Візит посла Великої Британії до Вінниці: про перспективи міста та підтримку України. ФОТО

16:17
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Цього тижня до Вінниці приїжджала Надзвичайна та Повноважна посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс. Протягом декількох днів пані посол зустрілась із представниками місцевої влади, молоддю та громадськими активістами.

Делегація Посольства Великої Британії в Україні перебувала з дводенним офіційним візитом. Для пані Мелінди Сіммонс, яка була призначена на посаду у 2019 році, це перший приїзд до Вінниці.

Окрім знайомства з очільниками міста та області, важливою частиною візиту стало спілкування з місцевою молоддю. Зокрема, пані Мелінда Сіммонс зустрілася з представниками громадських та молодіжних організацій Вінниці, оскільки дехто з них бере участь у програмі медійної грамотності «Вивчай та розрізняй». Метою цієї програми, яку реалізує IREX за підтримки Посольства Великої Британії, є навчання учнів розрізняти дезінформацію в медіа. Крім того, пані посол зустрілась зі студентами Донецького національного університету ім. Василя Стуса.

До речі, за словами пані Мелінди Сіммонс, вона вважає історію з переїздом Донецького університету унікальною та надихаючою, оскільки це приклад того, як можна фактично з нуля відбудувати щось успішне та значне.

VежА також отримала нагоду декілька хвилин поспілкуватися з пані Меліндою Сіммонс та дізнатися більше про її враження від Вінниці, чи може місто зацікавити інвесторів та чи не втратить Україна підтримку Великої Британії.

Пані посол, це Ваш перший візит до Вінниці й вчора (1 березня – авт.) у Вас були зустрічі з мером та головою обласної державної адміністрації. Які Ваші враження від зустрічей та чи обговорювали можливу подальшу співпрацю?

– Основна річ, яка вразила мене під час зустрічей, це те, як реформа децентралізації надала можливості місцевій владі працювати над розв’язанням ключових проблем Вінниці та перетворити її в одне з кращих міст для життя та ведення бізнесу.

За повідомленням на сторінці міського голови Сергія Моргунова, під час зустрічі з пані послом також обговорили партнерство у сферах децентралізації, залучення іноземних інвестицій та охорони здоров’я. Зокрема, у Вінниці вважають, що актуальним напрямком співпраці може стати обмін у галузі медичних інновацій та стажування українських фахівців у британських клініках. Крім того, делегації Посольства презентували індустріальні парки та проект створення майбутнього технопарку «Кристал».

Ви також відвідали Індустріальний парк? На Вашу думку, чи може він бути цікавим для інвесторів з Великої Британії?

Я думаю, Вінниця досить далеко просунулась у питанні розвитку підприємництва і тут Велика Британія має багато чого запропонувати, наприклад для креативної та туристичної сфер. Вінниця здається містом, яке готове приймати більший потік туристів. Для цього вам потрібно більше готелів і, той же «Кристал» – ідеальне місце для цього. Те ж саме стосується розвитку креативних індустрій – театру, кіно, музики – всього того, в чому Велика Британія має гарні традиції. Мені здається, що Вінниця має гарні перспективи.

Під час зустрічі делегації Посольства з головою Вінницької облдержадміністрації Сергієм Борзовим, обговорили можливості розширення зовнішньоекономічної діяльності між Україною (й Вінниччиною зокрема) та Великою Британією. Велика Британія є третім за розміром інвестором в українську економіку та одним з основних торговельних партнерів України. Для прикладу, зовнішньоторговельний оборот Вінниччини з Великою Британією за 2020 рік склав 13,2 млн. дол. США. Основу вінницького експорту до Британії складають продукти рослинного походження. Зокрема, особливо популярна кукурудза (65%).

За словами Мелінди Сіммонс, Вінниччина має потенціал, як постачальник агропромислової продукції. Аграрна галузь зазначена в Угоді про співробітництво, вільну торгівлю та стратегічне партнерство між Україною та Великою Британією й відтак її розглядають як одну із тих, де може розвиватись подальша співпраця двох країн.

У Вінниці Ви також зустрілися з громадськими організаціями «Відкрите суспільство», «Вісь» та жінками-лідерами, щоб обговорити важливість участі жінок у місцевому самоврядуванні. Водночас в Україні складається така ситуація, що останні місцеві вибори були першими, які мали гендерну квоту, жінкам допомагають потрапити у політику, але разом з тим Прем’єр-міністр Денис Шмигаль наприкінці минулого року зазначив, що в Україні є дискримінація жінок в оплаті праці та працевлаштуванні.

Це одна зі сфер, у яких таке прогресивне місто, як Вінниця, могло б зробити більше. Я так вважаю, не лише після розмов з жінкамигромадськими активістками. Загалом Вінниця має таку ж проблему, як і всюди в Україні. Те, що стосується захисту жінок та розширення їхніх прав — обговорення цих питань не є достатньо широким. Ні у Вінниці, ні в Києві. Нам потрібно постійно нагадувати, що пандемія призвела до збільшення кількості випадків домашнього насильства, у Вінниці в тому числі. В умовах економічних негараздів, жінки втрачають роботу частіше, ніж чоловіки. З огляду на те, що місцеві вибори показали справді гарний результат й більше жінок були обрані, місцева влада має підтримувати їх. Не лише у їхній роботі, а також в тому, щоб допомогти жінкам зрозуміти свої можливості. Сприяти їх залученню до державної політики. Що я бачу в Україні та про що мені розповідали у Вінниці це те, що деякі ініціативи на початку мають успіх, але все розпадається після першого етапу. Як на мене, випробування для Вінниці (яка справді розвинена у багатьох напрямках) — бути на такому ж високому рівні й в тому, що стосується внеску в розвиток можливостей жінок.

Згідно з результатами аналітичного дослідження «Вплив COVID-19 на права жінок в Україні», яке представила Асоціація жінок-юристок України «Юрфем», під час карантину у майже 40% опитаних жінок зменшився дохід. Попри те, що менше заробляти стали як жінки, так і чоловіки, жінки під час карантину і надалі продовжували отримувати на 20% менше. Крім того, понад 40% опитаних повідомили про домашнє насильство, хоча до карантину такого досвіду не мали.

Вже багато років Україна отримує допомогу та підтримку Великої Британії так чи інакше у різних галузях, від освіти до оборони. Що, на Вашу думку, варто робити Україні, аби не втратити цю підтримку?

– Ми підтримуємо Україну у питаннях оборонної реформи, безпеки, у тому, що стосується прав людини, ефективного державного врядування, маємо взаємовигідну Угоду про торгівлю тощо. Все це є наслідком вибору українцями шляху євроатлантичної інтеграції. Ми підтримуватимемо Україну так довго, як того захочуть самі українці. Тут не йдеться про те, що ми вам говоримо, яку підтримку ви від нас отримаєте. Насправді це про те, щоб чути вас і те, чого ви самі прагнете.

Фото Марини Сербінович та з Facebook-сторінки Посольства Великої Британії в Україні

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.