Публікації за датами

  • 23 Вересня/ 09:23

    Vinnytsia

    Публікація23.09.1909:23

    Автор:Катерина Дядюк

    Відун Рахман і бички: як розмалювали клуб одного з найменших сіл Вінниччини. ФОТО

Микола Крижанівський розмалював сільський клуб в одному з найменших сіл Вінницької області – Оксанівці, що розташована на березі Дністра у Ямпільському районі.

Як повідомили на сайті “vn.presspoint.in.ua”, митець обрав для розпису трипільські мотиви. Йдеться, що такі малюнки не характерні для сільських клубів, та мешканці села оцінили і подякували майстру за роботу.

Миколо Миколайовичу, дозвольте від імені усіх оксанівчан сердечно Вам та вашій колезі подякувати за чудове перетворення нашого сільського клубу. З вашою роботою він став яскравий та зі своєю родзинкою. Ви справжні професіонали своєї справи…, – йдеться у вітанні.

Втім ім’я колеги, з якою/яким Микола Крижанівський розмалював стіни невеличкого сільського клубу, не зазначається.

 

Сам Микола Крижанівський на своїй сторінці у Фейсбук написав, що зобразив відуна Рахмана, котрий править над цим легендарним селом свою одвічну ‌мальфу єднання і злагоди із Всесвітом…”.

…Білий Кінь напасався на тому березі і зірко поглядав на таку ж білу прямовисну стіну навпроти з котрої гляділи чи на нього, чи на воду, чорні, як і його грива, зіниці печер. З вечірньою зорею він перелетить на свій берег, щоби усідлатись під Старого Рахмана і разом із цілим табуном таких же гривастих привидів пантрувати приспані місяцем отави і села понад Дністром, аж до самого низу. Лише вдосвіта вони зграями лебедів впадуть на чисті плеса, щоби так само, до вечора, зірити світ, відомий лише лише їм – Рахманам, котрі стоять над ним із довгими сонячними скіпетрами, освячуючи двобічними ножами і сей день, і сю ніч…”, – написав митець. – Таке звиділось, коли малював на полотні вибіленої стіни невеличкого сільського клубу в Оксанівці відуна Рахмана, котрий править над цим легендарним селом свою одвічну ‌мальфу єднання і злагоди із Всесвітом… Це рахманівське сільце так щиро пригріло нас, кількох художників і скульпторів, що і насправді, мов у кришталеві води Дністра, занурились у фантастичну автентику українського світу.

Крижанівський Микола Миколайович – український скульптор і письменник. Заслужений учитель України. Народився 27 липня 1952 року у с. Сліди Могилів-Подільського району на Вінниччині. Закінчив Вінницький педагогічний інститут (1974). Працював директором спеціалізованої школи у рідному селі з розвитку творчих здібностей дітей (1983—1999), редактором часопису “Слово Придністров’я” (1999–2009), потім – на творчій роботі. Проживає у Слідах. Скульптури навчався приватно у Вінниці в Ю. Рожньова у 1970-ті роки. Працює у станковій, монументальній та парковій скульптурі. Створив понад 50 монументальних скульптур та більше сотні робіт у камені. Творчість переважно присвячена історії України. Учасник мистецьких виставок і пленерів від 1974 р. З його ініціативи у рідному селі проведено міжнародний симпозіум “Мальована хата” (2012). Основні роботи – монументальні скульптури Тарасу Шевченку, Данилу Нечаю, Дмитру Чечелю, Олександру Пушкіну, Остапу Бендеру, українській витинанці, українській пісні та ін. Пише прозу, поезію, публіцистику, краєзнавчі розвідки. 3 березня 2017 року був прийнятий до НСПУ. Займається громадською діяльністю. Є головним отаманом обласного товариства Українського Реєстрового Козацтва (джерело – uk.wikipedia.org).

Оксанівка (попередня назва Флиминда) – село в Україні, в Ямпільському районі Вінницької області. Населення становить 60 осіб. Відстань до райцентру становить близько 8 км і проходить автошляхом Т 0202. Ще не так давно в селі проживало більше 400 мешканців, діяв підрозділ місцевого колгоспу, працювала молочнотоварна ферма, вівчарня, розвивалося садівництво та виноградарство. Діти відвідували дитячий садок, а в початковій школі навчалося до 50-ти дітей. В останні два десятиліття життя в селі занепало. Зараз тут проживає близько 60-ти чоловік. Молодь покидає село і більше не повертається. Порожні будівлі подекуди утворили мало не вулиці. Село з тисячолітньою історією поповнило список неперспективних та більше походить на хутір. А жителі району все частіше купують ділянку у цій затишній місцевості для влаштування дачі на період відпусток. Неподалік від села розташований пункт пропуску на кордоні з Молдовою Оксанівка–Курешниця. В селі знаходиться єдиний в Україні пам’ятник річковим мідіям, які в 1946-1947 роки врятували людей від голоду (джерело – uk.wikipedia.org). Це робота Наталі Лейкіної, Василя Лева та Сергія Сірка.

Фото – vn.presspoint.in.ua та зі сторінки Миколи Крижанівського у Фейсбук

Читайте також: На Вінниччині відкрили пам’ятник мідії, яка врятувала людей від голоду. ФОТО

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Катерина Дядюк

Дякуємо!

Тепер редактори знають.