Україна як літак без пілоту

14:30
Автор: Андрій Гижко

Оновлено: 28 Травня 2020, в 02:07

Криза, як рентгенівські промені, проявляє в людях їхні найкращі та найгірші якості. Тиск складних обставин змушує проявляти свою внутрішню сутність.

Цього тижня епідемія почала по-справжньому стукати в наші двері. Невчасно оголошений карантин та відверто невдалі рішення влади щодо його реалізації не змогли стримати епідемію. Тиск на систему охорони здоров’я посилився настільки, що МОЗ оновив стандарт надання медичної допомоги хворим на COVID-19. Тепер він передбачає госпіталізацію лише хворих у важкому стані та стані середньої важкості. 

На тлі виклику, масштаби якого ми поки що не можемо збагнути, державна влада демонструє слабкість, недієздатність та нерозуміння наслідків своїх заяв і дій.

Замість розробки ефективної стратегії боротьби з вірусом та мінімізації наслідків для економіки, уряд продовжує карантин та запроваджує режим надзвичайної ситуації. А спікери від влади розбурхують паніку, погрожуючи більш жорстким карантином для працездатного населення та впровадженням надзвичайного стану. І це при тому, що більше половини населення не має заощаджень, яких вистачить бодай на місяць за умов тотальногокарантину.

Президент Зеленський часто говорить про необхідність жорстких рішень. Насправді ж рішення мають бути ефективними, продуманими та відповідальними. Проте, чи здатна ухвалювати їх людина, яка на всю країну в сорок разів перебільшує кількість тестів, завезених в Україну, яка розповідає казки про домовленості щодо отримання допомоги, переймаючись лише своїми рейтингами?

Ми спостерігаємо повну відсутність не тільки стратегії виходу України з «ідеального шторму», але й тактики. Ледь не кожні два-три дні з’являються нові обмеження для громадян, які замість покращення ситуації призводять лише до штучного створення передумов для порушення карантину і погіршення епідемічної ситуації.

Чи контролює насправді ситуацію президент, який, здається, існує лише у віртуальному світі відеозвернень? Адже безлад панує не тільки в питаннях щодо карантину. Сьогодні країна живе плітками та витоками інформації про можливу швидку відставку міністра охорони здоров’я та міністра фінансів. Президент сам підтвердив, що планується розгляд кадрових питань. Він більше двох тижнів шукав кандидатуру на вакансію міністра освіти та науки. Уявіть реальний рівень довіри до президента, коли працювати з ним не хочуть. Бо працювати і підтягувати персональний рейтинг Зеленського – різні речі. Нагадаю, чинний склад Кабміну призначили менше місяця тому.

Проте питань за цей місяць накопичилося немало. Підприємці несуть збитки через епідемію та карантин. Вони змушені власними силами шукати резерви для захисту себе і своїх працівників. Активні люди об’єднуються, знаходять можливості, щоб допомогти хворим і літнім людям; налагоджують постачання засобів захисту, медикаментів та обладнання в лікарні.Інтернет пропонує підробки і прострочені деззасоби за космічними цінами. 60мл АХД в аптеках Вінниці коштує 120 грн. А уряд тільки зараз лише розробляє план заходів для стабілізації економіки. Попередньо ж Кабмін запропонував максимально «зрізати» видатки на культуру, освіту, НУШ та субвенції регіонам; поставив під загрозу проведення місцевих виборів, на яких партія влади, очевидно, матиме великі проблеми.

Нащо витрачати гроші на те, де перемога зелених сумнівна?

У цій критичній ситуації отримання кредиту від МВФ стає питанням виживання нашої держави. Проте виявляється, що Володимир Зеленський, який нібито має монобільшість у парламенті, не здатний навести лад у власній фракції.

Коли потрібно зробити вибір між Україною та Коломойським і прийняти закон, який відкриє Україні доступ до мільярдів доларів дешевих кредитів, а олігарху – закриє шлях до повернення “Приватбанку”, фракція “Слуга народу” виявляється не дуже рішучою та єдиною. За словами журналістів, на засіданні фракції за участі президента було лише близько ста депутатів, а так звана «група Коломойського» демонстративно проігнорувала главу держави. Тепер питання про порятунок фінансової та економічної системи України висить на волосині. З огляду на те, як зростає вплив Коломойського на партію влади, залишаються великі сумніви, чи знайдуть всередині «Слуги народу» достатньо голосів, щоб прийняти такий потрібний закон навіть з допомогою опозиції, яка готова підставити президенту плече.

Недієздатність вже другого уряду Зеленського засвідчує й ситуація з переговорами у Тристоронній контактній групі. Не встиг профільний віце-прем’єр Олексій Резніков заявити, що створення так званих «консультативних рад» з окупантами не на часі, як виявилося, що все не зовсім так. Під час переговорів цього тижня питання про ці «ради», а фактично, про легалізацію бойовиків, все ж таки обговорювалося. От тільки ми дізнаємося про це не від української влади, а з французьких газет та заяв представників ОБСЄ. Схоже, голова Офісу президента Андрій Єрмак діє так, як йому заманеться, не тільки, коли продає державні посади, а й коли здає державу агресору. І думка уряду йому не цікава. Тут теж питання… чи має уряд свою думку чи лише програму порятунку рейтингу пана Зеленського?!

 

Вже зовсім скоро Єрмака та Зеленського може перестати цікавити думка парламенту. Його можуть перетворити на декоративний орган. Президент анонсував та активно просуває розгляд відверто антиконституційного законопроекту про дистанційну роботу парламенту. Вдома з планшетів без контролю опозиції, ЗМІ та суспільства можна буде підписати капітуляцію та не нести за це відповідальність.

Власне «відповідальність» – взагалі зайвий термін у розмові про чинну владу. Хіба може відповідальний політик дозволити собі зробити антиконституційну заяву про закриття кордонів? Чи розуміє глава держави, що лише кілька його слів на камеру здатні провокувати паніку серед величезної кількості людей та змусити тисячі громадян годинами стояти у тисняві під час пандемії, очікуючи на дозвіл повернутися додому? Чи розуміє президент, що стан здоров’я та можливе зараження цих людей на кордоні тепер на його совісті?

У час, коли держава стає все більше схожою на літак без пілота, тільки громадяни більш свідомі та відповідальні, ніж влада. Залишайтеся вдома, дбайте про рідних, дотримуйтесь рекомендацій медиків та будьте здорові.

Читайте також: «Ідеальний шторм» або перевірка на коронавірусну міцність. 3:0 на користь влади

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Опубліковані матеріали в розділі "Блоги" є приватною думкою авторів та не завжди збігаються з позицією редакції. Відповідальності за розміщені публікації в розділі "Блоги" редакція видання "Вежа" та ТОВ "ВЕЖА ВІП" не несе
Вгору

Дякуємо!

Тепер редактори знають.