Доктор історичних наук та науковий працівник Центру історії Вінниці Арсен Зінченко видав монографію «Руські парафії міста Вінниці у XVIII столітті». Видання обіцяють офіційно презентувати незабаром.
Наукова монографія «Руські парафії міста Вінниці у XVIII столітті» орієнтована на науковців, істориків-краєзнавців, студентів та всіх, хто цікавиться історією міста Вінниці та Правобережної України, повідомляє Центр історії Вінниці.
Зазначають, що в основу дослідження покладено документи, уперше введені в науковий обіг. Зокрема, акти візитацій і метричні книги парафій, записи до актових книг тощо.
– Саме поняття «руські парафії» взяте з масового джерела, покладеного в основу дослідження – актів інспектування (візитації) парафій Унійної Церкви. Воно органічно випливає з усієї історії Руси (Руська держава, Руське королівство короля Данила та його нащадків, Києво-Руська митрополія); руською мовою тривалий час велося діловодство міських магістратів і судів, а у XVIII ст. руськомовне середовище вінницького міщанства помітно впливало і на мову метричних книг, що стали ще одним важливим джерелом монографії. Русинами називають тогочасних українців і польські автори іншого джерела з історії Вінниці – «Літопису капуцинського монастиря». Руський як синонім поняття український, отже, не має жодного стосунку до понять «російський» або «московський», хоча в імперській пропаганді нав’язливо ототожнюються поняття «руський» і «русскій», що є брутальним спотворенням суті цих відмінних соціокультурних явищ, – зазначають у дописі.
У коментарях до допису зазначають, що незабаром планується презентація монографії, однак точну дату наразі ще не повідомляють.
Ілюстративні матеріали з Facebook-сторінки Центру історії Вінниці
Дякуємо!
Тепер редактори знають.