоді людина може обрати зручний час для лікування варикозу лазарем, радіочастотою чи біоклеєм. Але хочу наголосити, що самостійно визначити стадію варикозу, запущений стан чи ні – нереально. Це може зробити лише кваліфікований судинний хірург за допомогою сканування вен під УЗД. Бо візуально може здаватись, що проблем нема, але вени можуть бути вже в поганому стані.  І тоді оперуватись треба вже «сьогодні».

Судинні хірурги Владислав Прокопенко (зліва) та Александру Татарін під час процедури лікування варикозу біоклеєм VenaSeal

Тобто на консультацію до судинного хірурга варто йти, навіть якщо на ногах є лише «дві-три» не дуже примітних вен чи незначна «сіточка»?

Абсолютно вірно. Ви бачите лише «вершину айсбергу», а там може бути вже друга чи навіть третя стадія варикозу. І тому ми категорично не рекомендуємо позбуватись таких «сіточок» в косметичних салонах, де нема професійного ультразвукового обладнання та професійного флеболога. Не можна довірити ювелірну і дуже складну роботу з венами косметологу, який закінчив піврічні курси, або, вже хоча б перед процедурою зробіть УЗД вен.

Лише УЗ-діагностика та консультація фахівця в повному обʼємі може визначити стадію та важкість перебігу захворювання. Якщо ви маєте дві чи три «сіточки», при цьому  у вас немає набряків, судом, зуду, відчуття розпирання в нозі, то, найпевніше, проблема у вас незначна. Хочете прибрати некрасиві «зірочки», то спочатку пройдіть УЗД та проконсультуйтесь з лікарем. Якщо у поверхневих венах простежиться неправильний кровотік, то «уколи» з салону не дадуть вам бажаного результату. Тут треба спочатку усунути проблему з поверхневими венами, а вже далі братись за косметичний аспект.

Дуже важливо жінкам під час вагітності, при виявлені судинних «зірочок» чи декількох варикозно-розширених вен, зробити УЗД та перевірити поверхневі вени, бо під час вагітності варикозна хвороба може швидко прогресувати.

Якщо у вас деформовані покручені вени, навіть якщо вони невеликі і їх мало, то це свідчення того, що існують суттєві проблеми з порушенням відтоку крові по поверхневих венах. І тут зволікати категорично не можна. Адже з кожним днем ситуація погіршуватиметься, таких вен ставатиме все більше, їх доведеться видаляти. А чим більше покручених вен, тим більша травма і тим гірший косметичний ефект. Та й значно дорожче це коштуватиме.

Треба розуміти, що вени з варикозним розширенням нікуди не дінуться, покручені вени вже ніколи не «розрівняються». Вени треба лікувати! Благо, зараз є великий вибір малоінвазивних методик лікування.

А якщо все-таки прояви варикозу видимі, а пацієнт не поспішає йти до лікаря, що йому категорично не можна робити з хворими венами?

Не варто робити масажі в ділянці варикозно-розширених вен, не можна прикладати п’явки, ставити різні компреси, які можуть зробити хімічний опік на шкірі.

Треба розуміти, що проблема та суть варикозної хвороби базується на слабкості венозної стінки та неправильному кровотоку. І тому домашнє лікування з мазями та овочевими компресами позитивно не вплине на хворобу. Натомість воно може призвести до ускладнення хвороби та травмування організму в цілому, адже час буде втрачено.

З варикозною хворобою, без нормального лікування, не варто чекати покращень.

Варикоз можна лише призупинити та зменшити ризики ускладнення консервативними методами, які має призначити лікар. Однак й вони не завжди будуть дієві, в залежності від різних стадій захворювання. Тільки втручання може усунути неправильний кровотік та позбавити пацієнта варикозного розширення вен.

Ультразвукова діагностика вен

Записатись на консультацію до судинного хірурга Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Владислава Прокопенка можна за телефонами: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 067 33 77 697.