Вінницький архів співпрацюватиме з Інститутом національної пам’яті Польщі

10:13
Автор: Vежа
Become a Patron!

Державний архів Вінницької області спільно з архівами Хмельниччини та Одещини співпрацюватиме з Інститутом національної пам’яті Польщі в оцифровуванні документів про радянські репресії.

Як повідомляє видання Простір, в понеділок, 26 березня, у Варшаві було підписано договори між Інститутом національної пам’яті (ІНП) та Державними архівами Вінницької, Хмельницької та Одеської областей.

В церемонії взяв участь голова ІНП Ярослав Шарек та директори українських архівів: Юрій Легун (Вінниця), Лілія Білоусова (Одеса) та Володимир Байдич (Хмельницький).

Інститут національної пам’яті Польщі – це польський науково-дослідний інститут, що має функції слідства та обвинувачення. Його було створено з метою розслідування злочинів проти польського народу в різні періоди історії.

Минулого місяця польський президент Анджей Дуда підписав закон “Про ІНП”, який криміналізує будь-які звинувачення польського народу у злочинах Третього Рейху. Серед іншого скандальний закон передбачає покарання за “заперечення злочинів українських націоналістів”. Покарання за нові види порушень можуть бути різними – від штрафів до трьох років ув’язнення.

Головне завдання українсько-польського проекту розпочати процес оцифровування документів з фондів українських архівів. Мова йде про документи, що стосуються радянських репресій проти поляків на території сучасної України в першій половині ХХ століття. Ці події увійшли в історію, як Польська операція НКВС.

Польська операція НКВС — антипольська акція НКВС, що здійснювалася відповідно до наказу № 00485 від 11 серпня 1937 у 1937–1938 роках і була з одного боку політикою “етнічної чистки” Росії, а з другого — складовою політики Великого терору.

Згідно з документами НКВС зі 140 тисяч заарештованих поляків було розстріляно 111 091 громадян СРСР польської національності — отже з кожних 100 арештованих були вбиті 80. Ще 28 744 відправлено у концтабори ГУЛАГу. Ця цифра склала близько 10 % із загального числа офіційно засуджених. (Вікіпедія)

– Інститут національної пам’яті Польщі співпрацює на багатьох рівнях з Україною; є такі сфери як пошуково-ексгумаційні роботи, що блокуються, але є також архівна співпраця, що постійно триває, попри політичні потрясіння. У цьому напрямку нічого не змінилося з нашим східним сусідом, — сказав очільник ІНП Ярослав Шарек.

Говорячи про блокування пошуково-ексгумаційних робіт, Ярослав Шарек має на увазі події літа 2017 року. Тоді польським дослідникам заборонили проводити ексгумацію масового поховання польських солдатів на території села Костюхнівка Волинської області, де 100 років тому відбулась битва між російськими військами та військами Австро-Угорської імперії, у складі яких були польські підрозділи. Це пояснювалось тим, що дії поляків не були узгоджені з українською владою.

В разі успішного завершення проекту фонди ІНП поповняться тисячами документів. Вигода є і для української сторони, адже вже всі оцифровані копії надаватимуться і архівам, де зберігаються оригінали. Водночас польська сторона сподівається детально дослідити репресії, встановити особи виконавців, а також вшанувати загиблих та їхні родини.  

Фото: https://images.unian.net