× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Відкриті списки та простір для фальсифікацій: у Вінниці розповіли, чого очікувати від місцевих виборів у жовтні

10:12
Автор: Андрій Качор

Вже за дев’ять місяців по всій країні вірогідно відбудуться чергові місцеві вибори. Якщо новою владою будуть дотримані норми Конституції, обирати собі місцеву владу українці будуть 25 жовтня 2020 року.

У цей день мають відбутися одночасно вибори міських, сільських та селищних голів, а також місцевих депутатів: міської, районної та обласної рад. Однак цьогорічна виборча кампанія міститиме багато нових норм і правил, за якими відбудеться голосування.

Про ці зміни та можливі наслідки під час підрахунку голосів у вінницькому прес-клубі говорили вінницький представник КВУ Владислав Телень та Андрій Кавунець.

Передусім експерти наголосили на тому, що згідно з новим виборчим кодексом відтепер місцевих депутатів обиратимуть за відкритими виборчими списками. Так, наприклад, Вінниця буде поділена на кілька округів, у кожному з яких буде висунутий “регіональний” виборчий список кандидатів в депутати. Тобто кожна партія висуватиме групу своїх депутатів для цього конкретного округу. Відтак виборець матиме проголосувати спершу за партію, а потім за конкретного депутата від цієї партії з “регіонального” списку. Таким чином визначатиметься загальний рейтинг партії та конкретного кандитата в даному окрузі.

Як пояснює Владислав Телень, відповідно зміниться і виборчий бюлетень. Тепер він матиме перелік партій, навпроти яких можна поставити “галочку”. А також вільне поле, в яке потрібно буде вписати номер депутата з регіонального списку. Саме вписати – тобто написати цифру.

Представник КВУ висловлює занепокоєння з приводу того, як під час підрахунку голосів трактуватиметься ті чи інші особливості почерку виборця: наприклад, коли доведеться обирати між цифрами “3” і “5”. Окрім того, перед умовним кандидатом під номером “2” можна пізніше дописати цифру “1”, і таким чином голос отримає кандидат №12. Словом, цей нюанс непокоїть експертів, і за словами Теленя, вони рекомендуватимуть виборцям ставити цифру “0” попереду кандидатів з однозначними номерами, аби неможливо було дописати іншу другу цифру.

Голоси будуть підраховуватися за результатами голосування в округах. Так, окремо підраховуються голоси за партії і таким чином визначається партійна квота на мандати. За тим підраховується рейтинг кандидатів регіонального партійного списку й таким чином обирають, хто саме стає депутатом від округу.

За словами експертів, у Вінниці має бути створено від п’яти до семи таких виборчих округів. Але зробити це має територіальна виборча комісія, яка має бути створена за 48 днів до виборів.

Для міст з населенням як у Вінниці, збережеться двотурова система виборів міського голови. Тож якщо у першому турі один з кандидатів не набере більше половини голосів, відбудеться другий тур за участі двох кандидатів. Кандидатами на посади міських, селищних та сільських голів можуть бути як самовисуванці, так і представники партій. Експерти також прогнозують збільшення ролі регіональних партійних проектів, зокрема у Харкові, Одесі та Дніпрі. Адже на місцевих виборах загальнонаціональні партійні бренди можуть спрацювати зовсім не так, як на парламентських.

Значно зросте застава для кандидатів у мери Вінниці та партій, які висуватимуть своїх депутатів. Так, для нашого міста виборче законодавство передбачає заставу в 529 тисяч гривень для кандидатів у мери та для партійних списків.

 

 

Загалом, якщо брати до уваги весь стандартний виборчий “пакет” (висування в міськраду, в облраду та кандидата на міського голову), партійній організації на Вінниччині доведеться витратити 3,3 млн гривень.

Зрозуміло, що кошти із застави у випадку виборів мера повернуться тільки переможцю, а серед партій – тим, хто здолав 5%.

Серед незрозумілих на даний момент питань експерти відзначили те, що досі не визначено, скільки буде округів у Вінниці та чи матимуть право кандидати одночасно балотуватися в різні ради: приміром, у Вінницьку міську та обласну. За їхніми словами, новий кодекс це питання чітко не регулює, тож вони очікують роз’яснень від виборчих комісії. Але що зрозуміло вже точно: голоси на цих виборах вочевидь рахуватимуться довго і складно.

Інфографіка від “Чесно” та “Слово і Діло”

Вгору

Дякуємо!

Тепер редактори знають.