-
26 Червня/ 10:23
Vinnytsia
Публікація26.06.1810:23
Вінницька колекція сарматського золота потрапила у ТОП-10 музейних артефактів України. ФОТО
Золото та інші артефакти, пов’язані із сарматським царем Інесмеєм, що виставляються у вінницькому краєзнавчому музеї увійшли до десятки “неймовірних музейних артефактів” інформаційного агентства “Укрінформ”.
Інформагентство “Укрінформ” підготувало добріку “Десять історій про неймовірні музейні артефакти”, до другої частини якої потрапило і золото сарматського царя Інесмея з Вінницького обласного краєзнавчого музею.
Інесмей правив сарматами в першій половині І століття нашої ери. Як саме він опинився на території сучасної Вінниччини і чому його поховали саме тут науковці досі не з’ясували. Захоронення було віднайдено науковцями краєзнавчого музею в 80-х роках минулого століття поблизу села Пороги Ямпільського району. Це стало науковою сенсацією, а золото – одним з найвідоміших експонатів музею.
– Керівником експедиції був Борис Лобай, ще у ній брали участь археологи Валентина Загоруйко та Володимир Прилипко. Чому розкопували той курган? Бо на той час на полях працювала зрошувальна система «Дністер» – махіна на величезних колесах, а кургани заважали її руху. Тому фактично це була рятувальна операція. Курган був заввишки всього один метр, і ніхто й не сподівався, що там буде таке чудо, – розповідає завідуюча відділом охорони пам’яток, історії культури Вінницького обласного краєзнавчого музею Марина Потупчик.
Читайте також: Меч сарматського царя та шолом-кабасет: у вінницькому краєзнавчому розпочалася експозиція унікальної колекції. ФОТОРЕПОРТАЖ
Царя поховали в дерв’яному саркофазі – це свідчило про вплив античної культури та високий рівень поваги до правителя. Серед знайдених прикрас: гривна (шийна прикраса, тогочасний символ влади), золотий браслет, два пояси, меч, срібний кубок тощо.
– Коли ми почали з’ясовувати, хто ж то міг бути, знайшли в історичних джерелах, що у 80-ті роки першого століття н.е. в усім відомій Ольвії співправителями були сарматські вожді Форзой та його наступник Інесмей. Існує монета, яка карбувалася у той час. На одному її боці було зображення володаря ольвіополіта, а з іншого – портрет чоловіка з бородою і напис «Базилевс Інесмей». І оце дало можливість на 90% стверджувати, що у нас був похований саме він, Інесмей, на якому закінчується рід Форзоя. Тамга, виявлена на знайдених предметах, відноситься саме до схеми Форзоя-Інесмея. А те, що вони потрапили до писемних джерел, свідчить, що це були визначні правителі свого часу, – розповідає науковиця.
Після того як було знайдено поховання Інесмея, скарби хотіли забрати до столичного музею. Проте вінницьким музейникам вдалося втримати знахідку. Оригінали золотих скарбів потрапляють на виставки вкрай рідко – вони зберігаються в запасниках музею. А на експозиціях відвідувачі музею зазвичай бачать копії. Охочі можуть замовити платну екскурсію і побачити справжні експонати, що пов’язані з історією загадкового царя Сарматів.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.