“Велике свято українства”: у Вінниці завершують підготовку першої у світі вистави про Квітку Цісик

12:04
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

До Вінниці приїхав американський піаніст та продюсер соціально-благодійного проекту “Незабутня Квітка” Алекс Гутмахер, аби на власні очі побачити як тривають репетиції та підготовка до першої у світі вистави про американську співачку українського походження Квітку Цісик. 

Ідею такого театрального проекту про життя співачки розвивали протягом двох років. Основною метою вистави є не стільки вшановування пам’яті талановитої Квітки Цісик,  скільки привернення уваги до проблеми несвоєчасної діагностики раку молочних залоз.

Квітка Цісик (4 квітня 1953, Нью-Йорк – 29 березня 1998, Нью-Йорк) –  американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна і блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень. Пісня «Ти осяюєш моє життя» (You Light Up My Life), яку вона виконала для однойменного фільму, отримала 1978 року «Оскар» і «Золотий глобус» у категорії «Найкраща пісня до фільму», а також номінувалася на нагороду «Греммі» у категорії «Пісня року». 1992 року у Квітки діагностували рак молочної залози. 29 березня 1998 року в Нью-Йорку, не доживши 5 днів до свого 45-річчя, Квітка Цісик помирає від хвороби.

– Ідея такої вистави зародилася два роки тому, коли ми тільки розпочали реалізовувати проект під назвою “Квітка”. На одному із концертів пам’яті Квітки Цісик мене вразила статистика, що близько 40% смертей від раку молочної залози в українських реаліях виникає внаслідок того, що проблему було несвоєчасно діагностовано, – розповідає очільник Вінницької обласної державної адміністрації Валерій Коровій. – І тоді зародилася ідея створити пересувний мамограф для обстеження жінок в районах області. Ми побачили, що є потреба в продовженні та розвитку і враховуючи те, що ми будемо відзначати 65 років з дня народження Квітки Цісик, виникла ідея поставити виставу у стінах нашого академічного музично-драматичного театру ім. Садовського.

Як розповів Алекс Гутмахер єдиною умовою, з якою він погодився на поставновку вистави було те, щоб прем’єра відбулась у Вінниці, а грали – місцеві актори. Як розповів пан Гутмахер, у Вінниці зробили чимало для  його проекту “Незабутня Квітка” завдяки придбаному мамографу.

До речі, Алекс Гутмахер безпосередньо братиме участь у виставі – гратиме на роялі та співатиме, окрім того ще й привезе з собою американську оперну співачку Людмилу Фесенко.

– Це буде велике свято українства, свято шанувальників творчості Квітки Цісик. Долею цієї вистави я буду опікуватись особисто. Хочу цю виставу показати по всій Україні, а потім – закордоном. Нас уже чекають в Америці та Канаді. В усьому світі я буду робити все можливе для того, щоб ім’я Квітки Цісик і Вінниця були записані золотими літерами в українсько-американському благодійному проекті “Незабутня Квітка”.

Алекс Гутмахер розповів, що присявтив цьому проекту понад 10 років свого життя і не міг уявити, що одного дня буде ціла вистава. Ідея “Незабутньої Квітки” з’явилась після того, як пан Гутмахер переміг агресивну саркому.

– Це велика справа. Врятовані життя жінок – це нація. Треба продовжувати життя Квітки Цісик, рятуючи життя інших жінок. Як? Завдяки профілактиці. Що для цього потрібно? Пересувний мамограф,  – зауважив піаніст.

Наразі вінницькі актори активно готуються до вистави та репетирують ролі. Як розповіла режисер-постановник Таїсія Славінська брати участь у виставі будуть найкращі актори, а ось хто виконує роль самої Квітки Цісик не втримали у таємниці – відому співачку гратиме молода акторка Тетяна Фролова.

– Цю п’єсу мені привезли ще понад два роки тому, але тоді так сталось, що її довелось відкласти. Вже коли пан Алекс приїхав і розповів про такий великий проект, я подумала, як добре, що ми тоді відклали п’єсу і вона дочекалася сьогодення. Актори поринули у світ Квітки Цісик, у її пісні, і це все таке живе. Ми дуже оберігали цю таємницю, хто гратиме Квітку, але у нас є акторка, наше відкриття, і вона навіть зовні дуже схожа. Я думаю, що вона зможе передати душу Квітки, легкість, всесвітню любов до України і пісні.

Як зазначив Алекс Гутмахер, ця вистава “приречена на успіх”. А ось директор театру Садовського Володимир Лозовський зізнався, що спершу цей проект зустрів з певним острахом, тому що коли ця ідея виникла – актори вже працювали над двома великими виставами, але колектив зараз усвідомлює важливість цього проекту і безперечно вони зроблять все для того, аби провести його на найвищому рівні.

Важливо те, що проект має благодійну складову і частину коштів, отриманих від вистави, планують витратити на придбання вже другого пересувного мамографа для Вінницької області. Перший мамограф з’явився у жовтні 2016 року і, за інформацією директора Подільського регіонального центру онкології Володимира Шамрая, за цей час мамограф відпрацював у 20 районах області понад 140 робочих днів та з його допомогою було обстежено майже 4300 жінок.

– У 30% всіх оглянутих (близько 1200 жінок) було виявлено ту чи іншу передракову патологію і більшість були направлені для подальшої діагностики та лікування у Подільський регіональний центр онкології. У 13 жінок було виявлено рак молочної залози, ще у 43 – підозра на рак. Вінниччина має одне із найкращих місць щодо рівня своєчасної діагностики та лікування. Протягом останніх двох років завдяки роботі мамографа нам вдалося знизити відсоток занедбаних випадків раку молочної залози до 3,3%. Це один із найукращих показників в Україні. Безумовно, якщо нам вдасться придбати ще один пересувний мамограф – це буде великий крок для подальшого проведення повноцінного скринінгу на Вінниччині.

Сама ж вистава вперше буде презентована публіці вже наступного тижня – 4 квітня. До речі, квитки вже повністю розкупили.