Від старої території заводу до “екосистеми” для стартаперів: як будують технопарк “Кристал”. ФОТО

19:21
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Земляні насипи, арматура, свіжий бетон та до двох десятків будівельників – сучасні реалії майже половини тієї території “Кристалу”, на якій ще кілька років тому влаштовували виставки та йшли у музичний “відрив” під час “Air GogolFest”.

Вже кілька місяців, з червня, тут тривають будівельні метаморфози, які мають поступово перетворити це місце на “муніципальний інноваційно-технологічний парк “Кристал” – “екосистему” для “перетворення ідеї на серветці на компанію-єдинорога”.

Ми завітали на “Кристал” та дізнались, на якому етапі зараз роботи, як планує функціонувати готовий технопарк та чи спробують фестивальний “спадок” ревіталізувати в оновлені приміщення.

 

 

 

Про яку територію йдеться?

Оновлювати під час роботи доведеться промислові приміщення “Кристалу”, які були побудовані на сучасній вулиці 600-річчя близько 50 років тому.

Так, інноваційно-технологічний парк “Кристал” з’явиться на території, площею 8500 квадратних метрів, що перебуває в комунальній власності. Він межуватиме з корпусом Донецького національного університету, “ГРОШем” та закінчуватиметься т.зв. “ангаром”. Загалом на ремонтні роботи планують витратити 261 мільйон гривень.

До роботи територію умовно розділили на корпуси “А” (кількаповерховий корпус поряд з ДонНУ, де були “театр”, освітні аудиторії, підвал тощо) та “Б” (“ангар”). Розпочати роботи почали саме з корпусу “Б”, загальною вартістю 103 мільйони гривень.

 

 

 

На якому етапі роботи в корпусі “Б”?

Як розповів Сергій Масляєв, інженер технічного нагляду служби нагляду, на сьогодні вже виконали дуже багато демонтажних робіт (наприклад, демонтували фундаменти від старого обладнання, фасадну стіну, розібрали дах).

Він наголошує, що в планах на корпус “ангару” – зробити його триповерховим. Тож для набрання необхідної висоти поверховості та створення фундаменту довелося місцями заглибитись у землю на кілька метрів.

 

 

 

 

 

Відтак, наразі підлога будівлі є перекопаною та поступово заливається бетоном, а стіну, що межує з гіпермаркетом, підсилили шестиметровими палями – аби вона не посунулась до завершення будівництва фундаменту.

– На цьому майданчику дуже складні ґрунти через свою несучу здатність. При Радянському Союзі цю проблему вирішували тим, що під фундамент всього заводу насипали 6,5 метрів відсіву. У наш час долаємо цю складність новими інженерними рішеннями – широкими фундаментами, розподілом навантажень тощо, – зазначив інженер.

Крім цього, вже частково монтували систему відведення дощових вод, систему теплопостачання (її мають перепідключити до центральних міських мереж) та почали облаштовувати перекриття стелі – з використанням полістиролбетону.

Так, до кінця року в корпусі “Б” планується завершити роботи над покрівлею, бетонною конструкцією та почати встановлювати скляний фасад.

 

 

 

 

 

Отвори під вікна на стелі

А що з корпусом “А”?

Наразі вхід до корпусу “А” здійснюється через один з корпусів ДонНУ – вхід з боку “ангару” поки недоступний. Разом з тим, активні роботи тут поки не ведуть. Однак міська влада вже встигла відремонтувати частину приміщень університету – аби “перемістити” представників вишу з частини будівлі, що належить технопарку.

Так, у майбутній конференц-залі на 500 м2 ще видно сліди перебування там приймальної комісії Донецького національного університету. Зі слів Світлани Ярової, директорки Вінницького муніципального центру інновацій, велике панно, яке залишилось на одній зі стін, спробують зберегти.

 

 

 

 

 

 

 

 

Натомість у приміщеннях, які використовували під час фестивалю, наразі залишились окремі твори – наприклад, малюнки на стінах. Зі слів Світлани Ярової, їх спробують “не знищувати, а доповнити”, ревіталізувати.

Разом з тим, роботи в корпусі “А” планують розпочати вже після завершення корпусу “ангару”, хоча вже 4 вересня там відбудеться екологічний форум в межах фестивалю “ДІЛИ еко фест”.

Новації та особливості при будівництві

Як розповіла Vежі Світлана Ярова, при підготовці до реконструкції представники міста вивчили досвід семи технопарків в різних країнах світу. Відтак, деякі інженерні рішення стануть унікальними не лише для Вінниці, а й, зі слів Сергія Масляєва, “вірогідно, для України”.

Так, однією з таких запланованих новацій є система опалення та кондиціонування. Так, одними і тими ж мережами технопарку в холодну пору року за допомогою циркулювання гарячої води планується опалювати приміщення, а в теплі пори року (за допомогою холодної води) – охолоджувати.

На фасадах будівлі планується встановити “жалюзі” з сонячних панелей, через які можна буде і виробляти електроенергію, і захищати приміщення корпусу “Б” від нагрівання в сонячну погоду.

 

 

 

 

 

 

– Окрім цього, ми ще плануємо встановити систему очистки дощових вод. Проєкт зараз в розробці, але його задача – збирати воду та використовувати її для поливу рослин на території технопарку, – зазначає Ярова.

Крім цього, чиновниця зазначає, що наразі ведеться робота над тим, щоб “Кристал” став не тільки енергоефективним, але й екологізованим – “максимально переробляти все старе на щось нове”.

Ще одна цікавинка, про яку розповів Сергій Масляєв – зелена зона, у якій планується розмістити дерева в спеціальних ємностях – аби за потреби територію можна було зробити повністю вільною.

Що планується розмістити в межах технопарку?

Як розповіла Світлана Ярова, в обох корпусах технопарку планують розмістити, зокрема, лабораторію Fab Lab для стартапів, ІТ-школу, їдальню, кафе, понад 100 класичних та клубних офісів (кількість ще може коригуватись в залежності від потреб), конференц-залу, коворкінг, публічні простори та дитячий техноцентр.

Візуалізація майбутнього технопарку

 

 

 

 

Так, у лабораторії Fab Lab планується розташувати, зокрема, 3D-принтери та інше обладнання, за допомогою якого стартапери зможуть розробити необхідні їм моделі продуктів.

– Загалом будуть різні зони, де будуть перетинатися резиденти інноваційно-технологічного парку. …Це не просто коворкінг, а “екосистема”, де людина будь-якого віку, маючи цю базову ідею, зможе виростити її в щось інше, наприклад, компанію-єдинорога (компанії, вартість яких оцінюється в понад мільярд доларів – авт.).

…В такій “екосистемі” “Кристалу” можна буде дуже швидко, навіть прийшовши з умовною ідеєю на серветці, знайти собі експертів, які допоможуть розвинути ідею, партнерів, інвесторів та членів команди,  – зазначає Ярова.

Планується, що послуги, які надаватиме така “екосистема”, з огляду на те, що технопарк буде муніципальним, надаватимуться хоч і не безкоштовно, однак на пільгових умовах.

– У нас головна ідея – розвиток малого та середнього бізнесу у Вінниці та Україні, а наша максимальна задача – допомогти їм розвинутись так багато та швидко, щоб бізнес міг сплачувати податки в Україні, а працювати по всьому світі.

Загалом будівництво Вінницького інноваційно-технологічного парку “Кристал” можуть завершити вже за кілька років за наявності необхідних коштів.

Фото Марини Сербінович
Графіка надана Світланою Яровою

Читайте також: У Вінниці стартувала реконструкція технопарку «Кристал»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.