Вінниця романтична: ТОП-14 місць для прогулянок парами. ФОТО

20:24
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 13 Жовтня 2023, в 18:26

На вулицях Вінниці ще лежить сніг, морозними вечорами навіть в рукавицях буває важко зігріти руки. Але є такі дні, коли здається: зовсім трішечки – і весна, зовсім трішечки – і місто змінить білу шубу на зелене пальто, а ми – темні пуховики і проїзні квитки на кольорові куртки і піші прогулянки.

Саме в такі моменти помічаєш красу всього, що тебе оточує, і саме в такі моменти цією красою хочеться поділитися з єдиною в світі людиною.

З одного боку прикро, що така романтика прокидається в нас лише на кілька тижнів у році. А з іншого боку – коли як не навесні? Коли місто на очах набуває нових барв, люди все частіше посміхаються і все частіше зізнаються один одному в коханні. Якщо постаратися, цю атмосферою та енергією можна проникнутися на рік уперед. Потрібно лише спробувати пізнати місто за допомогою відчуттів: на запах, дотик, смак, звук… Вдихнути запах тюльпанів у затишних двориках центру міста, відчути прохолоду води Південного Бугу, шороховатість скель на його схилах, і що найголовніше – розділити ці відчуття на двох.

Ми зібрали ТОП-14 місць у Вінниці: популярних і не дуже, туристичних і прихованих навіть від самих вінничан, але дуже романтичних. Все для того, щоб відірватися від повсякденного життя, припинити хоч на трохи думати про власні проблеми і сміливо відкрити серце прекрасному.

1. Набережна від фонтану «Roshen» до Бригантини

Одним із найбільш популярних у Вінниці місць є набережна «Roshen». Посидіти там теплим вечором і поніжитися в останніх променях сонця під шум із бризками від того ж фонтану – одне задоволення. Особливо, коли поруч немає багато людей. 

Та навіть коли на набережній людно, завжди можна орендувати катамаран і поплавати біля острова Кемпа: поближче до природи, лілій та качок, які там плескаються.

Ті, кому «надмірна популярність» цього місця не до душі, можуть прогулятися набережною від Центрального мосту до єдиного в місті півострова Бригантина. Ця її частина не настільки доглянута, як біля фонтану, але теж має свій шарм. 

Крім того, біля пам’ятника Героям Чорнобиля, що поруч з цією набережною, кілька років тому висадили сім десятків японських сакур.

2. Київський міст

По-перше, з новенького Київського мосту відкривається дуже гарний краєвид: на Південний Буг, на парк Кумбари, стару водозабірну станцію (точніше те, що від неї залишилося)… По-друге, там можна потерти на щастя бронзові фігурки котиків із метеликами, пару голубів чи гусине сімейство, які вже встигли полюбилися вінничанам.  А пізно ввечері на мосту вмикається ще й красива блакитна підсвітка

Фото – myvin.com.ua

Фото – facebook.com/SAMorgunov

Фото – зі сторінки Артема Юрлова у Фейсбук

3. Сходи Артинова і парк «Кумбари»

Парк «Кумбари» розташований на скелястих схилах Південного Бугу, по вулиці Миколи Оводова. Ще на початку XX століття архітектор Григорій Артинов побудував тут садибу Новінського та круті кам’яні сходи, що й нині ведуть вниз до Південного Бугу, і де частенько тепер  можна побачити закохані парочки.

В народі ці сходи прозвали «місцевими потьомкінськими» за аналогією з одеськими, і раніше вони й справді були трохи довшими: коли побудували Сабарівську ГЕС, рівень Бугу піднявся, і одна секція залишилася під водою.

Також посеред парку Кумбари  є невеликий оглядовий майданчик, де встановлений пам’ятний знак Івану Богуну. Звідти відкривається чудовий вид на Південний Буг і Київський міст, який нещодавно якраз підсвітили. Однак самим парком пізно ввечері краще не гуляти: кам’яні східці з часом подекуди зруйнувалися, тож навіть вдень там варто бути обережним, і гуляти міцно тримаючись за руки.

4. Площа Гагаріна

Це порівняно людне місце біля Центрального Універмагу, втім, дуже гарне. Сама площа побудована так, що складається з кількох рівнів зі скляною півсферою посередині. Тож якщо вам заважатимуть ті, хто приходить зробити фото на фоні інсталяції «Я люблю Вінницю», можна спуститися трохи нижче до фонтанчиків.

У сонячну погоду там можна посидіти на лавці просто неба і навіть спробувати зловити дзен у самому центрі міста: під шум води і міського транспорту; удвох поспостерігати за тим, як пролітають вгорі  птахи, а нижче проїжджають блакитні красені «Вінвеї».

Крім того саме з площі Гагаріна дуже добре видно головний вхід до центрального міського парку з одним із найвпізнаваніших символів Вінниці – білосніжною аркою зі шпилем.

5. Центральний парк культури і відпочинку імені Горького

Це традиційне місце відпочинку багатьох вінничан – своєрідна оаза на 40 гектарів у самому центрі міста. Для спокійних романтичних прогулянок там краще обирати алеї подалі від атракціонів з вічним галасом малечі. 

Гуляти в парку можна як вдень, так і пізно ввечері, адже доріжки гарно освічуються, та й краса арок на входах до парку краще помітна у світлі 44-х світлодіодних ламп. 

Якщо ж ви хочете провести час разом, але активно, то «призначити побачення» можна на ковзанці, або у планетарії (одному з кращих в Україні, до речі). Щодо останнього, то там можна потрапити у справжній зоряний світ, доторкнутися до Моря ясності, Малого Лева, «побувати» на Марсі, побачити супутники Землі та навіть обійняти Гагаріна.

Несподівано цікавою може виявитися гра в шахи ростовими фігурами: конями, слонами і турами, що розташовані біля шашко-шахового клубу неподалік головної арки. А з протилежного її боку і трохи далі можна відвідати «Міні Вінницю» і відчути себе справжніми велетнями, адже там з висоти власного зросту можна побачити  дахи Вежі Артинова, костелу Капуцинів, готелю «Савой» чи навіть будівлі ОДА.

Також влітку можна удвох посидіти біля фонтану «Водограй», а взимку основною локацією в парку стає головна новорічна ялинка.

6. Замкова Гора

Замкова гора має колосальне значення для Вінниці, адже раніше це і справді була гора, яку вирівняли під час будівництва староміського мосту в 60-х роках минулого століття. І колись там справді був споруджений головний міський замок, навколо якого й розпочалася розбудова самого міста.

Фото – Центр історії Вінниці

Аерозйомка з берега старого міста. Замкова гора зі стежкою, що звивається, знаходиться ліворуч. Фото – youtube.com

Зараз це символічний пагорб, позначений металевим синім хрестом, який розташований на березі Південного Бугу, одразу за староміським мостом праворуч.

Вид на “Замкову гору” з боку вулиці Маяковського, в яку переходить Оводова. Фото – google.com/maps

Вид на “Замкову гору” з боку вулиці Гліба Успенського. Фото – google.com/maps

Саме звідти відкривається прекрасний вид на Південний Буг і протилежний берег – «Нове місто». Також полюбуватися краєвидом можна спустившись на вулицю Гліба Успенського до самого берега річки.

Вид із “Замкової гори” на “нове місто”. Фото – depo.ua

В майбутньому там планують спорудити великий історико-туристичний комплекс, тож поки це місце не стало головною туристичною родзинкою Вінниці, там ще можна погуляти удвох на самоті і ненадовго втекти від міської суєти.

7. Парк імені академіка О. Ющенка, панорама на Буг та
алея трешових скульптур

Парк імені Ющенка розташований на території Вінницької обласної психоневрологічної лікарні. Навряд чи будівля лікарні додасть романтики у вашу прогулянку, але як старовинна архітектурна пам’ятка вона також дуже цікава: зі складною конфігурацією корпусів, башточками і мережею переходів. Та в цьому випадку вашу увагу має привернути розлогий парк із великою кількістю стежок, які виведуть на гранітні скелі біля Південного Бугу.

Щоб потрапити на один із найбільш вигідних та природніх оглядових майданчиків у Вінниці, вам доведеться пройти через невеличке лікарське кладовище, але панорама на Південний буг в місці його злиття з річкою Вишнею, яка звідти відкривається, вартує і не того. Якщо пощастить, там можна побачити лебедів, чи навіть чаплю.

Якщо ж ви з тих, хто розуміє принадність перегляду вдвох фільмів жахів, можна прогулятися ще територією Вінницького обласного клінічного госпіталю для ветеранів війни. Буквально перейшовши через дорогу від лікарні, ви побачите багато справді вражаючих скульптур просто неба: християнську піраміду, Губку Боба, гарпію з тризубом, карету з гарбуза, Шрека і навіть Алею Писанок – усе дуже… концептуально.

8. Меморіальний парк біля музею-садиби Миколи Пирогова

Музей-садиба видатного вченого завжди приваблювала як туристів, так і містян, адже у Вінниці це особливе місце сили, де жив, працював і надихався видатний вчений і геніальний хірург. Окрасою території є великий меморіальний парк, у якому навіть збереглися одна-дві величезні ялини, посаджені самим Миколою Пироговим.

Гуляючи доглянутими алейками і стежками, туристів там майже не зустрінеш. Тож це одне з кращих у Вінниці місць, де можна погуляти серед дерев, подихати свіжим повітрям, послухати спів пташок під шелест листя, набратися спокою та енергії, ну і зрештою – дослухатися один до одного. А найромантичніше, що є в цьому парку – вікова липова алея, яка була улюбленим місцем прогулянок видатного вченого.

Фото – tamtour.com.ua

Фото – google.com/maps

Липова алея. Фото – wikimedia.org

9. П’ятничанський парк

П’ятничанський парк – це територія колишньої садиби Грохольських, у стінах якої тепер розташований денний стаціонар обласного ендокринологічного центру. Колись це був один із найстаріших маєтків Вінниччини: зі стайнями, широкими алеями і красивим ландшафтним парком на 32 гектари довкола.

Зворотній бік будівлі. Фото – wikimedia.org

Відреставрований у будівлі лише фасад. Фото – wikimedia.org

Зараз від колишньої величі там мало що залишилося: садиба відреставрована частково, парк поріс високою травою, а на його околицях місцеві випасають кіз та коней… Втім, у такій закинутості теж є свій шарм: не дарма ж це улюблене місце весільних фотографів.

Це насправді дуже спокійне місце, де асфальтними доріжками можна прогулятися серед старовинних гіллястих дубів, зануритись у неймовірну ідилію біля ставка, подихати насиченим хвоєю повітрям, а в кінці травня – насолодитися ароматом білих акацій.

10. Лісопарк

Величезний лісопарк з двома озерами – ідеальне місце для прогулянок, велокатань, пікніків і навіть риболовлі. Для цього не обов’язково виїжджати кудись за місто. Та й варіантів для романтичних зустрічей тут маса, особливо в теплу пору року.

Найбільш облагородженою в Лісопарку є зелена зона з боку Хмельницького шосе. Там облаштували алеї та велодоріжки, встановили дерев’яні лавки та підсвітили усе LED-ліхтарями – ідеально для прогулянок. Та оскільки Лісопарк вважається найпопулярнішим у Вінниці місцем саме для велопрогулянок, краще орендувати на кілька годин два «некстбайки», проїхатися поближче до мікрорайону Корея, і влаштувати на березі Соцького озера романтичний пікнік.

Фото – wikimedia.org

Фото – google.com/maps

Там доволі цивілізовано: є столики, можна придбати дрова для приготування страв на вогні, а ще – покататися на човні та катамарані. А якщо проїхати трохи далі, ближче до П’ятничан, то можна опинитися на березі великого і мальовничого озера Гуральня, де будете тільки ви, природа і, можливо, кілька рибалок.

Грунтова доріжка вздовж усього озера Гуральня. Фото – google.com/maps

Фото – lookmytrips.com

11. Проспект Космонавтів

Проспект Космонавтів є частиною найдовшої прогулянкової алеї Вінниці. І поки що це найкраща її частина: з вимощеними доріжками, новими лавками, фонтанами і красивими скульптурними композиціями. Та сАма романтика з’являється там надвечір, коли у світлі ліхтарів, підсвіток та ілюмінацій Вінниця постає у всій красі.

Проспект починається з площі Костянтина Могилка з першим у місті «пішохідним» фонтаном і білосніжним постаментом у вигляді сліду від літака, що здіймається в небо.

Далі, поруч із вулицею Келецькою, є ще один фонтан під назвою «Сонячна система», в центрі якої постав Атлант, тримаючи над головою чи то планету, чи то Сонце, чи то… «рафаелку». А буквально через дорогу – геометрична арка, що сяє найяскравіше, з вуличними меблями поряд у вигляді зірок.

Природною окрасою проспекту Космонавтів є унікальна кленова алея та алея сакур.

12. Гребля Сабарівської ГЕС і камінь Коцюбинського

Мікрорайон Сабарів розташований у найпівденнішій частині міста, де повноводний Буг, звиваючись між берегів, робить крутий вигин вниз по течії. Саме на цьому вигині збудували колись гідроелектростанцію, з якої відкривається прекрасний вид на гранітні скелі, на річку і високі пагорби з густим лісом довкола.

Фото – lh3.googleusercontent.com

Фото – lookmytrips.com

Перейшовши на протилежний бік Південного Бугу, можна пройтися грунтовою дорогою попід схилами, або ж піднятися дерев’яними сходами нагору. Жарким літом там можна поплавати, позасмагати, або організувати пікнік на двох. А за тим – обов’язково пошукати легендарний «камінь Коцюбинського» з викарбуваними цитатами з творчості письменника. Вважається що саме на цьому камені Михайло Коцюбинський свого часу творив. І спробуйте прочитати по черзі «На камені» Коцюбинсько, сидячи на «камені Коцюбинського». Цього ж ніде, крім Вінниці не зробити.

Для більшої романтики і задоволення, до Сабарова можна дістатися прогулянковими теплоходами: «Ляльою Ратушною» чи «Миколою Пироговим». Саме з такого ракурсу принади річки, лісів та гранітних скель відкриваються ще більше.

13. Екскурсія підземеллями  

Підвали костелу та монастиря капуцинів (Святої Діви Марії Ангельської), які є частиною підземель старої Вінниці, відкрили лише кілька років тому. Відтак, мало хто й із вінничан спускався «прогуляти Соборною» на глибині 14 метрів.

Насправді ці підземелля старші за костел на століття – їм щонайменше 350-370 років. В той час такі ходи потрібні були на випадок осади міста, від якої там можна було би сховатися. Саме тому їх не будували по типу тунелю, а рили катакомби, обкладали все цеглою, а вже потім засипали землею.

Щодо системи тунелів, то історики та археологи кажуть, що цими ходами можна було дістатись до сусіднього Преображенського собору, Мурів та до річки Південний Буг. Колись тут навіть їздили каретами.

Нині під костелом збереглася лише частина підземного ходу, то ж найдалі, куди можна під землею звідти дійти – до дороги на Соборній.

14. Шоколадний будинок і затишні дворики Єрусалимки

Єрусалимка (також відома як Єрусалимівка) – це квартал єврейських ремісників, що сформувався у Вінниці в XVIII столітті. Зараз це район сучасної вулиці Магістратської від її початку і до перетину з Театральною – чудове місце для прогулянок і ще краще місце для пошуку закинутих будівель. Головним чином увагу тут привертає обвитий плющем напівзруйнований «Шоколадний будинок», також відомий, як Пошта,  а ще – велика кількість двориків з дуже щільною забудовою.

Особливо атмосферно тут стає навесні, коли у дворах розростається виноградна лоза, розквітають дерева, на дроти вивішують сушити одяг і всюди гуляють коти. Здається, мешканці цих будинків, заховані від щоденної міської метушні, живуть наче у власному маленькому світі. І в цей світ, зі справжнім вінницьким колоритом, можна потрапити, відійшовши буквально на декілька метрів від самісінького центру міста.

Неподалік, у дворах по вулиці Миколи Оводова, таким чином можна натрапити ще на стилізовану під фортецю садибу Болеслава Лещинського, і 200-літнього дуба-Гаврила навпроти. А біля колишнього будинку Лазовських, що по вулиці архітектора Артинова, – на один із найкрасивіших у Вінниці дворів з величезною кількістю тюльпанів.

Це далеко не весь список, адже у Вінниці є багато романтичних місць, особливих саме для вас. І такими їх роблять головним чином не зовнішні фактори, а ваша здатність помічати красу довкола, у моменті, у своєму партнері та, зрештою, у собі.

Читайте також: “Їсти і кохатися хочуть всі та завжди”: чотири історії з вінницьких секс-шопів. ФОТО 18+

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.