Лише протягом одного дня – 7 грудня – Верховна Рада України прийняла відразу низку важливих законів, деякі з яких стали по-справжньому скандальними та вчергове розкололи українське суспільство.
Зокрема, український парламент продовжив мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, звільнив з посади голови антикорупційного комітету Єгора Соболєва, а серед іншого – ще й підвищив зарплати самим депутатам.
VежА вирішила дослідити, як голосували за такі законодавчі ініціативи народні обранці з Вінниччини. Про це – у нашому короткому аналізі.
Продовження мораторію на продаж землі
Вже протягом багатьох років українські законодавці не наважуються прийняти закон, який дозволяв би вільний обіг сільськогосподарської землі в Україні, дозволивши таким чином заробляти українським селянам, котрі мають земельні паї. Противники подібної ініціативи вважають, що це призведе до скуповування головного українського багатства латифундистами, зокрема із-закордону. А селяни знову опиняться за межею бідності, та ще й без землі.
Прихильники ж продажу землі звертають увагу на світовий досвід, а ще – приток інвестицій на земельний ринок України. Проте і цього разу їхня точка зору не була почута.
Так, сім депутатів з різних фракцій (БПП, Волі народу, “Відродження” та Радикальної партії) ініціювали законопроект про продовження мораторію на вільний продаж землі ще до 2019 року. За цю пропозицію свої голоси віддали 236 депутатів з 375 присутніх. У своїй більшості підтримали ініціативу майже всі фракції та позафракційні обранці, окрім фракції “Самопоміч”: з 25 нардепів фракції Садового за таку ідею проголосували лише 9.
Що ж стосується вінничан, то їхня думка з приводу продовження мораторію була неодностайна. Так, з 13 вінницьких обранців лише шість підтримали мораторій.
За мораторій
Підтримали законопроект вінницькі представники “Блоку Петра Порошенка” Микола Кучер, Петро Юрчишин, Олександр Домбровський, Юрій Македон, Сергій Кудлаєнко та Іван Спориш.
Проти мораторію
За вільний продаж землі цього разу проголосували лише троє “вінницьких”: Позафракційний Сергій Мельничук, член президентської фракції Руслан Демчак та Андрій Тетерук з “Народного фронту”.
Утримався
Лише один нардеп з вінничини проголосував в стилі “ні нашим, ні вашим”, але по факту – не дав свій голос за продовження мораторію – ним став Іван Мельничук з БПП.
Не голосував
Жодним чино не заявив про свою позицію з цього приводу лише один вінницький народний депутат – Олексій Порошенко.
Відсутні при голосуванні
Двоє представника Вінниччини взагалі проігнорувале це важливе голосування – це Генадій Ткачук та Григорій Заболотний.
Підвищення зарплат народним депутатам
Цього ж дня парламентарі вирішили дещо підвищити собі зарплати, привязавши їх до певної кількості прожиткових мінімумів. Так, за підрахунками відразу кількох авторитетних видань, базова зарплата депутата тепер складе 17,6 тис. грн. Крім того, будуть виплачуватися міністерські надбавки.
Згідно з додатком, голові Верховної Ради України пропонують призначити оклад у розмірі 18 528 грн, першому заступнику – 17 756 грн, заступнику – 16 984 грн, а членові комітету – 15 440 грн. Йдеться безпосередньо про оклади без урахування надбавок та премій. За підразунками ТСН, з такими надбавками щомісячна зарплата пересічного нардепа може сягати 30 тисяч гривень не місяць. За таке рішення проголосувало 235 депутатів.
Підтримали підвищення собі зарплат
Підвищити собі зарплати погодилися більшість вінницьких нардепів: Олексій Порошенко, Андрій Тетерук, Іван Мельничук, Руслан Демчак, Олексій Домбровський, Микола Кучер та Генадій Ткачук
Проти підвищення зарплат нардепам
Проти такої ініціативи не проголосував жоден з вінницьких обранців…)
Утримався при голосуванні
Лише Іван Спориш та Петро Юрчишин не змогли визначитися з власною позицією з цього приводу.
Не голосували
Юрій Македон та Григорій Заболотний вирішили взагалі не голосувати по цьому питанню.
Відсутні під час голосування
А два Сергія – Кудлаєнко та Мельничук – взагалі не були присутні в сесійній залі під час голосування.
Відставка Єгора Соболєва з посади голови Антикорупційного комітету
Найбільш скандальне рішення парламенту цього дня – відставка з посади голови Антикорупційного комітету відомого громадського діяча Єгора Соболєва, котрий відразу після перемоги Майдану очолював Люстраційний комітет. Водночас, у зв’язку з подіями навколо затримання Міхеіла Саакашвілі, члени Антикорупційного комітету, де Соболєв донедавна головував, зокрема й колишні соратники, вирішили позбавити п. Єгора посади очільника комітету.
Формальним приводом для зняття Соболєва з посади стало “порушення ним регламенту”. За кілька годин до голосування, за даними “Української правди”, представники ЄС та посол США в Україні закликали українську владу не позбавляти Соболєва посади. Це, як і “закон про вбивство НАБУ”, могло стати приводом для призупинення безвізового режиму для України та замороження фінансової допомоги з боку Вашингтона.
Зрештою, парламент погодився виконати умови лише на половину: закон про “вбиство НАБУ” зняли з розгляду, а Соболєва – таки зняли з посади. За це проголосувало 256 депутатів, найбільше голосів дали фракції БПП та Опозиційного блоку.
За відставку Єгора Соболєва
Цього разу нардепи-вінничани були одностайні, як ніколи: усі були присутніми в залі, ніхто не утримувався від голосування, усі максимально чітко заявили свою позицію. Зрештою, зняти з посади Єгора Соболєва захотіла абсолютна більшість вінничан у Верховній Раді. Свої голоси за це рішення віддали Микола Кучер, Петро Юрчишин, Олександр Домбровський, Юрій Македон, Сергій Кудлаєнко, Іван Спориш, Іван Мельничук, Руслан Демчак, Андрій Тетерук, Олексій Порошенко, Генадій Ткачук та Григорій Заболотний.
Проти відставки Соболєва
Лише один депутат серед усіх вінницьких – позафракційний Сергій Мельничук – наважився проголосувати проти такого рішення.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.