В селі на Вінниччині, де проживає всього тисяча мешканців, прийняли майже 400 переселенців

14:19
Автор: Vежа
Become a Patron!

В селі Яланець на Томашпільщині Вінницької області, де проживає близько тисячі мешканців, від початку повномасштабного російського вторгнення прийняли майже 400 переселенців. 

Як цитують в статті видання “Армія.Inform” старосту Яланецького старостинського округу Томашпільської територіальної громади Наталю Савчук, однією з найгостріших проблем було надання житла. Тим паче, що дехто з переселенців приїхав з малолітніми дітьми.

– У нас немає ані гуртожитків, ані готелів. Близько 30 осіб ми розмістили в дитячому садочку. А всього прибуло майже 400! І це при тому, що в нас проживає тисяча селян, – каже жінка. 

Відтак, за повідомленням, Наталя Павлівна звернулася до односельців, що мали хати, які з різних причин пустували, надати людям дах над головою. Завдяки тому, що селяни відгукнулися, вдалося вирішити проблему проживання новоприбулих.

– Не скажу, що в усіх переселенців умови проживання були, як у п’ятизіркових готелях, але люди отримали дах над головою і були безмежно щасливі, — каже староста.

Дітей ВПО вдалося відразу влаштувати до місцевої школи.

– Цікаво, що російськомовні діти вже за кілька тижнів почали розмовляти українською! — розповідає пані Наталя. — З часом переселенці почали залишати наше село. Насамперед, жителі звільнених міст і сіл, зокрема Київщини, Харківщини, і тепер у нас уже проживає близько 100 осіб. За весь час до мене, як до сільського голови, ніхто з цих людей не звертався з якимись скаргами чи наріканнями: окрім слів вдячності, нічого від них не чула. Не знаю випадку, коли б хтось із господарів тих хат, які стали прихистком, вимагав з них плату. Навпаки, мені відомі численні факти, як мої земляки, хто чим може допомагали їм, наприклад, продуктами харчування, дровами тощо.

Крім того, за словами Наталі Савчук, після того, як в населеному пункті розселили стільки переселенців, до села щомісяця стали приїжджати представники міжнародної організації “Лікарі без кордонів”.

– Вони обстежують цих людей, а також і корінних яланчан. Безкоштовно надають ліки тим, хто потребує. Крім того, благодійні організації, які діють на теренах нашого краю, виділяють переселенцям продуктові набори.

За словами голови Томашпільської територіальної громади Валерія Немировського, проблема розселення переселенців була нагальною для громади загалом. Втім, завдяки згуртованості мешканців, чимало викликів вдалося подолати.

— До Томашпільської громади входить близько 30 сіл. Населення в багатьох з них значно менше, ніж у Яланці. Отже, менше і будинків, куди можна було помістити переселенців. Але багато проблем було вирішено завдяки згуртованості всієї нашої громади. Зокрема, ми відразу підготували декілька місць під колективні поселення, які цілодобово надавали людям прихисток. Це, наприклад, дитсадки, школи, готель і навіть костел. У годину пік кількість ВПО, які були в нашій громаді, становила майже 7 тисяч осіб. Селищна рада виділяє кошти, продуктові набори для найбільш нужденних. Нам вдалося залучити до надання гуманітарної допомоги як великий бізнес, так місцевих підприємців. Наприклад, “Миронівський хлібокомбінат” виділив майже 50 тонн курятини, яку розподілили між цими людьми. Не залишилися осторонь і наші земляки, які нині проживають за кордоном: вони там збирають речі першої необхідності, продукти харчування. Наприклад, Анастасія Панчак, яка проживає в Румунії, не раз надавала фінансову допомогу, збираючи серед громадян цієї країни пожертвування, – розповів Немировський. 

Крім того, місцеві жителі спільно з волонтерами також намагалися допомогти переселенцям. Так, до місцевого “Банку одягу і речей” було передано чимало одягу, взуття, дитячих іграшок тощо.

– Крім надання гуманітарної допомоги у вигляді продуктових наборів, засобів гігієни, одягу та речей, іграшок, меблів та облаштування побуту, ми організовуємо дозвілля для тимчасово переміщених діток. Так, 15 діток із числа ВПО оздоровили в Карпатах. У період новорічних та різдвяних свят проведено розважальні заходи, якими охопили діток, що тимчасово переселились в нашу громаду, всі отримали новорічні подарунки як від селищного голови, так і із залученням благодійної допомоги. Крім того, для діток та переселенців-людей літнього віку щотижня організовуємо заходи психосоціального характеру, заняття з арттерапії, – підсумовує очільник громади. 

Фото – Центру надання соціальних послуг Томашпільської селищної ради з сайту “Армія.Inform”

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.