В Польщі після затримання поліцейськими загинув 25-річний українець родом з Вінниччини

19:39
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

У польському місті Вроцлав після затримання місцевою поліцією загинув 25-річний громадянин України родом з Немирова Вінницької області. На сьогодні вже понад місяць триває слідство, а поліцейських, які затримували молодого чоловіка, відсторонили від служби.

Як повідомляє “Укрінформ” з посиланням на польське видання Gazeta Wyborcza, дані відеомоніторингу свідчать: польські поліцейські після затримання застосували до чоловіка неадекватну до ситуації фізичну силу, в результаті чого він помер.

За інформацією закордонного видання, подія сталася 30 липня. Тоді уродженець Немирова Вінницької області Дмитро Н. увечері повертався додому міським автобусом, перебуваючи після зустрічі з друзями у стані алкогольного сп’яніння (за повідомленням, у крові у нього було виявлено 1,5 проміле алкоголю). Водій автобусу, який помітив “неадекватну поведінку людини” (той нібито бив головою у вікно автобуса), висадив українця на одній із зупинок і викликав рятувальників, які згодом викликали поліцію.

В повідомленні йдеться, що хоч поліцейські потім свідчили, що українець був дуже агресивний і чинив фізичний опір та кусався, відеомоніторинг після перевезення хлопця до центру для нетверезих осіб цього не показав. Так, газета звертає увагу, що в матеріалах справи немає даних з нагрудних камер поліцейських, які було вимкнено після його затримання, хоча до цього вони записували події протягом всього дня. Дані з’явилися вже після перевезення українця до “витверезника”. На них видно, що затриманий скутий кайданками, а на обличчі у нього є характерні сліди від застосування перцевого газу.

“Gazeta Wyborcza” також звертає увагу, що упродовж години, поки хлопця оформляли у санітарно-медичній установі, “до нього застосовували надмірну фізичну силу: удари поліцейськими палками, кулаками і ногами, придушення шиї ногами на підлозі, а пізніше на ліжку, куди його перенесли”. Зазначається, що після того, як чоловік перестав подавати ознаки життя, поліцейські та лікарка у медзакладі намагалися надавати йому допомогу та реанімувати. Згодом до витверезника прибула карета медичної допомоги, відтак процедура реанімації безрезультатно тривала ще близько години.

У виданні наголошують, що родина хлопця переконує: загиблий не зловживав алкоголем і ніколи не був агресивним. Відтак, твердження поліції щодо значної агресії у діях хлопця викликають здивування. Родичів хлопця вже допитано на предмет того, чи він приймав наркотичні засоби.

Відомо, що загиблий 25-річний українець торік приїхав на заробітки до Польщі. Він працював на будівництві. У Польщі він познайомився з українкою із Полтави, з якою планував у вересні одружитися.

Перебіг справи

Також, за інформацією «Укрінформу», на сьогодні окружна прокуратура у місті Свідніца очікує декількох експертиз у справі смерті 25-річного українця. Як повідомив у коментарі кореспондентові видання речник окружної прокуратури міста Свідніца Томаш Орепук, справа ведеться за статтею про ненавмисне доведення до смерті, але наразі без висунення безпосередніх звинувачень поліцейським. Санкція статті передбачає ув’язнення до п’яти років. У процесі слідства кваліфікацію справи можуть змінити.

Прокуратура очікує на судмедекспертизу щодо причини смерті особи, аудіовізуальну експертизу та оцінку експерта з техніки і тактики дій поліцейських. Без цих експертиз прокуратура не може здійснювати наступних дій, ‒ зазначив Орепук.

За його словами, регіональний прокурор у Вроцлаві вирішив передати слідство до окружної прокуратури у місті Свідніца, аби уникнути можливого звинувачення в упередженості з огляду на вивчення усіх обставин смерті хлопця, зокрема і поведінки поліцейських, які затримали 25-річного українця і перевозили його до місцевого витверезника.

Зазначається, що після смерті українця та оприлюднення деталей справи у польських ЗМІ комендант поліції у Вроцлаві 1 вересня ухвалив рішення про усунення від виконання обов’язків чотирьох поліцейських, які 30 липня затримували українця, а щодо двох з них розпочалася процедура “видалення їх із служби в поліції”. В офіційній заяві комендант підкреслив, що це рішення прийнято з огляду на “повне несприйняття дій підлеглих функціонерів, що суперечать праву”.

Також в “Укрінформі” додають, що під час спеціально скликаної пресконференції у Сеймі Польщі депутати від фракції лівих сил виступили з ініціативою проведення негайного контролю щодо дій поліції у контексті смерті українця. Справа смерті 25-річного громадянина України перебуває під контролем Посольства України в РП та Генконсульсва України у Кракові.

Фото ‒ wroclaw.wyborcza.pl