Від початку будівництва до закриття: у Центрі історії Вінниці розповіли про Вінницьку беконну фабрику. ВІДЕО

17:00
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

На фейсбук-сторінці Центру історії Вінниці опублікували відео з історією Вінницької беконної фабрики. У ролику можна побачити, зокрема, відео з процесу будівництва та дізнатися цікаві історичні факти про Вінницький м’ясокомбінат.

Відповідний допис розмістили на фейсбук-сторінці “Центр історії Вінниці”. Йдеться про підприємство, що існувало на вулиці Батозькій.

Як розповідає у відео Сергій Гула, заступник директора Центру історії Вінниці з науково-просвітницької роботи, будувати фабрику почали ще у 1928 році. На початковому етапі на будівництві були залучені біля 300 робітників.

Історик розповідає, що роботи з будівництва Вінницького м’ясокомбінату велися не завжди організовано. До прикладу, вчасно не був затверджений кошторис, своєчасно або взагалі не надходили креслення. Завершили будівництво у 1930 році.

– Загалом це було одне з провідних підприємств харчової промисловості всієї УССР. І для Вінниці це було важливим підприємством, яке давало роботу багатьом вінничанам. Наприклад станом на 1932 рік на м’ясокомбінаті працювало 927 працівників, – розповідає Гула.

Разом з тим, облаштування соціальної інфраструктури та завершення створення промислової складової підприємства тривало протягом 1930 рр. – спершу завершили саме створювати саме промисловий комплекс.

Врешті був збудований дитячий садочок, ясла, клуб, їдальня, а також житлові будівлі для робітників та службовців.

Вказується, що загалом Вінницька беконна фабрика виготовляла різноманітну продукцію – консерви, м’ясо, ковбасні вироби, м’ясні напівфабрикати, кулінарні вироби, а згодом і сухі корми для колгоспів та радгоспів.

У 1934 році фабрику перетворили на комбінат.

Після початку радянсько-німецької війни в 1941 році радянська влада, відступаючи, намагалась вивести з ладу підприємство, однак німецькі окупанти досить швидко відновили пошкоджені частини. В 1944 році під час того, як німецькі війська відступали з Вінниці, інфраструктура міста постраждала. Беконну фабрику також довелось відновлювати.

На 1960-1970 рр припав “пік могутності” м’ясокомбінату. Так, в 1971 році підприємство нагородили орденом Жовтневої революції.

З початком 1990 рр підприємство не витримує ринкових умов економіки та конкуренції і фактично переходить у стадію стагнації.

Як вказує історик, певний час підприємство змогло виготовляти деяку продукцію, однак вже у 2018 році остаточно закривається. Наразі будівлі фабрики вже фактично не існує. Більше цікавих фактів можна дізнатись безпосередньо з відео.

Джерело кінохронік: Ютуб-канал Державної архівної служби України
Відео – фейсбук-сторінка “Центр історії Вінниці”
Фото з архіву та скріншоти з кінохроніки