Вінницькі історики взяли участь у зйомках ролику про Перший зимовий похід та фільму про Романа Дашкевича. ВІДЕО

22:05
Автор: admin
Become a Patron!

Центр історії Вінниці до сторіччя завершення Першого Зимового походу презентував відео про цю подію визвольних змагань, відзняте на Вінниччині. 

У повідомленні йдеться, що ролик створили ЦіВ спільно з Управлінням культури і мистецтв Вінницької ОДА та Українським інститутом національної пам’яті.

Також Центр історії Вінниці зазначає, що зйомки відбувалися на кількох локаціях, зокрема в селі Писарівка на Ямпільщині “зі збереженим млином початку ХХ століття та мальовничі береги річки Дністер поблизу сучасного українсько-молдовського кордону. Саме тут 100 років тому передові відділи «зимопоходців» зустрілися з розвідувальними підрозділами 2-ої Стрілецької дивізії Армії УНР, що наступали із заходу разом із польськими союзниками для спільної боротьби проти Червоної армії”, – пишуть історики.

Крім того повідомляється, що на відео використані унікальні кадри параду українського вояцтва у місті Ямпіль 10 травня 1920 року, а “у зйомках використаний цінний фондовий предмет Центру історії Вінниці. Це – музейна репліка Бойового прапору 3-ї Залізної стрілецької дивізії, створена для нас із дозволу Міністра оборони України (2014-2019), генерала армії Степана Полторака. Окрім оригіналу, в Україні існує лише дві репліки знамена”

Читайте також: Вінниця отримала прапор Третьої Залізної Дивізії УНР. ФОТО

Перший Зимовий похід тривав 5 місяців (6 грудня 1919 – 6 травня 1920). Окрім Вінниччини, рейдова операція тилами Збройних Сил Півдня Росії та Червоної Армії пролягала сучасними Житомирською, Київською, Черкаською, Кіровоградською, Миколаївською, Одеською областями. Було подолано 2 500 км. Очолював операцію генерал-хорунжий Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко. Бойове ядро підрозділу складали 2 тисячі багнетів, 1 тисяча шабель та 14 гармат. За час походу військо мало понад 100 дрібних сутичок і 50 серйозних успішних боїв з ворогом.

Єдина бойова нагорода українського війська – орден Залізного Хреста «За зимовий похід і бої» була утверджена саме для учасників походу, з яких було нагороджено – 1668 чоловіків, а 5 жінок удостоєні жетона Залізного Хреста. Пам’ять про подвиг «зимопоходців» та неперервність української мілітарної традиції збережено до нашого часу: минулого року 28-ма окрема механізована бригада ЗСУ отримала почесне найменування «імені Лицарів Зимового Походу».

А вже сьогодні на сторінці Центру історії Вінниці з’явилася ще одна відеоробота, у створенні якої взяли участь вінницькій історики Ідеться про “першу та єдиного у світі” документальну стрічку про засновника української артилерії під час Визвольних Змагань 1917-1921 рр. – генерал-хорунжого Романа Дашкевича.

Як йдеться в повідомленні, цей фільм створено офіцерами 26 артилерійської бригади до 1-ї річниці отримання бригадою почесного найменування «імені генерал-хорунжого Романа Дашкевича».

Читайте також: VежА опублікувала в мережі повний фільм «Вінниця: топографія терору». ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.