-
07 Травня/ 22:05Люди
Публікація07.05.2022:05
Вінницькі історики взяли участь у зйомках ролику про Перший зимовий похід та фільму про Романа Дашкевича. ВІДЕО
Центр історії Вінниці до сторіччя завершення Першого Зимового походу презентував відео про цю подію визвольних змагань, відзняте на Вінниччині.
У повідомленні йдеться, що ролик створили ЦіВ спільно з Управлінням культури і мистецтв Вінницької ОДА та Українським інститутом національної пам’яті.
Також Центр історії Вінниці зазначає, що зйомки відбувалися на кількох локаціях, зокрема в селі Писарівка на Ямпільщині “зі збереженим млином початку ХХ століття та мальовничі береги річки Дністер поблизу сучасного українсько-молдовського кордону. Саме тут 100 років тому передові відділи «зимопоходців» зустрілися з розвідувальними підрозділами 2-ої Стрілецької дивізії Армії УНР, що наступали із заходу разом із польськими союзниками для спільної боротьби проти Червоної армії”, – пишуть історики.
Крім того повідомляється, що на відео використані унікальні кадри параду українського вояцтва у місті Ямпіль 10 травня 1920 року, а “у зйомках використаний цінний фондовий предмет Центру історії Вінниці. Це – музейна репліка Бойового прапору 3-ї Залізної стрілецької дивізії, створена для нас із дозволу Міністра оборони України (2014-2019), генерала армії Степана Полторака. Окрім оригіналу, в Україні існує лише дві репліки знамена”
Перший Зимовий похід тривав 5 місяців (6 грудня 1919 – 6 травня 1920). Окрім Вінниччини, рейдова операція тилами Збройних Сил Півдня Росії та Червоної Армії пролягала сучасними Житомирською, Київською, Черкаською, Кіровоградською, Миколаївською, Одеською областями. Було подолано 2 500 км. Очолював операцію генерал-хорунжий Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко. Бойове ядро підрозділу складали 2 тисячі багнетів, 1 тисяча шабель та 14 гармат. За час походу військо мало понад 100 дрібних сутичок і 50 серйозних успішних боїв з ворогом.
Єдина бойова нагорода українського війська – орден Залізного Хреста «За зимовий похід і бої» була утверджена саме для учасників походу, з яких було нагороджено – 1668 чоловіків, а 5 жінок удостоєні жетона Залізного Хреста. Пам’ять про подвиг «зимопоходців» та неперервність української мілітарної традиції збережено до нашого часу: минулого року 28-ма окрема механізована бригада ЗСУ отримала почесне найменування «імені Лицарів Зимового Походу».
А вже сьогодні на сторінці Центру історії Вінниці з’явилася ще одна відеоробота, у створенні якої взяли участь вінницькій історики Ідеться про “першу та єдиного у світі” документальну стрічку про засновника української артилерії під час Визвольних Змагань 1917-1921 рр. – генерал-хорунжого Романа Дашкевича.
Як йдеться в повідомленні, цей фільм створено офіцерами 26 артилерійської бригади до 1-ї річниці отримання бригадою почесного найменування «імені генерал-хорунжого Романа Дашкевича».
Читайте також:
У Вінниці відзнаку «За мужність та відвагу» передали родині загиблого захисника Дениса Бадіки
Дякуємо!
Тепер редактори знають.