Вінничанам вперше покажуть розсекречені СБУ документи про Голодомор

14:15
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Оновлено: 29 Листопада 2017, в 13:01

СБУ розсекретили понад сотню документів, що свідчать про селянські протести через небажання йти в колгоспи, а також про Голодомор як спрямований процес знищення українського народу. Вінничани зможуть ознайомитися із документами на виставці до кінця наступного тижня. 

Як розповів співробітник Державного архіву у Вінницькій області, кандидат історичних наук Володимир Петренко кореспонденту видання “Укрінформ”, ці документи під час Другої Світової війни вивезли до Росії, тому вони добре збереглися. Фахівець вважає, що вивчені матеріали дають можливість проаналізувати передумови трагедії, методи і технології здійснення самого геноциду, а також демографічні наслідки.

Експозиція розсекречених документів має назву “Голодомор 1932-1933 років на Вінниччині. Трагедія українського народу” та презентована у Державному архіві у Вінницькій області. Триватиме виставка до кінця наступного тижня.

Більшість документів довгий час зберігалися під грифом “Цілком таємно”. Розсекретили їх лише у 90-х роках, а вперше оприлюднили саме на виставці, передає “День”.

  • Збережені матеріали надзвичайно інформативні. Вони дають можливість визначити передумови трагедії, а головне – підтверджують той факт, що це був цілеспрямований процес на знищення українського народу. За що? За опір, яке чинило українське селянство через небажання йти в колгоспи. Найбільше загострення між режимом і селянством припадає на 1930 рік. Тоді в Україні відбулося понад 4000 масових виступів, у яких взяло участь біля 1, 2 млн осіб, – розповідає Володимир Петренко.

Вінничанам покажуть 101 документ, які ретельно вивчали вінницькі архівісти. Сама ж виставка складається з чотирьох розділів.

  • У першому представлені матеріали, листи та записки, що надають відомості про економічне та політичне становище на Вінниччині протягом 1928-1932 років. У них йдеться про неможливість виконання хлібозаготівель, відсутність хліба у населення і плани розкуркулювання селянства на Вінниччині.
  • Другий розділ розповідає як саме був вчинений геноцид, демонструє листи від керівників про голодування населення та “продовольчі труднощі” в області. Також описуються випадки людоїдства і виходи селян з колгоспів.
  • Третій розділ містить документи про смертність населення від голодомору. Дані про випадки людоїства та трупоїдства в районах області, порівняльні таблиці смертності населення по районах. Протягом 1932–1933 років область втратила більше одного мільйона жителів.
  • Четвертий розділ виставки представляє спогади очевидців тих часів, які згадують про напади на склади, вбивства активістів, поширення листівок, вивезення зерна та відмови виходити на роботу. Також показано трагічну ситуацію представників місцевого керівництва, які у намаганні врятувати односельців від голодної смерті ставали жертвами репресій.

Нагадаємо, що цього тижня, у п’ятницю та суботу, у Вінниці вшанують пам’ять жертв Голодомору.