Вінницький військовий, якого підозрюють в копіюванні секретних документів, вимагає відновлення доступу до держтаємниці

13:49
Автор: admin
Become a Patron!

Сьогодні у Сьомому апеляційному адміністративному суді перший заступник начальника штабу командування Повітряних сил Збройних Олександр Астахов намагався повернути собі право на доступ до секретних військових документів.

Нагадаємо, що ще в травні 2019 року військова контррозвідка СБУ виявила факт несанкціонованого розповсюдження військовослужбовцями Повітряних сил інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в їх комп’ютерах і на носіях такої інформації.

Тоді відносно першого заступника начальника штабу командування Повітряних сил Збройних сил Олександра Астахова було відкрито кримінальне провадження, яке триває досі. Окрім того, в Астахова вилучено відкриту в лютому 2014 року ощадкнижку, на якій зберігаються два мільйони російських рублів.

полковник Олександр Астахов. Фото: прес-служба командування Повітряних сил Збройних сил

Сьогодні Астахов разом з адвокатом в апеляційному суду намагалися довести право Астахова на відновлення йому доступу до секретних документів, а також відновити йому виплату надбавок до посадового окладу за доступ до держтаємниці.

Як зазначив адвокат Астахова, таке право заступник начальника штабу мав би отримати, позаяк службове розслідування за фактом неправомірних дій вже завершено. Проте, зі слів представника Астахова, жодного секретного документу його довірителі відтоді не надають, а відтак – припинили виплачувати і відповідні надбавки.

Не коментуючи саму суть службового розслідування і кримінального провадження, в суді Астахов і сам відстоював власну позицію. Під час засідання, заледве виступаючи українською із сильним російським акцентом, Астахов зазначив, що командувач штабу не мав права обмежувати його в доступі, позаяк це право належить виключно СБУ.

Водночас представники Повітряних сил, посилаючись на норми закону, контраргументували тим, що СБУ може надавати право допуску тій чи іншій особі до держтаємниці. А рішення щодо безпосередньо доступу до конкретних документів має ухвалювати керівників тієї чи іншої установи – в даному випадку штабу Повітряних сил.

Учасники процесу, в тому числі й колегія суддів, тривалий час намагалися з’ясувати алгоритм та послідовність: хто першочергово надає допуск і доступ, а відтак – в якій послідовності яка структура має позбавляти ту чи іншу особу доступу та допуску до секретної документації, зокрема військової.

Сторони процесу по-різному трактували норми законів, але зрештою суд прийняв рішення оголосити перерву у справі, доки сторона Повітряних сил не надасть суду подання до СБУ, яке стосується отримання допуску Астаховим до секретних документів.

Вже після засідання ми намагалися взяти коментар у самого Астахова щодо того, навіщо він копіював секретні документи на власний ноутбук, під’єднаний до мережі Інтернет. А також про те, як так сталося, що саме в середині лютого 2014-го року, в розпал подій на Майдані та за 5 днів до початку анексії Криму, в Астахова з’явилося два мільйони російських рублів на рахунку. Проте Астахов відмовився будь-яким чином коментувати ситуацію, посилаючись на погане самопочуття.

Нагадаємо, як йдеться з матеріалів справи, “протягом 2014-2016 років посадовими особами Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба розроблявся проект наукового дослідження (дисертації), якій надано гриф обмеження доступу “таємно”.

У той же час, у березні 2016 року перший заступник начальника штабу командування Повітряних Сил полковник Астахов без дозволу керівника зазначеного вищого навчального закладу здійснив копіювання електронної версії цього секретного документу на незареєстрований носій інформації, після чого зберіг його на власному ноутбуці, який знаходиться за місцем його проживання та підключений до мережі Інтернет”.

Видання зазначає, що “18 квітня 2015 року Астахов несанкціоновано скопіював і зберіг у себе на комп’ютері секретну телеграму від командування Повітряних сил”.

Вже в квітні в помешканні полковника та в його кабінеті здійснили обшук: “Вдома у нього виявлена ощадна книжка Ощадбанку Росії, відкрита 15 лютого 2014 року, на якій знаходяться 2 млн рублів.

Також за місцем проживання вилучено секретні документи, зокрема, про застосування авіації в зоні АТО/ООС, склад угруповання російських військових на цій території, склад російської авіації вздовж українського кордону, можливості російських Повітряно-космічних сил і Зенітно-ракетних військ.

Крім того, у нього зберігався документ про діяльність авіаційного угруповання Повітряно-космічних сил РФ і НАТО станом на лютий поточного року.

На робочому місці полковника виявлений секретний документ “Бойовий і кількісний склад Військово-транспортної авіації та Повітряно-десантних військ РФ” – йдеться в повідомленні.

Як зазначають “Українські новини”, суд відмовився заарештовувати ощадкнижку полковника, але наклав арешт на документи та техніку.

Водночас, як видно з декларації Астахова, він володіє лише квартирою у Вінниці та земельною ділянкою в Хмельницькі області. Також у власності полковника – Volkswgen Tiguan 2011 року випуску. Про ощадкнижку в декларації військового за 2018 рік нічого не вказано.